AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov sentyabrın 10-dan 12-dək Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Baku Su Həftəsi tədbirində Coğrafiya İnstitutunu təmsil edib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilən 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransında coğrafiyaçı alim “İqlim dəyişmələri, su çatışmazlığı və insan miqrasiyaları” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək son illərdə quraqlıq və su çatışmazlığı səbəbindən dünyanın müxtəlif regionlarında insan köçlərinin artdığını diqqətə çatdırıb. O, su qıtlığı yaşanan ərazilərdən insanların köçüb getməsinin hansı nəticələr doğurduğunu, bu prosesin demoqrafik, sosial və gender aspektlərini vurğulayıb, Quba və Neftçala rayonlarının timsalında suvarma və içməli su ilə təminatında çətinliklər yaşayan əhalinin digər ərazilərə miqrasiyası haqqında danışıb. R.Kərimov eyni zamanda həmin rayonlar üzrə miqrasiya ilə bağlı apardığı sorğuların və statistik təhlillərin nəticələri barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb, onların mövzu ilə əlaqədar suallarını cavablandırıb.

Ученый Института географии принял участие в Бакинской неделе воды Сен 15, 2025 | 06:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по географии Ровшан Керимов представлял Институт географии на мероприятии «Бакинская неделя воды», проходившем в Баку Экспо-центре с 10 по 12 сентября.
На 2-й Международной выставке и конференции «Управление водными ресурсами», организованной при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, географ выступил с докладом на тему «Изменение климата, дефицит воды и миграция населения», обратив внимание на рост миграции населения в различных регионах мира в последние годы из-за засухи и нехватки воды.
Р. Кeримов осветил последствия переселения людей из районов, испытывающих дефицит воды, демографические, социальные и гендерные аспекты этого процесса, а также рассказал о миграции населения, испытывающего трудности с орошением и питьевым водоснабжением, в другие регионы на примере Губинского и Нефтчалинского районов.
Он также проинформировал участников мероприятия о результатах проведенных им исследований и статистических анализов по вопросам миграции в данных регионах и ответил на их вопросы по теме.