AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Demoqrafiya və Əhali coğrafiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov mart ayının 20-dən 31-dək Niderland Krallığında işgüzar səfərdə olub.
Haaqa şəhərindəki Rotterdam Erasmus Universitetinin qonağı olan alim burada Universitetin əməkdaşları ilə birgə görüşlərə qatılıb. O, Universitetdə keçirilən, Xəzərsahili ərazilərin su problemlərinə həsr olunmuş seminarda “İnsan köçü, şəhərləşmə və iqlimə uyğunlaşma” mövzusunda çıxış edib, apardığı araşdırmanın nəticələri ilə seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb.
R.Kərimov ekoloji miqrasiya məsələləri haqqında tələbələrə mühazirə oxuyub. Qeyd olunan fəaliyyətlər Erasmus+ proqramı çərçivəsində, Rotterdam Erasmus Universitetinin idarəetmə və ictimai siyasət üzrə baş müəllimi Fərhad Muxtarov və Xəzər Universiteti Ətraf Mühit Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri, c.ü.f.d. Rövşən Abbasovun əlaqələndiriciliyi və iştirakı ilə baş tutub.

Сотрудник Института географии находился в командировке в Нидерландах Апр 11, 2025 | 11:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник отдела «Демография и география населения» Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР, д.ф.г.Ровшан Керимов с 20 по 31 марта находился с рабочим визитом в Королевстве Нидерландов.
Ученый, находившийся в гостях в Университете Эразма Роттердамского в Гааге, участвовал во встречах с сотрудниками университета. Он выступил с докладом на тему «Миграция населения, урбанизация и адаптация к климату» на семинаре в университете, посвященном проблемам водных ресурсов в прибрежных зонах Каспия, и ознакомил участников семинара с результатами своих исследований.
Р.Керимов прочитал студентам лекцию по вопросам экологической миграции. Указанные мероприятия были организованы в рамках программы Erasmus+ Фархадом Мухтаровым, старшим преподавателем кафедры менеджмента и государственной политики Университета Эразма Роттердамского и доктором наук в области охраны окружающей среды, Ровшаном Аббасовым, руководителем Центра исследований окружающей среды Университета Хазар.