Coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayevin 65 yaşı tamam olub May 29, 2025 | 05:05 / YUBİLEYLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun İqtisadi və siyasi coğrafiya şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayevin 65 illik yubileyi qeyd edilib.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru vəzifəsini icra edən coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani N.Paşayevi yubileyi münasibətilə təbrik edərək həyat və yaradıcılığı barədə iştirakçılara qısa məlumat verib. O qeyd edib ki, 1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Geologiya-coğrafiya fakültəsini iqtisadi və sosial coğrafiya ixtisası üzrə bitirən N.Paşayev həmin ildən Azərbaycan EA-nın Coğrafiya İnstitutunda baş laborant kimi işə başlayıb. 1995-ci ildə «Azərbaycanın Böyük Qafqaz ərazisində təbii dağıdıcı-hadisələrin təsərrüfata təsirinin iqtisadi-coğrafi problemləri» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək coğrafiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsini alıb. 2007-ci ildən dosent elmi adını daşıyır.
2017-ci ildə N. Paşayev «Azərbaycan Respublikasında təbii fəlakətlərin təsərrüfata təsirinin iqtisadi-coğrafi problemləri» mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. O, 2000-ci ildən bu günədək Coğrafiya İnstitutunun «Azərbaycanın iqtisadi və siyasi coğrafiyası» şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır. Rəhbərlik etdiyi dövrdə şöbədə 8 doktorluq işi, 50-dək namizədlik elmi işi müdafiə olunaraq Müdafiə  şurasına təqdim edilib.
N.Ə. Paşayevin apardığı tədqiqat işləri əsasən, təbii fəlakətlərin təsərrüfata və əhali məskunlaşmasına təsirinə, regionların sosial-iqtisadi inkişafına, siyasi coğrafiya, iqtisadi və sosial coğrafiyanın təbii ehtiyatlar, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, nəqliyyat və sosial-infrastruktur kimi mühüm sahələrin öyrənilməsinə həsr olunub. Onun iqtisadi, sosial və siyasi coğrafiyanın müxtəlif problemlərinə dair 200 elmi məqaləsi, 40 elmi-publisist əsəri, 10 monoqrafiyası, 4 ali məktəb dərsliyi və 23 proqram işıq üzü görüb.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, şöbə müdiri v.i.e. c.ü.f.d. Etibar Bədəlov, aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Ziyafət Ağayev və başqaları çıxış edərək yubiley haqqında xoş sözlər söyləyib, ömrünün 65-ci ilini təbrik edərək ona can sağlığı, gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzu ediblər.
Yubilyarın rəhbərlik etdiyi şöbənin işçiləri Nəriman müəllimi təbrik edərək ona hazırladıqları hədiyyəni təqdim ediblər.

Доктору географических наук Нариману Пашаеву исполнилось 65 лет 2025-05-29 17:07:00 / ЮБИЛЕИ
Отмечен 65-летний юбилей заведующего отделом экономической и политической географии Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР, доктора географических наук Наримана Пашаева.
Исполняющий обязанности генерального директора Института географии, доктор философии по географии, доцент Заур Имрани поздравил Н. Пашаева с юбилеем и дал краткую информацию участникам о его жизни и деятельности. Он отметил, что Н. Пашаев, окончивший в 1987 году геолого-географический факультет Азербайджанского государственного университета по специальности «экономическая и социальная география», в том же году приступил к работе в должности старшего лаборанта Института географии Академии наук Азербайджана. В 1995 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Экономико-географические проблемы воздействия природных разрушительных сил на экономику региона Большого Кавказа Азербайджана» и получил ученую степень кандидата географических наук. С 2007 года имеет звание доцента.
В 2017 году Н. Пашаев защитил докторскую диссертацию на тему «Экономико-географические проблемы воздействия стихийных бедствий на экономику Республики Азербайджан». С 2000 года работает заведующим отделом «Экономической и политической географии Азербайджана» Института географии. За время его руководства отделом защищено и представлено в Совет обороны 8 докторских и около 50 кандидатских диссертаций.
Научно-исследовательская работа Н.А.Пашаева в основном посвящена влиянию стихийных бедствий на экономику и расселение населения, социально-экономическому развитию регионов, изучению важных направлений политической географии, экономической и социальной географии, таких как природные ресурсы, промышленность, сельское хозяйство, туризм, транспорт и социальная инфраструктура. Им опубликовано 200 научных статей, 40 научно-публицистических работ, 10 монографий, 4 вузовских учебника и 23 программы по различным проблемам экономической, социальной и политической географии.
Председатель профсоюза института Камран Рамазанлы, и.о. заведующего отделом, д.ф.г. Этибар Бадалов, ведущий научный сотрудник, д.ф.г.Зияфет Агаев и другие выступили с речами и рассказали о юбиляре, поздравили его с 65-летием, пожелали ему крепкого здоровья и успехов в дальнейшей научной деятельности.