13-14 noyabr tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması və Coğrafiya İnstitutunun yaradılmasının 80 illik yubileyi münasibətilə “Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyası” mövzusunda IV Beynəlxalq elmi-praktik konfrans  keçirilib.
Konfrans Azərbaycanın Coğrafiya İnstitutu, Coğrafiya Cəmiyyəti, Turizm və Menecment Universiteti, Qərbi Kaspi Universiteti, Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı, eləcə də Almaniyanın Yustus Libix Universiteti, Türkiyənin Bursa Uludağ Universiteti, Qazaxıstanın Coğrafiya və Su Təhlükəsizliyi İnstitutu və Manaş Kozıbayev adına Şimali Qazaxıstan Universiteti, Mirzo Uluqbek adına Özbəkistan Milli Universiteti, Gürcüstanın Vaxuşti Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu, Rusiya Sosial Coğrafiyaçılar Assosiasiyası, Dağıstan Dövlət Texniki Universiteti və R.Qəmzətov adına Dağıstan Dövlət Pedaqoji Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse prezidenti akademik İbrahim Quliyev, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik  Fəxrəddin Qədirov, akademik Akif Əlizadə, həmçinin yerli və xarici ali təhsil müəssisələrinin, elmi-tədqiqat institutlarının, dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin əsas məqsədi müasir coğrafi tədqiqatların prioritet istiqamətlərini müəyyənləşdirmək, elmi biliklərin təhsil və istehsalat sahələrinə transferini sürətləndirmək, beynəlxalq elmi əməkdaşlığı və təcrübə mübadiləsini daha da genişləndirməkdir.
Fəxrəddin Qədirov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransı açıq elan edib, müzakirə olunacaq məsələlərdən, keçırılən tədbirin əhəmiyyətindən söz açaraq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e. c.e.f.d. dosent Zaur İmrani “Coğrafiya İnstitutu – 80 illik zaman kəsiyində” mövzusunda  çıxış edib. İnstitut rəhbəri Coğrafiya İnstitutunun qazandığı nailiyyətlər, nəşr fəaliyyəti, əsas elmi nəticələr, institutun inkişaf perspektivləri, coğrafiya elmi qarşısında duran problemlər, son vaxtlar Coğrafiya İnstitutunun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlar, layihələr və s. haqqında söhbət açıb.
Akademik Akif Əlizadə, ADPU-nun Quba filialının direktoru fiz.e.d., professor Yusif Alıyev, Gürcüstan Coğrafiya İnstitutunun direktoru Nana Bolaşvili, BDU-nun coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov, Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəis müavini Əkbər Əsgərov, Qazaxıstanın Su problemləri və Coğrafiya İnstitutunun nümayəndəsi Əlixan Medeu, professorlar Rza Mahmudov, Şövqisəfa  Göyçayski, Çingiz İsmayılov, Təbriz Universitetinin professoru Xəlil Vəlizadeh və başqaları salamlama nitqi ilə çıxış edərək Coğrafiya İnstitutunun kollektivini 80 illik yubiley münasibətilə təbrik ediblər.
Plenar iclasda “Sel Assosiasiyası”nın prezidenti, c.ü.f.d. Sergey Çernomorets “Sellərin və buzlaq fəlakətlərinin tədqiqi”, George Lominadze “Gürcüstanda həssas sahil seqmentinin morfodinamik prosesləri və adaptiv bərpası”, Arifə Karadağ “Kiçik məkanlar, böyük təsirlər: Türkiyədə Hobbi bağçılığının və kiçik ev hərəkatının davamlılıq perspektivi” mövzularında məruzə ediblər.
Tədbirdə akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Gürcüstanın Coğrafiya İnstitutu və Coğrafiya Cəmiyyəti, eləcə də Mirzo Uluqbəy adına Özbəkistan Milli Universitetinin Coğrafiya İnstitutu arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Konfrans çərçivəsində bölmə iclaslarında landşaftlardan istifadənin müasir vəziyyəti, iqlim və su ehtiyatlarının idarə olunması, torpaq və bitki örtüyünün mühafizəsi, regionların sosial-iqtisadi inkişafı, turizm və rekreasiya potensialı, gənc tədqiqatçıların işğaldan azad olunmuş ərazilərin inkişafına baxışı kimi aktual mövzular müzakirə edilib.

Состоялась IV Международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии» Ноя 13, 2025 | 02:11 / КОНФЕРЕНЦИИ
13–14 ноября в Институте географии им. акад. Г. Алиева МНОАР прошла IV Международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования», приуроченная к объявлению 2025 года в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и суверенитета» и 80-летию со дня основания Института географии.
Конференция была совместно организована Институтом географии Азербайджана, Географическим обществом, Университетом туризма и менеджмента, Западно-Каспийским университетом, Губинским филиалом Государственного педагогического университета, а также Университетом имени Юстуса Либиха (Германия), Улудагским университетом Бурсы (Турция), Институтом географии и водной безопасности Казахстана, Северо-Казахстанским университетом имени Манаша Козыбаева, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Институтом географии имени Вахушти Багратиони (Грузия), Российской ассоциацией географов-обществоведов, Дагестанским государственным техническим университетом и Дагестанским государственным педагогическим университетом имени Р. Гамзатова.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров, академик Акиф Ализаде, а также представители местных и зарубежных вузов, научно-исследовательских институтов, государственных структур и неправительственных организаций.
Основная цель мероприятия — определение приоритетных направлений современных географических исследований, ускорение трансфера научных знаний в образовательную и производственную сферы, а также дальнейшее расширение международного научного сотрудничества и обмена опытом.
Фахраддин Гадиров приветствовал участников мероприятия и объявил конференцию открытой, рассказал о предлагаемых к обсуждению вопросах, важности мероприятия и пожелал успехов в работе конференции.
И.о. генерального директора Института географии, д.ф.г., доцент Заур Имрани выступил с докладом на тему «Институт географии — 80 лет истории». Руководитель института рассказал о достижениях Института географии, его публикационной деятельности, основных научных результатах, перспективах развития института, проблемах географической науки, важных шагах, предпринятых в последнее время для расширения международных связей Института географии, проектах и др.
С приветственным словом выступили и поздравили коллектив Института географии с 80-летием академик Акиф Ализаде, директор Губинского филиала Азербайджанского государственного университета физической культуры и спорта, профессор Юсиф Алиев, директор Грузинского ИГ Нана Болашвили, декан географического факультета БГУ Магсад Годжаманов, заместитель руководителя Национальной гидрометеорологической службы Акбар Аскеров, представитель Института водных проблем и географии Казахстана Алихан Медеу, профессора Рза Махмудов, Шовгисафа Гейчайский, Чингиз Исмаилов, профессор Тебризского университета Халил Велизаде и другие.
На пленарном заседании выступили президент «Селевой ассоциации », д.г.н. Сергей Черноморец с докладами «Изучение селей и ледниковых катастроф», Георгий Ломинадзе – «Морфодинамические процессы и адаптивное восстановление уязвимого прибрежного сегмента Грузии», Арифа Карадаг – «Малые пространства, большие последствия: перспективы устойчивости любительского садоводства и движения малых домов в Турции».
На мероприятии был подписан меморандум о взаимном научном сотрудничестве между Институтом географии им. акад. Г. Алиева и Институтом географии и Географического общества Грузии, а также Институтом географии Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В рамках конференции на секционных заседаниях обсуждались такие актуальные темы, как современное состояние ландшафтопользования, управление климатом и водными ресурсами, охрана почв и растительности, социально-экономическое развитие регионов, туристско-рекреационный потенциал, а также взгляды молодых исследователей на освоение освобожденных территорий.