Coğrafiya İnstitutunun 2025-cü ildəki yekun hesabatı dinlənilib Dek 18, 2025 | 04:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsi və Coğrafiya İnstitutunun birgə iclasında AR ETN Coğrafiya İnstitutu publik hüquqi şəxsin  2025-cü ildəki elmi və innovasiya fəaliyyətinin yekun hesabatı dinlənilib.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdikdən sonra Coğrafiya İnstitutunun baş direktor vəzifəsini icra edən coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
İnstitut rəhbəri bildirib ki, Azərbaycanın iqlim xəritələrinin hazırlanması və iqlim ehtiyatlarının müəyyən olunması ilə əlaqədar İşçi Qrupu yaradılıb: “İşçi Qrup tərəfindən ölkə ərazisində istilik mövsümünün başlanması, bitməsi və davamiyyəti ilə bağlı cədvəllər və xəritələr tərtib edilib. Böyük Qayıdış Proqramı ilə əlaqədar Laçın və Xocavənd rayonlarının meşə örtüyü və relyefinin 3D modeli hazırlanıb. 3D modellər ərazinin coğrafi quruluşunu daha realistik təqdim etməklə yanaşı, ekoloji tədqiqatlarda, landşaft planlaşdırılmasında, turizm marşrutlarının təyinində və tədris prosesində geniş istifadə olunur”.
Z.İmrani 2025-ci ildə elmi-tədqiqat işləri planlarının yerinə yetirilməsi və alınmış mühüm nəticələr, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, qrantlar, elektron elmin vəziyyəti, nəşr fəaliyyəti, konfranslar, sessiyalar, çöl tədqiqatları, seminarlar, yubileylər və görülmüş digər işlər barədə məlumat verib.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun keçmiş baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev rəhbəri olduğu müəssisənin 2025-cü ildəki elmi və innovasiya fəaliyyətinin yekun hesabatı haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. BDU-nun kafedra müdiri, professor Şövqi Göyçaylı, BDU-nun coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov, BDU-nun Xarici ölkələrin iqtisadi, sosial coğrafiyası və turizm kafedrasının müdiri prof. Aydın İbrahimov, Coğrafiya İnstituunun şöbə müdiri  professor Rza Mahmudov,  Cİ-nin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya elmləri doktoru Məhəmməd Abduyev və başqaları çıxış edərək hesabatla bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Müzakirə və çıxışlardan sonra Coğrafiya İnstitutunun  2025-cü ildə elmi və innovasiya fəaliyyəti  haqqında  illik hesabatı yekdilliklə qəbul edilib.

Заслушан итоговый доклад Института географии за 2025 год 2025-12-18 16:28:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На совместном заседании Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджанской Республики и Института географии был заслушан итоговый доклад о научно-инновационной деятельности Института географии за 2025 год.
После объявления повестки дня академиком-секретарем Отделения наук о Земле, академиком Фахраддином Гадировым, с докладом выступил исполняющий обязанности генерального директора Института географии, д.ф.г., доцент Заур Имрани.
Руководитель института сообщил о создании рабочей группы по подготовке климатических карт Азербайджана и определению климатических ресурсов: «Рабочая группа составила таблицы и карты начала, конца и продолжительности отопительного сезона в стране. В рамках программы «Большое возвращение» подготовлена 3D-модель лесного покрова и рельефа Лачинской и Ходжавендской областей. 3D-модели, помимо более реалистичного представления географической структуры территории, широко используются в экологических исследованиях, ландшафтном планировании, определении туристических маршрутов и в образовательном процессе».
З. Имрани предоставил информацию о реализации планов научных исследований до 2025 года и важных полученных результатах, взаимодействии фундаментальной науки и образования, грантах, состоянии электронной науки, издательской деятельности, конференциях, сессиях, полевых исследованиях, семинарах, юбилеях и другой проделанной работе.
Бывший генеральный директор Института почвоведения и агрохимии Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев представил итоговый доклад о научно-инновационной деятельности возглавляемого им учреждения за 2025 год.
Затем состоялось обсуждение доклада. Выступили заведующий кафедрой БГУ, профессор Шовги Гойчайли, декан географического факультета БГУ Магсад Годжаманов, заведующий кафедрой экономической, социальной географии и туризма зарубежных стран БГУ профессор Айдин Ибрагимов, заведующий отделом Института географии профессор Рза Махмудов, ведущий научный сотрудник Института географии, д.г.н. Махаммад Абдуев и другие.
После обсуждений и выступлений годовой доклад о научно-инновационной деятельности Института географии за 2025 год был единогласно принят.