Şahvələd Xəlilovun 75 illiyi Okt 09, 2014 | 10:10 / YUBİLEYLƏR
AMEA akad. Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstititunda görkəmli alim, AMEA-nın müxbir üzvü, coğrafiya elmləri doktoru, professor Şahvələd Xəlilovun  anadan olmasının 75  illik yubileyinə həsr edilmiş xatirə günü  keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Coğrafiya Institutunun direktoru,  akademik Ramiz Məmmədov açaraq bildirdi ki, Ş.Xəlilov coğrafiya elminə dəyərli töhfələr vermiş, görkəmli tədqiqatçı alimdir. O, Azərbaycan coğrafiyaçıları içərisində birinci olaraq yeni su anbarlarının səmərəli yerləşdirilməsinin əsas ekoloji-coğrafi prinsiplərini  işləyib hazırlamış, mövcud su anbarlarının ətraf mühitə neqativ təsirlərinin, o cümlədən onların lillənməsi və sahillərinin dinamikasının intensivliyi proqnozunu vermişdir.
Sonra İnstitutun Coğrafi fikir tarixi şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev alimin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məruzə ilə çıxış etdi. O bildirdi ki, Ş.Xəlilov coğrafiyaşünas alim olmaqla bərabər, eyni zamanda, ictimai xadim olmuş, Azərb. EA partiya komitəsinin katibi, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı seçilmiş, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının əsas təşkilatçılarından biri,  AR Prezidenti yanında AAK Ekspert şurasının üzvü olmuşdur.
BDU-nun coğrafiya fakultəsinin dekanı, c.e.d., professor Fərda İmanov, dekan müavini dosent Şəkər Məmmədova,  Təbiəti mühafizə kafedrasının müdiri, c.e.d., professor  Şövqi Göyçaylı, İqtisadi coğrafiya  kafedrasının müdiri, c.e.d., professor Tapdıq Həsənov, BDU Həmkarlar Komitəsinin sədri, dosent Fikrət Şiriyev, ADPU-nun Coğrafiya fakültəsinin dekanı, c.ü.f.d. Mətanət Əsgərova, Coğrafiya institutunun  Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. dosent Ənvər  Əliyev, Qurunun hidrologiyası şöbəsinin müdiri, c.e.d. Rəna Qaşqay, institutun elmi katibi Luiza Salayeva  və başqaları  Ş.Xəlilovla bağlı xatirələrini görüş iştirakçıları ilə bölüşdülər.
Alimin oğlanları və nəvəsi də tədbirdə iştirak edirdi.
Sonda Ş.Xəlilovun oğlu  tədbiri təşkil etdiklərinə görə ailəsi və qohumlar adından institut rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirdi.

75-летний юбилей Шахвалата Халилова 2014-10-09 22:21:00 / ЮБИЛЕИ
В Институте географии НАНА прошел день памяти великого ученого, член-корреспондента НАНА, д.г.н., профессора Шахвалата Халилова, посвященный 75-летнему юбилею со дня его рождения.
Открыв вступительным словом мероприятие, директор Института, академик Рамиз Мамедов рассказал о большом вкладе ученого в географическую науку. Он, первым из азербайджанских ученых, разработал эколого-географические принципы рационального размещения новых водохранилищ, дал прогноз негативного влияния водохранилищ на окружающую среду, в том числе на интенсивность заиления и динамику берегов.
Затем, с докладом о жизненном и творческом пути ученого выступил руководитель отела "История географической мысли" к.г.н. А. Ахвердиев. Он указал, что Ш. Халилов, наравне с ученым-географом, был также общественным деятелем, партсекретарем АН Азербайджана, депутатом Баксовета, а после завоевания Азербайджаном независимости главным организатором Ясамальского районного отделения партии "Новый Азербайджан", членом экспертного совета ВАК при Президенте АР.
Своими воспоминаниями о Ш. Халилове поделились - декан географического факультета БГУ д.г.н., профессор Фарда Иманов, замдекана   географического факультета БГУ к.г.н., доцент Шекер Мамедова, заведующий кафедрой "Охрана природы" географического факультета БГУ д.г.н., профессор Шовги Гейчайлы, заведующий кафедрой "Экономическая география" географического факультета БГУ д.г.н., профессор Таптыг Гасанов, председатель профсоюза БГУ доцент Фикрет Шириев, декан географического факультета АГПУ к.г.н. Метенет Аскерова, руководитель отдела "Экогеография" Института Географии НАНА к.с/х.н,  доцент Энвер Алиев, руководитель отдела "Гидрология суши и водные ресурсы" Института Географии НАНА д.г.н. Рена Кашай, ученый секретарь Института Луиза Салаева и др.
В мероприятии участвовали также сыновья и внуки ученого.
В заключении, сын Ш. Халилова от имени семьи покойного выразил благодарность руководству института за организацию мероприятия.