AR ETN Coğrafiya İnstitutunun Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayevin “Yaşıl və mavi iqtisadiyyatın planlaşdırılması və idarə olunmasının problemləri” adlı monoqrafiyası çapdan çıxıb.
Kitabın elmi redaktorları c.e.d. professor Çingiz İsmayılov, c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani, c.e.d., professor Rza Mahmudov, c.e.d. professor Əmir Əliyev və c.e.d. dosent Səid Səfərovdur.
Monoqrafiya “yaşıl və mavi iqtisadiyyat”ın planlaşdırılması və idarə edilməsinin təşəkkülü və elmi zəminini, problemin öyrənilməsinin məqsəd və vəzifələrini, coğrafiyasını və davamlı inkişafda yerini; alternativ enerji mənbələrindən istifadənin “yaşıl və mavi iqtisadiyyat”da yerini və ondan istifadəyə mane olan amillərin qarşısının alınması tədbirlərinin tədqiqini və dünya coğrafiyasında bu problemin müasir inkişaf meyllərini əks etdirir. Monoqrafiyada dünyada təbiətdən səmərəli istifadənin həlli və təsərrüfatın ərazi təşkili problemlərindən, onun sahə və regional xüsusiyyətlərindən bəhs edilib. Avropa, Asiya və Amerikanın qabaqcıl ölkələrində, Avstraliyada Yaşıl və Mavi iqtisadiyyatın planlaşdırılması və idarə olunması, stimullaşdırılması və inkişaf prioritetləri ətraflı təhlil edilib. Həmçinin, təsərrüfat sahələrində Yaşıl və Mavi iqtisadiyyatın inkişafı və prioritetləri; onun əhali məşğulluğunun davamlı inkişafında rolu; təsərrüfat sahələrində “yaşıl və mavi iqtisadiyyat”a keçidin müasir mərhələsi; “yaşıl və mavi iqtisadiyyat”ın planlaşdırılması və idarə olunmasında fiskal siyasət kimi vacib məsələlərin həlli xüsusi yer alıb.
Kitab COP-29-un Azərbaycanda - Bakı şəhərində keçirilməsindən sonra geniş oxucu kütləsinin, mütəxəssislərin ixtiyarına verilir.
Təqdim olunan monoqrafiya ilk və yeni olmaqla coğrafiyaçılar, iqtisadçılar, ekoloqlar, inzibati və siyasi idarəetmə sahəsində təhsil alan bakalavr və magistrantlar, eləcə də bu sahədə ixtisaslaşan elm adamları, mütəxəssislər, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi və digər müvafiq nazirlik və təşkilatların struktur bölmələrində çalışanlar tərəfindən respublikada əhalinin və təsərrüfat sahələrinin yerləşdirilməsi, müdafiəsi və düzgün idarə olunması kimi məsələlərdə istifadə edilə bilər.

Монография «Зеленая и голубая экономика» вышла в свет 2025-12-29 15:35:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Издана монография «Проблемы планирования и управления зеленой и голубой экономикой» заведующего отделом политико-экономической географии Института Географии МНОАР, д.г.н. Наримана Пашаева.
Научными редакторами книги являются профессор, д.г.н.Чингиз Исмаилов, д.ф.г., доцент Заур Имрани, д.г.н. профессор Рза Махмудов, проф., д.г.н.Амир Алиев.
В монографии отражены формирование и научные основы планирования и управления «зеленой и голубой экономикой», цели и задачи изучения проблемы, ее география и место в устойчивом развитии; место использования альтернативных источников энергии в «зеленой и голубой экономике» и изучение мер по предотвращению факторов, препятствующих ее использованию, а также современные тенденции развития этой проблемы в мировой географии. В монографии рассматриваются проблемы решения вопросов эффективного использования природных ресурсов и территориальной организации экономики в мире, ее отраслевые и региональные особенности. Подробно анализируются приоритеты планирования и управления, стимулирования и развития «зеленой и голубой экономики» в развитых странах Европы, Азии и Америки, а также в Австралии. Особое место отведено развитию и приоритетам «зеленой и голубой экономики» в различных секторах экономики; ее роли в устойчивом развитии занятости населения; современному этапу перехода к «зеленой и голубой экономике» в различных секторах экономики; решению важных вопросов, таких как фискальная политика в планировании и управлении «зеленой и голубой экономикой».
После проведения COP-29 в Баку, Азербайджане, книга доступна широкой аудитории специалистов и читателей.
Представленная монография, являясь первой и новой, может быть использована географами, экономистами, экологами, студентами и аспирантами, обучающимися в области административно-политического управления, а также учеными, специалистами в этой области, сотрудниками Министерства чрезвычайных ситуаций, Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства экономики и других соответствующих министерств и организаций по вопросам расселения, охраны.