Şöbələrin illik iş planına uyğun olaraq AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun İqtisadi və siyasi coğrafiyası şöbəsinin əməkdaşları Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında ekspedisiyada olaraq təsərrüfat sahələrini iqtisadi-coğrafi aspektdə tədqiq ediblər.
Ekspedisiyada şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayevin rəhbərliyi ilə İqtisadi və siyasi coğrafiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Nicat İmamverdiyev, elmi işçi Zöhrə Məmmədova, kiçik elmi işçilər Lyudmila Səlimbəyova və Dilbər Məmmədova, Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri Elina Kərimova və İrina Kuçinskaya iştirak ediblər.
Ekspedisiyanın əsas marşrut istiqamətlərini Füzuli rayonu üzrə “Füzuli” aeroportu; “Füzuli” Su-Elektrik Stansiyası; “Köndələnçay” su anbarı və s. Laçın rayonu üzrə “Zabux” Kiçik Su-Elektrik Stansiyası, “Həkəri” balıq təsərrüfatı, “Pirshaghı” ayaqqabı fabrikinin Laçın filialı, “Latifa” tikiş fabriki; “Zerti” aqroparkı, Gülçülük kompleksi və s., Zəngilan rayonunda “Ağıllı kənd” layihəsi çərçivəsində İntensiv meyvə bağı və Arximed turbini tipli Su-Elektrik Stansiyası, “Dost” aqroparkı və s., Cəbrayıl rayonunda “Araz Vadisi iqtisadi zonası” Sənaye Parkı; şəhər Yaşayış kompleksi və s. əhatə edib.
Tədqiqatçılar bərpa-dirçəliş işləri ilə əlaqədar Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında fəaliyyət göstərən sənaye, kənd təsərrüfatı və nəqliyyat infrastruktur sahələrlə yaxından tanış olub, müvafiq təşkilatların nümayəndələri ilə dəyirmi masa arxasında fikir mübadiləsi aparıblar, tədqiqat ərazisinə aid olan müxtəlif materialların və statistik göstəricilərin toplanmasını həyata keçiriblər.
Bununla yanaşı, tədqiqat ərazisində yol mühəndis-inşaat işlərinin yerli təbii landşaftlara təsiri, müasir landşaftların ekoloji vəziyyəti və onların transformasiyası məsələləri də öyrənilib.
Bu rayonlarla yanaşı ekspedisiya üzvləri həmçinin, Xankəndi, Şuşa, Ağdam şəhərlərinə də səfər edib, orada sosial-infrastruktur sahələr, həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə də yaxından tanış olublar.

Согласно годовому плану работы отделов, сотрудники Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР отправились в экспедицию в Восточный Зангезурский и Карабахский экономические районы для изучения экономико-географических особенностей их хозяйственных зон.
Экспедицию возглавил заведующий отделом, д.г.н. Нариман Пашаев. В экспедиции приняли участие ведущий научный сотрудник отдела экономической и политической географии Ниджат Имамвердиев, научный сотрудник Зохра Мамедова, младшие научные сотрудники Людмила Селимбекова и Дильбар Мамедова, а также ведущие научные сотрудники отдела ландшафтоведения и ландшафтного планирования Элина Керимова и Ирина Кучинская.
Основные маршруты экспедиции включали: аэропорт Физули в Физулинском районе; Физулинскую ГЭС; Кондаланчайское водохранилище и т. д. В Лачинском районе были посещены: малая ГЭС «Забух», рыбоводческое хозяйство «Хакари», Лачинский филиал обувной фабрики «Пиршаги», швейная фабрика «Лятифа»; агропарк «Зерти», цветоводческий комплекс и т. д.; интенсивный фруктовый сад и гидроэлектростанция « Турбина Архимеда », агропарк «Дост» и т. д. в рамках проекта «Село Агилли» в Зангиланском районе; промышленный парк «Долина Араз экономической зоны » в Джебраильском районе; городской жилой комплекс и т. д.
Исследователи подробно ознакомились с промышленной, сельскохозяйственной и транспортной инфраструктурой, функционирующей в Восточно-Зангезурском и Карабахском экономических районах в связи с восстановительными работами, провели круглые столы с представителями профильных организаций, а также собрали различные материалы и статистические показатели, относящиеся к исследуемой территории.
Кроме того, было изучено влияние дорожно-строительных работ на местные природные ландшафты, экологическое состояние современных ландшафтов и их трансформация в исследуемой территории.
Помимо этих регионов, участники экспедиции также посетили города Ханкенди, Шуша и Агдам, где подробно ознакомились с социальной и инфраструктурной сферами, а также с проводимыми там восстановительными работами.