Əməkdaşımız ölkəmizi Almaniyada layiqincə təmsil edib İyl 23, 2025 | 11:07 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR ETN akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin elmi işçisi Bəyimxanım Hüseynova 20.04.2025-17.07.2025 tarixində Almaniya Federativ Respublikasına ezam olunmuşdur. Mübadilə proqramı çərçivəsində Yustus Libix Universitetinin (Justus Liebig University Giessen) Coğrafiya Departamentində təhsil alan və tədqiqat işi aparan B.Hüseynova, dərslərdə, seminarlarda, elmi iclaslarda və ekskursiyalarda iştirak etmişdir. O, proqram çərçivəsində Giessen Coğrafiya Cəmiyyətinin (Gießener Geographische Gesellschaft) mühazirələrində, eləcə də departamentin “Global cənubun iqlim dəyişiklikliyi və inkişafı” (Kliwandel und Entwicklungen im Globalen Süden), “Resurs iqtisadiyyatı və Davamlı idarə” (Resource Economics and Sustainable Management), İqlim, iqlim dəyişikliyinin təsiri (Climate, impact of climate change) və digər seminarlarda iştirak etmişdir. Eyni zamanda, Almaniyanın bir çox regionunun əhatə edən ekskursiyalarda (“Die Kelten in Oberhessen” (Yuxarı Essen əyalətindəki Keltlər), “Organisationen der Entwicklungszusammenarbeit im Köln-Bonnen Raum” (Köln-Bonn bölgəsində inkişaf üzrə əməkdaşlıq təşkilatları), “Trans-Nationaler Geopark Bayern-Böhmen” (Transmilli Geopark Bavariya-Bohemiya)) iştirak etmiş və məlumatlar toplamışdır.
Bundan başqa, əməkdaşımız “The Geography of Transnational Geoparks and Adaptation to Climate Change in the Southern Caucasus” (Transmilli geoparkların coğrafiyası və Cənubi Qafqazda iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma) adlı konfransda “Towards a Transnational Geopark Candidacy of the Nakhchivan Autonomous Republic: Geotourism Potential and Strategic Outlook” (Naxçıvan Muxtar Respublikasının transmilli geopark namizədliyinə doğru: geoturizm potensialı və strateji baxış.) mövzusunda çıxış etmişdir.
Mübadilə proqramının sonunda əməkdaşımız 3 aylıq elmi-tədqiqat fəaliyyəti Coğrafiya Departamentinin heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.

Сотрудница нашего института достойно представляла нашу страну в Германии Июл 23, 2025 | 11:07 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудница отдела «Демография и география населения» Института географии им. акад. Г. Алиева МНОАР Бейимханым Гусейнова была командирована в Федеративную Республику Германия с 20.04.2025 по 17.07.2025. В рамках программы обмена Б. Гусейнова училась и проводила исследования на кафедре географии Гиссенского университета имени Юстуса Либиха, участвовала в занятиях, семинарах, научных встречах и экскурсиях. Она принимала участие в лекциях Гиссенского географического общества (Gießener Geographische Gesellschaft), а также в семинарах кафедры по темам «Изменение климата и развитие на глобальном Юге» (Kliwandel und Entwicklungen im Globalen Süden), «Ресурсная экономика и устойчивое управление», «Климат, влияние изменения климата» и другим. В то же время она участвовала в экскурсиях по различным регионам Германии («Die Kelten in Oberhessen» («Кельты в Верхнем Эссене»), «Organisationen der Entwicklungszusammenarbeit im Köln-Bonnen Raum» («Организации сотрудничества в области развития региона Кёльн-Бонн»), «Trans-Nationaler Geopark Bayern-Böhmen» («Транснациональный геопарк Бавария-Богемия»)»), и собирала данные.
Кроме того, наша коллега Б. Гусейнова выступила с докладом на конференции «География транснациональных геопарков и адаптация к изменению климата на Южном Кавказе» на тему «На пути к созданию транснационального геопарка в Нахчыванской Автономной Республике: геотуристический потенциал и стратегические перспективы».
По итогам программы обмена трёхмесячная исследовательская деятельность нашего коллеги получила высокую оценку сотрудников географического факультета.