Görkəmli Torpaqşünas Alim Amin İsmayılovun 75 İllik Yubileyi Mart 16, 2026 | 04:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Aqrar elmlər sahəsində tanınmış alim, aqrar elmlər doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayıl oğlu İsmayılovun anadan olmasının 75 ili tamam olur. Uzun illər ərzində torpaqşünaslıq elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş alim hazırda AR ETN Coğrafiya İnstitutunun Geoməkan analitikası və kartoqrafiya laboratoriyasının baş elmi işçisi kimi elmi fəaliyyətini davam etdirir.
Amin İsmayılov 1951-ci ildə Kürdəmir rayonunda anadan olmuşdur. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Politexnik İnstitutunun hidromeliorasiya fakültəsini bitirmiş, Azərbaycan EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun aspiranturasında təhsil almışdır. 1981-ci ildə namizədlik, 2003-cü ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 2011-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüş, 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Əmək fəaliyyətinə mühəndis kimi başlayan alim uzun illər Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda müxtəlif elmi vəzifələrdə çalışmış, 1997–2009-cu illərdə Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsinin Dövlət Torpaq Kadastrı və Monitorinqi Elm-İstehsalat Mərkəzinə rəhbərlik etmişdir. O, həmçinin Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Geomatika kafedrasında professor kimi pedaqoji fəaliyyət göstərmiş, sonrakı illərdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda laboratoriya rəhbəri olmuşdur. Hazırda AR ETN Coğrafiya İnstitutunda elmi fəaliyyətini davam etdirir.
Amin İsmayılovun elmi fəaliyyəti torpaq informatikası, torpaq örtüyünün geoməkan təhlili, Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) mühitində torpaq məlumatlarının emalı, torpaqların konseptual diaqnostik modellərinin hazırlanması və torpaq-ekoloji mühit üzrə geoinformasiya bazalarının yaradılması kimi mühüm istiqamətləri əhatə edir. O, Azərbaycanda torpaq tədqiqatlarında CİS texnologiyalarının tətbiqinin elmi əsaslarını işləyib hazırlayan alimlərdəndir.
Alim 1985–1988-ci illərdə Suriya Ərəb Respublikasında beynəlxalq torpaq tədqiqatlarında iştirak etmiş, qayıtdıqdan sonra isə ölkəmizdə torpaq tədqiqatlarında kompüter texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində ilk təşəbbüslərdən birini həyata keçirərək torpaq informatikasının əsasını qoymuşdur.
Professor Amin İsmayılovun elmi fəaliyyəti istehsalatla sıx bağlı olmuşdur. Torpaq islahatları dövründə o, Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsində çalışarkən ölkədə torpaq kadastr sisteminin müasir texnologiyalar əsasında formalaşdırılmasına mühüm töhfələr vermişdir. 2003–2005-ci illərdə həyata keçirilən Azərbaycan–İsveçrə kadastr layihəsinin ideya müəllifi və Azərbaycan tərəfindən direktoru olmuşdur.
Alimin rəhbərliyi və iştirakı ilə mühüm geoinformasiya layihələri həyata keçirilmişdir. 2012-ci ildə CİS əsasında Azərbaycanın ilk rəqəmsal torpaq xəritəsi hazırlanmış, Kür-Araz ovalığının torpaqlarının rəqəmsal şorlaşma xəritəsi tərtib edilmişdir. 2017-ci ildə isə FAO tərəfindən nəşr olunan “Dünyanın Torpaq Üzvi Karbonu xəritəsi” layihəsində Azərbaycanın torpaqlarının üzvi karbon ehtiyatlarını əks etdirən rəqəmsal xəritə hazırlanmışdır.
Amin İsmayılov Azərbaycanın torpaqşünaslıq elminin beynəlxalq elmi məkanla inteqrasiyası istiqamətində də fəal fəaliyyət göstərir və uzun illərdir BMT-nin Qlobal Torpaq Tərəfdaşlığı proqramında ölkəmizi təmsil edir.
Görkəmli alim 180-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onların sırasında monoqrafiyalar, ali məktəb dərslikləri, atlaslar və metodiki vəsaitlər mühüm yer tutur. Onun rəhbərliyi ilə fəlsəfə doktorları və çoxsaylı magistrlər hazırlanmışdır.
Amin İsmayılov elmi fəaliyyətlə yanaşı ictimai həyatda da fəal iştirak edir. O, 2017–2022-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Biologiya və Aqrar Elmlər üzrə Ekspert Şurasının sədri olmuş, 2023-cü ildən Komissiyanın Rəyasət Heyətinin üzvüdür. 2021-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında partiyanın İdarə Heyətinin üzvü seçilmiş, 2024-cü ildə isə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalı ilə təltif olunmuşdur.
Azərbaycan elmi ictimaiyyəti AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılovu 75 illik yubileyi münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və elmi-pedaqoji fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayır.

Исполняется 75 лет со дня рождения известного ученого в области аграрных наук, доктора аграрных наук, профессора, члена-корреспондента НАНА Амина Исмаил оглы Исмаилова. На протяжении многих лет ученый внес значительный вклад в развитие почвоведения и в настоящее время продолжает научную деятельность в качестве главного научного сотрудника лаборатории геопространственной аналитики и картографии Института географии МОН Азербайджанской Республики.
Амин Исмаилов родился в 1951 году в Кюрдамирском районе. В 1972 году окончил факультет гидромелиорации Азербайджанского государственного политехнического института, после чего обучался в аспирантуре Института почвоведения и агрохимии Академии наук Азербайджана. В 1981 году защитил кандидатскую, а в 2003 году — докторскую диссертацию. В 2011 году ему было присвоено ученое звание профессора, а в 2014 году он был избран членом-корреспондентом НАНА.
Свою трудовую деятельность ученый начал в качестве инженера. В течение многих лет работал на различных научных должностях в Институте почвоведения и агрохимии. В 1997–2009 годах возглавлял Научно-производственный центр Государственного земельного кадастра и мониторинга Государственного комитета по земле и картографии. Он также занимался педагогической деятельностью в качестве профессора кафедры геоматики Азербайджанского архитектурно-строительного университета, а в последующие годы руководил лабораторией в Институте почвоведения и агрохимии. В настоящее время продолжает научную деятельность в Институте географии МОН Азербайджанской Республики.
Научная деятельность Амина Исмаилова охватывает такие важные направления, как почвенная информатика, геопространственный анализ почвенного покрова, обработка почвенных данных в среде географических информационных систем (ГИС), разработка концептуальных диагностических моделей почв и создание геоинформационных баз данных по почвенно-экологической среде. Он является одним из ученых, разработавших научные основы применения ГИС-технологий в почвенных исследованиях в Азербайджане.
В 1985–1988 годах ученый принимал участие в международных почвенных исследованиях в Сирийской Арабской Республике. Вернувшись на родину, он реализовал одну из первых инициатив по внедрению компьютерных технологий в почвенные исследования, заложив основы почвенной информатики в стране.
Научная деятельность профессора Амина Исмаилова тесно связана с практикой. В период земельных реформ, работая в Государственном комитете по земле и картографии, он внес значительный вклад в формирование современной системы земельного кадастра на основе новых технологий. В 2003–2005 годах был автором идеи и директором с азербайджанской стороны азербайджано-швейцарского кадастрового проекта.
Под его руководством и при его участии были реализованы важные геоинформационные проекты. В 2012 году на основе ГИС была подготовлена первая цифровая почвенная карта Азербайджана, а также составлена цифровая карта засоления почв Кура-Араксинской низменности. В 2017 году в рамках проекта ФАО «Карта органического углерода почв мира» была подготовлена цифровая карта запасов органического углерода почв Азербайджана.
Амин Исмаилов также активно способствует интеграции азербайджанской науки о почвах в международное научное пространство и на протяжении многих лет представляет Азербайджан в программе Глобального почвенного партнерства ООН.
Выдающийся ученый является автором более 180 научных работ, среди которых монографии, учебники для высших учебных заведений, атласы и методические пособия. Под его руководством подготовлены доктора философии и многочисленные магистры.
Наряду с научной деятельностью Амин Исмаилов активно участвует и в общественной жизни. В 2017–2022 годах он был председателем Экспертного совета по биологическим и аграрным наукам Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, а с 2023 года является членом Президиума Комиссии. В 2021 году на VII съезде партии «Ени Азербайджан» он был избран членом Правления партии, а в 2024 году награжден юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923–2023)».
Научная общественность Азербайджана искренне поздравляет члена-корреспондента НАНА Амина Исмаилова с 75-летним юбилеем, желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни и новых успехов в научно-педагогической деятельности