İnstitut rəhbəri gənc tədqiqatçıların elmi konfransında çıxış edib May 15, 2025 | 02:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummillider Heydər Əliyevin 102-ci İldönümünə həsr olunmuş “Qlobal çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda gənc tədqiqatçıların elmi konfransında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e. c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani iştirak və çıxış edib.
Konfransın əsas məqsədi müasir dövrün qlobal problemləri – iqlim dəyişikliyi, texnoloji transformasiyalar, enerji təhlükəsizliyi, miqrasiya, süni intellektin inkişafı və sosial-iqtisadi bərabərsizlik kimi məsələlərin elmi müstəvidə müzakirəsi olub.
Tədbirdə çıxış edən Z.İmrani son illərdə Coğrafiya İnstitutunda bu sahədə aparılan tədqiqatlar və əməkdaşlıqlar barədə ətraflı məlumat verib, elmi nəşrlərin hazırlandığını  diqqətə çatdırıb. Alim məruzəsində dayanıqlı inkişaf, ekoloji təhlükəsizlik, rəqəmsallaşma kimi məsələlərə xüsusi yer  ayırıb.
Sonda konfrans iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub. Tədbir iştirakçıları belə forumların gənclərin intellektual inkişafı, tədqiqat mədəniyyətinin formalaşdırılması və qlobal səviyyəli düşüncə tərzinin təşviqində mühüm rol oynadığını qeyd ediblər.

Руководитель института выступил на научной конференции молодых исследователей 2025-05-15 14:53:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На научной конференции молодых исследователей, состоявшейся в Западно-Каспийском университете на тему «Глобальные вызовы и перспективы», посвященной 102-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, принял участие и выступил и.о. генерального директора Института географии им. акад. Г. Алиева МНОАР, д.ф.г., доцент Заур Имрани.
Основной целью конференции стало обсуждение на научном уровне глобальных проблем современности: изменение климата, технологические преобразования, энергетическая безопасность, миграция, развитие искусственного интеллекта, социально-экономическое неравенство.
Выступая на мероприятии, З. Имрани подробно рассказал об исследованиях и сотрудничестве, проводимых в этой области в Институте географии за последние годы, а также отметил подготовку научных публикаций. В своем докладе ученый уделил особое внимание таким вопросам, как устойчивое развитие, экологическая безопасность и цифровизация.
В заключение участникам конференции были вручены сертификаты. Участники мероприятия отметили, что подобные форумы играют важную роль в интеллектуальном развитии молодежи, формировании исследовательской культуры, продвижении глобального мышления.