AR ETN Coğrafiya İnstitutunda Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib Fev 26, 2026 | 12:02 / TƏDBİRLƏR
26 fevral tarixində AR ETN Coğrafiya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Ardınca faciəyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun direktoru vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmrani açaraq bildirib ki, Xocalı soyqırımı yalnız Azərbaycan xalqına qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır və qəddar cinayətlərdən biridir. Bu soyqırımı xalqımızın yaddaşında silinməz iz qoymuş qanlı faciədir və bu hadisənin heç vaxt unudulmaması, qurbanların əziz xatirəsinin daim uca tutulması hər bir vətəndaşın mənəvi borcu və tarixi məsuliyyətidir.
Tədbirdə qonaq qismində çıxış edən Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Çıraqov Xocalı soyqırımının uzun illər beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən lazımi siyasi-hüquqi qiymətini almadığını təəssüf hissi ilə vurğulayıb. O bildirib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qəddarlıq aktı törədilib, yüzlərlə günahsız insan xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib. Fuad Çıraqov qeyd edib ki, həmin hadisələr təkcə bir şəhərin işğalı deyil, məqsədyönlü şəkildə mülki əhaliyə qarşı həyata keçirilmiş kütləvi qırğın idi. Bu faciə insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasının, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə tapdanmasının ən dəhşətli nümunələrindən biri kimi tarixə düşüb.O vurğulayıb ki, beynəlxalq təşkilatların və dünya birliyinin uzun müddət bu hadisələrə adekvat reaksiya verməməsi ədalətin gecikməsinə səbəb olub və ikili standartların mövcudluğunu bir daha nümayiş etdirib.F.Çıraqov çıxışında bildirib ki, Azərbaycan dövləti tərəfindən həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü informasiya siyasəti nəticəsində Xocalı həqiqətləri artıq dünyanın müxtəlif ölkələrində tanınır, bir sıra dövlətlərin parlamentləri tərəfindən bu faciəyə hüquqi-siyasi qiymət verilib.
Tədbirdə İnstitutun əməkdaşları da çıxış edərək bildiriblər ki, Xocalı soyqırımı iki əsrə yaxın müddətdə azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən ardıcıl deportasiya və soyqırımı siyasətinin davamı kimi qiymətləndirilməlidir.Vurğulanıb ki, artıq dünya ictimaiyyəti Azərbaycan rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü informasiya siyasəti nəticəsində Xocalı soyqırımı haqqında geniş məlumatlandırılıb. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Qələbə nəticəsində Xocalı şəhidlərinin qisası döyüş meydanında alınıb.
Daha sonra İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxış edərək qeyd edib ki, Xocalı faciəsi erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi işğal və etnik təmizləmə siyasətinin növbəti dəhşətli təzahürüdür. O vurğulayıb ki, 1992-ci ilin fevralında Xocalıda baş verən hadisələr heç vaxt unudulmayacaq, bu qanlı səhifə tariximizin yaddaşında daim yaşayacaq.
Tədbirin sonunda bir daha bildirilib ki, Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi hər zaman ehtiramla yad olunacaq.

В Институте географии МНО АР состоялось памятное мероприятие, посвящённое 34-й годовщине Ходжалинского геноцида 2026-02-26 12:28:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
26 февраля в Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось памятное мероприятие, посвящённое 34-й годовщине Ходжалинского геноцида. Участники мероприятия почтили светлую память жертв Ходжалинской трагедии минутой молчания. Затем был продемонстрирован видеоролик, посвящённый трагическим событиям.
Открывая мероприятие вступительным словом, исполняющий обязанности директора Института, доктор географических наук, доцент Заур Имрани отметил, что Ходжалинский геноцид является одним из самых тяжких и жестоких преступлений, совершённых не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Он подчеркнул, что эта кровавая трагедия оставила неизгладимый след в памяти народа, и сохранение памяти о ней, а также почитание жертв являются нравственным долгом и исторической ответственностью каждого гражданина.
Выступивший в качестве гостя заместитель директора Института образования Азербайджанской Республики Фуад Чырагов с сожалением отметил, что Ходжалинский геноцид на протяжении многих лет не получал должной политико-правовой оценки со стороны международного сообщества. Он подчеркнул, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в городе Ходжалы был совершен беспрецедентный акт жестокости против мирного населения, в результате которого сотни ни в чём не повинных людей были зверски убиты. По словам Фуада Чырагова, эти события представляли собой не просто захват города, а целенаправленное массовое уничтожение гражданского населения.           Эта трагедия вошла в историю как один из самых страшных примеров грубого нарушения прав и свобод человека и открытого попрания норм и принципов международного гуманитарного права. Он также отметил, что длительное отсутствие адекватной реакции со стороны международных организаций и мирового сообщества привело к задержке восстановления справедливости и вновь продемонстрировало существование двойных стандартов. В своём выступлении Ф. Чырагов подчеркнул, что благодаря последовательной и целенаправленной информационной политике Азербайджанского государства правда о Ходжалы получила признание во многих странах мира, и парламенты ряда государств дали этой трагедии политико-правовую оценку.
Сотрудники Института, выступившие на мероприятии, отметили, что Ходжалинский геноцид следует рассматривать как продолжение политики последовательных депортаций и геноцида против азербайджанцев, осуществлявшихся на протяжении почти двух столетий. Было подчеркнуто, что благодаря целенаправленной информационной политике руководства Азербайджана мировое сообщество сегодня широко информировано о Ходжалинском геноциде. Отмечалось также, что в результате исторической Победы, одержанной в ходе 44-дневной Отечественной войны, месть за ходжалинских шехидов была взята на поле боя.
Далее председатель профсоюзной организации Института Камран Рамазанлы отметил, что Ходжалинская трагедия является очередным страшным проявлением политики оккупации и этнической чистки, проводимой армянскими националистами и их покровителями против азербайджанского народа. Он подчеркнул, что события, произошедшие в Ходжалы в феврале 1992 года, никогда не будут забыты, и эта трагическая страница навсегда сохранится в исторической памяти народа.
В завершение мероприятия было ещё раз отмечено, что память жертв Ходжалинского геноцида всегда будет чтиться с глубоким уважением.