Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclas institutun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə baş tutub.
İclasın əvvəlində Zaur İmrani aqrar elmlər sahəsində tanınmış alim, aqrar elmlər doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılovun anadan olmasının 75 illiyi münasibətilə onu institut kollektivi adından təbrik edib, alimin ölkədə aqrar elmin inkişafındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirib və ona gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq bir sıra elmi və təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudov “Azərbaycan ərazisinin hidroqrafik xüsusiyyətləri” adlı kitabı barədə çıxış edərək nəşrin əsas elmi nəticələri haqqında məlumat verib və kitabın plagiat yoxlamasından keçdiyini təsdiqləyən sənədi təqdim edib.
Ardınca coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Əzizov “Coğrafi kartoqrafiyada xəritə fenomeni. Seçilmiş əsərlər” kitabını təqdim edib, xəritənin nəzəri və metodoloji əsaslarından bəhs edib.
İclasda coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru,dosent Səidə  Zeynalova və coğrafiya elmləri doktoru, dosent Mirnuh İsmayılov “Bakı aqlomerasiyasında urbanizasiya və təbii landşaftların transformasiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. Məruzə “Şəhərsalma və memarlıq” dövlət proqramı çərçivəsində təqdim olunub və Bakı aqlomerasiyasının sahilyanı ərazilərində mövcud ekoloji problemlər geniş şəkildə təhlil edilib.
Fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov isə “İqlim dəyişmələri fonunda Böyük Qafqazın yüksək dağlıq landşaftları florası və endemizmi” mövzusunda məruzə edərək iqlim dəyişikliklərinin flora müxtəlifliyinə təsirini, endemik növlərin vəziyyətini və nadir bitkilərin yayılma arealının daralmasını diqqətə çatdırıb. O, yüksək dağlıq ekosistemlərin qorunmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
İclasda həmçinin “Geomorfologiya və Paleocoğrafiya” laboratoriyasının böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Abuşovanın dosentlik elmi adını almaq üçün sənədlərinə baxılıb. Müzakirələrdən sonra keçirilən gizli səsvermədə 25 üzvdən 24-ü lehinə, 1-i əleyhinə səs verib.
Səsvermənin nəticəsinə əsasən, Samirə Abuşovanın dosentlik elmi adının verilməsi ilə bağlı sənədlərin Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание Учёного совета Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Заседание прошло под председательством исполняющего обязанности директора института, доктора географических наук, доцента Заура Имрани.
В начале заседания Заур Имрани поздравил от имени коллектива института известного учёного в области аграрных наук, доктора аграрных наук, профессора, члена-корреспондента НАНА Амина Исмаилова с 75-летием со дня рождения, высоко оценил его заслуги в развитии аграрной науки в стране и пожелал ему успехов в дальнейшей научной деятельности.
Затем в соответствии с повесткой дня были обсуждены ряд научных и организационных вопросов. Доктор географических наук, профессор Рза Махмудов выступил с докладом о книге «Гидрографические особенности территории Азербайджана», представил основные научные результаты издания и предоставил документ, подтверждающий прохождение книгой проверки на плагиат.
Далее доктор философии по географии Шамиль Азизов представил книгу «Феномен карты в географической картографии. Избранные труды» и рассказал о теоретических и методологических основах карты.
На заседании также выступили доктор философии по географии, доцент Саида Зейналова и доктор географических наук, доцент Мирнух Исмаилов с докладом на тему «Урбанизация и трансформация природных ландшафтов в Бакинской агломерации». Доклад был представлен в рамках государственной программы «Градостроительство и архитектура», в нём подробно проанализированы существующие экологические проблемы прибрежных территорий Бакинской агломерации.
Кандидат физико-математических наук Эльман Юсифов выступил с докладом на тему «Флора и эндемизм высокогорных ландшафтов Большого Кавказа в условиях изменения климата», в котором отметил влияние климатических изменений на разнообразие флоры, состояние эндемичных видов и сокращение ареала редких растений. Он особо подчеркнул важность сохранения высокогорных экосистем.
На заседании также были рассмотрены документы старшего научного сотрудника лаборатории «Геоморфология и палеогеография», доктора философии по географии Самиры Абушовой для присвоения ей учёного звания доцента. После обсуждения на тайном голосовании из 25 членов совета 24 проголосовали «за», 1 — «против».
По результатам голосования принято решение представить документы Самиры Абушовой в Высшую аттестационную комиссию для присвоения ей учёного звания доцента.