Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İbrahim Quliyev təqdim edib. Bildirib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”, “2019-2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”, ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Konstitusiya və Suverenlik İli”, AMEA-nın Ümumi yığıncağının və Rəyasət Heyətinin aidiyyəti qərarlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik İbrahim Quliyev qeyd edib ki, 2025-ci ildə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 15 problemi əhatə edən 44 mövzu, 56 elmi tədqiqat işi, 15 mərhələ üzrə elmi tədqiqat işi yerinə yetirilmiş, 11 mövzu, 20 elmi-tədqiqat işi və 7 mərhələ başa çatdırılmışdır. Hesabat ilində YEB-in əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 40-dan çox mühüm nəticə alınmış, təsərrüfat müqaviləsi əsasında 43 elmi-tətbiqi iş yerinə yetirilmişdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, nəticələr əsasən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Böyük Qayıdış, Xəzər dənizi akvatoriyasında karbohidrogen resurslarının qiymətləndirilməsi, qazkondensat yataqlarının işlənmə prosesinin təkmilləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin, Xəzər dənizinin akvatoriyasında Günəş, külək və dalğa enerji potensialının məkan və zaman paylanmasının və bu enerji növlərinin istifadə texnologiyalarının araşdırılması, aktiv geodinamik proseslərin öyrənilməsi, Kür hövzəsində kosmik peyk məlumatları ilə izlənilmiş qırılma sürüşməsi, Azərbaycandan uzaq zəlzələlərin törətdiyi yer qabığı deformasiyası: neft-qaz və palçıq vulkanı sahələrinin aktivliyi, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi və sahil dinamikasının tədqiqi, ölkənin su ehtiyatlarının idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi və alternativ su mənbələrindən istifadə praktikasının genişləndirilməsi kimi aktual mövzuları əhatə edib. Alim vurğulayıb ki, süni intellekt texnologiyalarının tətbiq edilməsi əsasında karbohidrogen sistemləri və neft-qaz yataqlarının modelləşdirilməsi və rəqəmsal əkizlərinin yaradılması yolu ilə Cənubi Xəzər hövzəsinin hərtərəfli geoloji və geofiziki modelini əks etdirən interaktiv rəqəmsal xəritələr toplusu olan, analitik modulları birləşdirən və transdissiplinar tədqiqatlar, elmi təhlillər və resursların davamlı idarə edilməsi üçün nəzərədə tutulmuş “Digital Caspian” interaktiv məlumat bazası hazırlanıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, beynəlxalq Scimago elmi reytinqində müvafiq göstəricilərə əsasən, Azərbaycan Yer elmləri həm dünya üzrə, həm də aid edildiyi Şərqi Avropa ölkələri qrupunda mövqelərinin dinamik yüksəlişi son beş il ərzində davamlı və stabildir. Azərbaycanın geofizika elmi 2024-cü ilin yekunlarına görə 200-ə yaxın ölkə arasında 36-cı, geomühəndislik elmi 41-ci, geologiya elmi 47-ci mövqedədirlər.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik İbrahim Quliyev hesabat ilində Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 9 monoqrafiya (1-i xaricdə), 16 kitab və 6 dərslik, 264 məqalə (188-i xaricdə), 117 tezisin (78-i xaricdə) nəşr edildiyini, onlardan 115-nin “Web of Science” və “Scopus” bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hesabat dövründə “Azərbaycanın Paleontoloji Atlası”, “Azərbaycanın Yer elmləri 80 illik zaman kəsiyində - zəngin və şərəfli tarixin səhifələri”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Geologiya və mineral resurslar”, “Qarabağın turizm-rekreasiya potensialı”, “Qarabağ iqtisadi rayonunun qədim yurd yerləri və toponimlərinin izahlı lüğəti”, “Şərqi Zəngəzur oykonimlərinin coğrafiya, tarix və dilçilik baxımından tədqiqi” və s. qiymətli tədqiqat əsərləri ortaya qoyulub.
O, həmçinin bölmənin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, elmin maddi-texniki bazasının yenilənməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi, konfranslar, seminarlar və yubileylər və digər məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müzakirələr aparılıb, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Yer Elmləri Bölməsinin hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

Отделение наук о Земле НАНА отчиталось за свою научную и научно-организационную деятельность в 2025 году 2026-01-16 10:07:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На сегодняшнем заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле (ОНЗ) в 2025 году.
Отчет представил вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения наук о Земле академик Ибрагим Гулиев. Академик сообщил, что в своей деятельности в прошлом году учреждения отделения руководствовались такими документами, как «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», «Национальная стратегия по рациональному использованию водных ресурсов», «Стратегия занятости Азербайджанской Республики на 2019-2030 годы», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», распоряжения главы государства «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» и «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике», а также соответствующими постановлениями Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик Ибрагим Гулиев отметил, что в 2025 году в научных учреждениях, которые входят в состав Отделения наук о Земле НАНА, велись исследования, охватывающие 15 проблем, 44 темы, 56 научно-исследовательских работ и 15 этапов, завершены 11 тем, 20 научно-исследовательских работ и 7 этапов. В отчетном году были получены более 40 важных результатов, на основе хозяйственных договоров были выполнены 43 научно-исследовательские работы.
Академик сообщил, что результаты в основном охватывали такие актуальные темы, как восстановление Карабаха и Восточного Зангезура, движение «Великое возвращение», оценка углеводородных ресурсов в акватории Каспийского моря, совершенствование процесса разработки газоконденсатных месторождений, активность участков нефтегазовых месторождений и грязевых вулканов, изменение уровня Каспийского моря, изучение динамики в прибрежной зоне и т.д. Ученый подчеркнул, что посредством применения технологий искусственного интеллекта была разработана интерактивная база данных «Digital Caspian», в которой собраны интерактивные цифровые карты; база объединяет в себе аналитические модули и предусмотрена для проведения трансдисциплинарных исследований, научных анализов и устойчивого управления ресурсами.
Докладчик отметил, что, согласно соответствующим показателям в международном научном рейтинге Scimago, на протяжении последних пяти лет наблюдается продолжительный и стабильный динамический рост позиций отечественных наук о Земле в мире, в том числе в группе стран Восточной Европы. По итогам 2024 года, среди около 200 стран мира геофизика Азербайджана находится на 36-м, геоинженерия – на 41-м, а геология – на 47-м месте.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений ОНЗ, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что в отчетном году были изданы 9 монографий (1 – за рубежом), 16 книг и 6 учебников, 264 статьи (188 – за рубежом), 117 тезисов (78 – за рубежом), 115 из них вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus. В прошлом году, продолжил академик, были подготовлены такие ценные исследовательские труды, как «Палеонтологический атлас Азербайджана», «Науки о Земле Азербайджана на протяжении 80-ти лет: страницы богатой и славной истории», «Карабах и Восточный Зангезур. Геология и минеральные ресурсы», «Туристско-рекреационный потенциал Карабаха» и т.д.
Академик Ибрагим Гулиев также рассказал о кадровом потенциале ОНЗ и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, научных журналах отделения, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки, обновлении материально-технической базы науки и совершенствовании системы информационного обеспечения, конференциях, семинарах, юбилеях и т.д.
После дискуссий было принято постановление Президиума об утверждении отчета о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2025 году и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.