Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı Apr 04, 2025 | 03:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
1.1. 2025-ci ilin sonunadək mərhələli şəkildə aşağıdakı tədbirlərin görülməsini təmin etsin və nəticəsi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin:
1.1.1. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) tabeliyində aşağıdakı publik hüquqi şəxslərin yaradılmasını:
1.1.1.1. Geologiya və Geofizika İnstitutunun və Neft və Qaz İnstitutunun əsasında Geologiya İnstitutunun;
1.1.1.2. Akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əsasında Coğrafiya İnstitutunun;
1.1.1.3. Fizika İnstitutunun və Radiasiya Problemləri İnstitutunun əsasında Fizika İnstitutunun;
1.1.1.4. Akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun və Akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əsasında Kimya İnstitutunun;
1.1.1.5. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əsasında Riyaziyyat İnstitutunun;
1.1.1.6. Botanika İnstitutunun və Dendrologiya İnstitutunun əsasında Botanika İnstitutunun;
1.1.1.7. Zoologiya İnstitutunun və Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun əsasında Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunun;
1.1.1.8. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, Mikrobiologiya İnstitutunun və Biofizika İnstitutunun əsasında Molekulyar Biologiya İnstitutunun;
1.1.1.9. müasir infrastruktura və beynəlxalq standartlara uyğun elmi tədqiqat və təcrübi istehsalat bazasına malik 2 (iki) yeni elmi müəssisənin;
1.1.2. Nazirliyin tabeliyindəki Polimer Materialları İnstitutunun Sumqayıt Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.3. Nazirliyin tabeliyindəki Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun (Gəncə), Bioresurslar İnstitutunun (Gəncə), Aqrar Problemlər İnstitutunun (Gəncə), Nəbatat Bağının (Gəncə) Gəncə Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.4. Nazirliyin tabeliyindəki Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun (Naxçıvan), Bioresurslar İnstitutunun (Naxçıvan), Batabat Astrofizika Rəsədxanasının (Naxçıvan) Naxçıvan Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.5. Nazirliyin tabeliyindəki “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyinin, “Aşqar” Elmi İstehsalat Birliyinin və “Kompozit” Elmi İstehsalat Birliyinin ləğv edilməsini;
1.2. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi bu Sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsün.
3. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi növbəti illərin dövlət büdcəsi layihələrində bu Sərəncamın 1.1-ci bəndinə uyğun olaraq yeni yaradılacaq elmi müəssisələrin saxlanılması xərcləri ilə bağlı zəruri maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulmasını təmin etsin.

Указ Президента Азербайджанской Республики о дополнительных мерах по оптимизации деятельности и повышению эффективности научных учреждений, подчиненных Министерству науки и образования Азербайджанской Республики
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях оптимизации деятельности научных учреждений, подчиненных Министерству науки и образования Азербайджанской Республики, и повышения ее эффективности постановляю:
1.1. Обеспечить поэтапную реализацию нижеследующих мероприятий до конца 2025 года и проинформировать Президента Азербайджанской Республики о результатах:
1.1.1. В системе Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (далее — Министерство) создаются следующие юридические лица публичного права:
1.1.1.1. Институт геологии на базе Института геологии и геофизики и Института нефти и газа;
1.1.1.2. Институт географии на базе Института географии имени академика Гасана Алиева и Института почвоведения и агрохимии;
1.1.1.3. Институт физики создан на базе Института физики и Института радиационных проблем;
1.1.1.4. Институт химии на базе Института катализа и неорганической химии имени академика Муртузы Нагиева и Института химии присадок имени академика Али Гулиева;
1.1.1.5. Институт математики на базе Института систем управления и Института математики и механики;
1.1.1.6. Институт ботаники создан на базе Института ботаники и Института дендрологии;
1.1.1.7. Институт исследований живых систем на базе Института зоологии и Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева;
1.1.1.8. Институт молекулярной биологии создан на базе Института молекулярной биологии и биотехнологий, Института микробиологии и Института биофизики;
1.1.1.9. 2 (два) новых научных учреждения с современной инфраструктурой и научно-исследовательской и опытно-производственной базой в соответствии с международными стандартами;
1.1.2. Перевод Института полимерных материалов Министерства в состав Сумгаитского государственного университета;
1.1.3. Передача Института экологии и природных ресурсов (г. Гянджа), Института биоресурсов (г. Гянджа), Института аграрных проблем (г. Гянджа) и Ботанического сада (г. Гянджа) Министерства в подчинение Гянджинскому государственному университету;
1.1.4. Передача Института природных ресурсов (Нахчыван), Института биоресурсов (Нахчыван) и Батабатской астрофизической обсерватории (Нахчыван) Министерства в подчинение Нахчыванскому государственному университету;
1.1.5. Ликвидация НПО «Нафта», НПО «Ашгар», НПО «Композит», подчиненных Министерству;
1.2. решить иные вопросы, вытекающие из настоящего Приказа.
2.Министерству науки и образования Азербайджанской Республики принять необходимые меры для решения вопросов, вытекающих из настоящего Распоряжения.
3.Министерству финансов Азербайджанской Республики обеспечить в проектах государственных бюджетов последующих лет выделение необходимых финансовых средств на содержание вновь созданных научных учреждений в соответствии с пунктом 1.1 настоящего Распоряжения.