Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD 3.17 qeydiyyat nömrəli Birdəfəlik Dissertasiya Şurasında Rəna Yusif qızı Əhmədova 2508.01 - Geoekologiya ixtisasında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Xəzər dənizinin Azərbaycan akvatoriyasında neft ləkələrinin zaman və məkan paylanması” mövzusunda yazdığı dissertasiya işini müdafiə edib.
Gizli səsvermə yolu ilə R.Əhmədovanın coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alması üçün AR Prezidenti yanında AAK qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

На единовременном диссертационном совете при Институте географии имени академика Г.А.Алиева МНОАР, , Рена Юсиф гызы Ахмедова защитила диссертацию, регистрационный номер БФД 3.17, на соискание ученой степени доктора философии по специальности 2508.01 - Геоэкология на тему «Временное и пространственное распределение нефтяных разливов в азербайджанской акватории Каспийского моря».
Закрытым голосованием было принято решение о подаче ходатайства в ААС при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Р. Ахмедовой ученой степени доктора философии по географии.