AR ETN Coğrafiya İnstitutunun Elmi seminarında Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin müdiri coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayev “Azərbaycanda yaşıl iqtisadiyyatın inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Çıxışçı məruzəsində “yaşıl iqtisadiyyat” termini, Azərbaycanda “Yaşıl iqtisadiyyat”a keçidin inkişaf mərhələləri, bərpa olunan enerji mənbələrinin iqtisadi potensialı, Günəş və külək elektrik stansiyaları, Respublikada fəaliyyət göstərən SES-lər və s. haqqında geniş məlumat verib.
Şöbə müdiri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasında “Yaşıl Yqtisadiyyat”ın inkişafı dövlətin sosial-iqtisadi siyasətinin strateji hədəflərindən biridir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsi, sənaye parkları və aqroparkların ekoloji təmiz istehsal prinsipləri əsasında fəaliyyət göstərməsi, təkrar emal proseslərinin genişləndirilməsi ölkənin davamlı inkişafına xidmət edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda ekoloji məsuliyyətli dövlət imicini möhkəmləndirir və gələcək onilliklərdə sosial rifahın, iqtisadi artımın və ekoloji tarazlığın təmin olunmasına zəmin yaradır.

На научном семинаре заслушан доклад o “Зеленой Экономике” 2025-12-23 16:22:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На научном семинаре Института географии МНОАР заведующий отделом политической и экономической географии Азербайджана д.э.н. Нариман Пашаев выступил с речью на тему «Перспективы развития зеленой экономики в Азербайджане».
В докладе была дана обширная информация о термине «зеленая экономика», этапах развития перехода к «зеленой экономике» в Азербайджане, экономическом потенциале возобновляемых источников энергии, солнечных и ветровых электростанций, действующих в республике ГЭС и т.д.
Руководитель отдела сообщил, что развитие «Зеленой экономики» в Азербайджанской Республике является одной из стратегических целей социально-экономической политики государства. Превращение Карабаха и Восточного Зангезура в «зеленую энергетическую зону», работа индустриальных парков и агропарков, основанных на принципах экологически чистого производства, а также расширение процессов переработки служат устойчивому развитию страны. Реализуемые в этом направлении меры укрепляют имидж Азербайджана как экологически ответственного государства в международном масштабе и создают основу для обеспечения социального благосостояния, экономического роста и экологического баланса в ближайшие десятилетия.