Demoqraf alim BDU-da demoqrafik mövzuda məruzə edib Dek 11, 2025 | 02:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin müdiri c.ü.f.d. Etibar Bədəlov Bakı Dövlət Universitetində “Azərbaycan şəhərlərinin davamlı sosial-iqtisadi və demoqrafik inkişaf xüsusiyyətləri” mövzusunda keçirilən elmi seminarda məruzə ilə  çıxış edib.
Tədbir BDU-nun Coğrafiya fakültəsinin rəhbərliyi və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü  sessiyası (WUF13) ərəfəsində baş tutub.
Demoqraf alim şəhərlərin sosial və iqtisadi tərəqqisini müəyyən edən əsas amillərin elmi-nəzəri izahını verərək, ölkənin şəhər məkanında baş verən demoqrafik dəyişikliklər barədə məlumat təqdim edib. Çıxış zamanı urbanizasiyanın inkişaf meylləri, şəhər mühitinin üzərinə düşən ekoloji yük, həmçinin miqrasiya proseslərinin şəhər infrastrukturu üçün yaratdığı çağırışlar konkret faktlar və statistika əsasında şərh olunub. Etibar Bədəlov qeyd edib ki, davamlı inkişafın təmin olunması təkcə iqtisadi göstəricilərlə məhdudlaşmır, sosial rifahın artırılması, ekoloji balansın qorunması və şəhər məkanının çevik idarəetmə prinsipləri ilə birgə həyata keçirilir.
Məruzəçiyə verilən suallar cavablandırılıb, şəhərsalma proseslərinin gələcək perspektivləri müzakirə edilib.

Демограф выступил в БГУ с докладом о демографии 2025-12-11 14:05:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом демографии и географии населения Института географии МНОАР, д.ф.г. Этибар Бадалов, выступил с докладом на научном семинаре «Особенности устойчивого социально-экономического и демографического развития азербайджанских городов», состоявшемся в Бакинском государственном университете.
Мероприятие прошло накануне 13-й сессии Всемирного форума ООН по урбанизации (ВФ13), которая состоится в Баку в 2026 году под руководством географического факультета БГУ и организована Студенческой молодежной организацией.
Демограф дал научно-теоретическое объяснение основных факторов, определяющих социально-экономический прогресс городов, и представил информацию о демографических изменениях, происходящих в городском пространстве страны. В ходе выступления были прокомментированы тенденции развития урбанизации, экологическая нагрузка на городскую среду, а также проблемы, создаваемые миграционными процессами для городской инфраструктуры, на основе конкретных фактов и статистических данных. Этибар Бадалов отметил, что обеспечение устойчивого развития не ограничивается одними лишь экономическими показателями, а осуществляется в сочетании с повышением социального благополучия, сохранением экологического баланса и принципами гибкого управления городским пространством.
Были даны ответы на заданные докладчику вопросы, а также обсуждены перспективы развития процессов городского планирования.