Coğrafiyaçı mütəxəssislər qar və buz örtüyünün adaptasiyası ilə bağlı tədbirdə iştirak ediblər May 29, 2025 | 01:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
İqlim dəyişikliyinə ən həssas təbii sistemlərdən biri olan dağ kriosferinə bu dəyişikliyin mənfi təsirləri buzlaqların geri çəkilməsi, daimi donuşluq ərazilərinin azalması, buz kütləsinin itirilməsi və qar örtüyünün azalmasına səbəb olur ki, bu da dünyamızda böyük narahatlıq doğurmaya bilməz.
Bununla əlaqədar, 2025-ci il 24-25 may tarixlərində Gürcüstan Respublikasında Qafqaz dağlarında şirin su mənbəyi hesab olunan qar və buz örtüyünün azalmasına uyğun olaraq kritik vəziyyətə adaptasiya ilə bağlı görüş keçirilib.  Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları - böyük elmi işçi Natəvan Cəfərova və aparıcı elmi işçi Samirə Abuşova həmin tədbirin iştirakçıları olublar.
N.Cəfərova görüş zamanı “Azərbaycanda İqlim dəyişikliyinin qar və buz örtüyünə təsirləri: qiymətləndirmə, uyğunlaşma və siyasi müdaxilələr” mövzusunda məruzə edərək Respublikamızda baş verən iqlim dəyişikliklərinin buz örtüyünə mənfi təsirlərindən, baş verə biləcək fəlakətlərdən, eləcə də buna qarşı görülən tədbirlərdən, Milli Adaptasiya Planından bəhs edib.
S.Abuşova Qafqazda qar və buzlaq sahələrinin dəyişikliklərini və təhlükələri izləmək, qiymətləndirmək üçün milli və regional potensial, Erkən Xəbərdarlıq Sistemləri, risklərin azaldılması tədbirləri, yerli davamlılığın qurulması, dəyişən kriosfer kontekstində su ehtiyatlarının qorunması, eləcə də buna uyğunlaşma planları və siyasətləri haqqında öz fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Mütəxəssislərimiz həmçinin görüşün yekun qərarının hazırlanmasında və Birləşmiş Millətlərin Ətraf mühitinin Proqram nümayəndələrinə təqdim olunmasında iştirak ediblər.

Географы приняли участие в мероприятии по адаптации снежно-ледового покрова Мая 29, 2025 | 01:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Негативные последствия климатических изменений  на горную криосферу, одну из самых чувствительных  природных систем, приводят к отступлению ледников, сокращению площадей вечной мерзлоты, потере массы льда и уменьшению снежного покрова, что не может не вызывать большой тревоги в нашем мире.
В связи с этим 24-25 мая 2025 года в Республике Грузия состоялось совещание по адаптации к критической ситуации в связи с сокращением снежно-ледового покрова, который считается источником пресной воды в горах Кавказа. Участниками мероприятия стали сотрудники Института географии им. акад. Г. Алиева МНО, доктора философии по географии - старший научный сотрудник Натаван Джафарова и ведущий научный сотрудник Самира Абушова.
В ходе встречи Н. Джафарова выступила с докладом на тему «Влияние изменения климата на снежный и ледяной покров в Азербайджане: оценка, адаптация и политические вмешательства» и рассказала о негативном влиянии изменения климата на ледяной покров в нашей республике, возможных катастрофах, а также мерах, принимаемых против них, а также Национальном плане адаптации.
С. Абушова поделилась с участниками мероприятия своими взглядами на национальный и региональный потенциал мониторинга и оценки изменений и угроз для снежных и ледниковых территорий на Кавказе, системы раннего оповещения, меры по снижению рисков, повышение местной устойчивости, защиту водных ресурсов в контексте изменяющейся криосферы, а также планы и политику адаптации.
Наши эксперты также приняли участие в подготовке итогового решения встречи и его презентации представителям Программы ООН по окружающей среде.