15-20 sentyabr 2014-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Fundamental Coğrafi Problemlər üzrə Birləşmiş Elmi Şurası və REA Fundamental Coğrafi Problemlər üzrə Birləşmiş Şurasının XVIII birgə sessiyası, eləcə də “Xəzər dənizi regionunun coğrafi problemləri və ərazinin dayanıqlı inkişafına nail olmanın yolları” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov qonaqları salamlayaraq tədbirin əhəmiyyətindən danışmış və “Cənubi Xəzər hövzəsinin neft və qaz potensialının geodinamiki modeli” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Sonra institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov “İqlim dəyişmələrinin və antropogen yüklənmələrin Xəzər dənizinin ekosisteminə təsiri” mövzusunda məruzə etmişdir.
Daha sonra “Kürün illik axınının təbii və antropogen transformasiyası”, “Xəzər dənizinin qərb sahili geosistemlərinin landşaft-ekoloji xüsusiyyətləri”, “Əhalinin ərazi strukturu və Qafqaz regionunda modernləşmə proseslərinin perspektivləri”, “Azərbaycanın dağətəyi rayonlarında məkan planlaşdırılması” və başqa mövzularda məruzələr dinlənilib.
Ümumiyyətlə, Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Gürcüstan və digər ölkələrdən 50-yə yaxın alim-mütəxəssisin, eləcə də Azərbaycandan olan 100-ə yaxın coğrafiyaçı alimin iştirak etdiyi tədbirdə 20-dən artıq məruzə dinlənilib.
Sonrakı 2 gün ərzində konfrans öz işini Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacına və Xəzər dənizinin sahillərinə təşkil olunmuş çöl ekspedisiyası ilə davam etdirmiş və müzakirələrə orada yekun vurulmuşdur.
Konfransda Xəzər dənizi regionunun fiziki, sosial-iqtisadi və coğrafi problemlərinin, həmiçinin Avrasiya məkanında müxtəlif coğrafi (regional və lokal) ərazilərin dayanıqlı inkişafının kompleks coğrafi problemləri geniş müzakirə edilmişdir. Sessiya və konfransın iştirakçıları Xəzər dənizi regionu və digər ərazilərin dayanıqlı imkişafı problemlərinə dair “Bakı bəyannaməsi”nın qərar layihəsini qəbul etmişlər.

С 15 по 20 сентября 2014 г. в НАН Азербайджана прошла 18-я совместная сессия Объединенного научного совета по фундаментальным географическим проблемам при МААН и Научного совета по фундаментальным географическим проблемам РАН и международная научная конференция на тему «Географические проблемы региона Каспийского моря и изучение путей достижения устойчивого развития территорий», организованные Институтом географии им. Г.А.Алиева НАНА.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик НАНА Фахраддин Гадиров после приветствия участников мероприятия рассказал о значении данной конференции и выступил докладом на тему «Геодинамическая модель нефтегазоносности Южно-Каспийской впадины».
Затем с докладом на тему «Воздействие климатических изменений и антропогенной нагрузки на экосистему Каспийского моря» выступил директор Института географии им. Г.А.Алиева НАНА, академик Р.М. Мамедов.
Доклады на темы «Ландшафтно-экологические особенности геосистем западного побережья Каспийского моря», «Естественная и антропогенная трансформация годового стока Куры», «Пространственное планирование предгорных районов Азербайджана», «Территориальная структура населения и перспективы модернизационных процессов в Кавказском регионе» и др. также вызвали интерес у участников.
В целом, было выслушано более 20-ти докладов на мероприятии, в которой участвовали около 50-ти ученых-специалистов из Беларуси, Грузии, России, Казахстана и т.д., также около 100-а ученых географов из Азербайджана.
В следующие 2 дня конференция продолжала свою работу в полевой экспедицией, организованной в северо-восточный склон Большого Кавказа. Был обсужден широкий комплекс физико-, экономико- и социо-географических проблем региона Каспийского моря, а также устойчивого развития территорий разных географических масштабов (регионального и локального) на евразийском пространстве.
Участники сессии и конференции приняли проект постановления «Бакинской декларации» по проблемам устойчивого развития региона Каспийского моря и других территорий.