AR ETN Coğrafiya İnstitutunda Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib Fev 02, 2026 | 12:02 / TƏDBİRLƏR
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunda 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub.
Tədbiri açan İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmrani çıxışında institut gənclərini ürəkdən təbrik edib, onların fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb. Zaur İmrani həmçinin ölkədə uğurla həyata keçirilən gənclər siyasətindən, gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün yaradılan imkanlardan danışıb və gənclərin elmi, sosial və mədəni fəaliyyətlərində fəal olmalarının vacibliyini qeyd edib.
Sonra c.ü.f.d. Ənvər Əliyev çıxış edərək, müasir dövrdə gənclərin qarşılaşdığı problemləri diqqətə çatdırıb, onların həlli yolları və gənclərin cəmiyyətin inkişafında rolunu geniş şərh edib. O, xüsusilə gənclərin elmi fəaliyyətlərdə aktiv iştirakı və biliklərinin inkişaf etdirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Tədbirdə İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nazim Gəraylı çıxış edərək, gənclərin inkişafı üçün imzalanan fərmanlar, sərəncamlar və qəbul edilən qanunların gələcək uğurlar üçün möhkəm zəmin yaratdığını qeyd edib. O, gənclərin peşəkar və elmi fəaliyyətlərinə göstərilən dövlət dəstəyinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Tədbirdə institutun gəncləri – c.ü.f.d. Bəyimxanım Hüseynova, c.ü.f.d. Turanə Hüseynova və Tərlan Yelmarlı çıxış edərək həmkarlarını təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzulayıblar. Çıxışçılar həmçinin Gənclər Gününün Azərbaycan gəncliyinə göstərilən diqqət və qayğının parlaq nümunəsi olduğunu vurğulayıblar və dövlət dəstəyinin gənclərin elmi fəaliyyətində motivasiyaedici rol oynadığını qeyd ediblər.
Tədbir çərçivəsində institutun elmi-ictimai fəaliyyətində fərqlənən bir gənclər təşəkkürnamə ilə təltif olunub. Təltif olunan gənclərin uğurları və institutun elmi mühitinə verdikləri töhfələr tədbir iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

В Институте географии НАНА состоялось мероприятие, посвящённое Дню молодёжи 2026-02-02 12:07:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики прошло торжественное мероприятие, приуроченное ко Дню молодёжи (2 февраля).
С приветственным словом выступил исполняющий обязанности директора Института, доктор географических наук, доцент Заур Имрани. В своём обращении он отметил значимость реализуемой в стране государственной молодёжной политики, направленной на всестороннее развитие молодых специалистов, а также подчеркнул важность их активного участия в научной, социальной и культурной деятельности.
В продолжение мероприятия кандидат юридических наук Энвер Алиев осветил актуальные проблемы, с которыми сталкивается современная молодёжь, обозначил возможные пути их решения и охарактеризовал роль молодого поколения в социально-экономическом и научном развитии общества. Особое внимание было уделено вопросам вовлечения молодёжи в научно-исследовательскую деятельность и повышению уровня профессиональных компетенций.
Председатель Совета молодых учёных и специалистов Института Назим Герайлы в своём выступлении подчеркнул, что государственные указы, распоряжения и нормативно-правовые акты в сфере молодёжной политики формируют устойчивую институциональную основу для профессионального и научного роста молодёжи.
В рамках мероприятия молодые сотрудники Института — к.ю.н. Бейимханым Гусейнова, к.ю.н. Туране Гусейнова и Тарлан Елмарлы — выступили с поздравительными обращениями, отметив, что День молодёжи является показателем системной государственной поддержки молодого научного сообщества и фактором мотивации к дальнейшей исследовательской деятельности.
В завершение мероприятия ряд молодых сотрудников, проявивших активность в научно-общественной деятельности, были награждены благодарственными грамотами. Их вклад в развитие научной среды Института был высоко оценён участниками мероприятия.