AR ETN  Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Azərbaycanda Şəhərsalma və Memarlıq İlinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak ediblər Apr 06, 2026 | 12:04 / TƏDBİRLƏR
AR ETN Coğrafiya İnstitutunun “Landşaftşünaslıq və təbiətdən istifadə” laboratoriyasının müdiri, c.e.d., dos. Mirnuh İsmayılov, c.ü.f.d, dos, aparıcı elmi işçi İrina Kuçinskaya, c.ü.f.d, dos, böyük elmi işçi Elina Kərimova, həmçinin böyük laborant Şəfiqə Vəliyeva  03 aprel tarixində Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında keçirilmiş “Şəhərsalma və memarlıqda transformasiya” mövzusunda interaktiv seminarda iştirak etmişlər.
Seminarda əsas məruzə ilə Mirnuh İsmayılov “Urbanizasiya şəraitində təbii landşaftların transformasiyası” mövzusunda çıxış etmişdir. O, öz məruzəsində Azərbaycan Respublikası və Bakı şəhərinin gələcək inkişafı dinamikasında landşaft-ekoloji karkasının formalaşdırılması, yaşıl və hibrid dəhlizlərin inkişafı və onların şəhər ekosisteminin ekoloji dayanıqlığının təmin edilməsində rolundan ətraflı bəhs etmişdir. Eyni zamanda əhalinin sayının artması, tikinti sıxlığının yüksəlməsi və bununla bağlı yaranan ekoloji problemlər xüsusi vurğulanmışdır. Məruzədə həmçinin dayanıqlı inkişaf prinsipləri əsasında şəhər məkanının səmərəli təşkili, biomüxtəlifliyin qorunması və ətraf mühitin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində elmi yanaşmalar təqdim olunmuşdur.
Seminar çərçivəsində müasir şəhərsalma, memarlıqda innovativ texnologiyaların tətbiqi və ekoloji yanaşmalarla bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır. İştirakçılar belə tədbirlərin elmi əməkdaşlığın inkişafı və aktual problemlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini qeyd etmişlər.

Мероприятие, посвященное Году городского планирования и архитектуры в Азербайджане 2026-04-06 12:01:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Сотрудники Института географии МНО АР — заведующий лабораторией «Ландшафтоведение и природопользование», д.г.н., доц. Мирнух Исмайылов, д.ф.г., доц. в.н.с Ирина Кучинская, д.ф.г., доц. с.н.с. Элина Керимова, а также старший лаборант Шафига Велиева  приняли участие в интерактивном семинаре на тему «Трансформация в градостроительстве и архитектуре», который состоялся 3 апреля 2026 года в Академии труда и социальных отношений Азербайджана.
С основным докладом выступил Мирнух Исмайылов на тему трансформации природных ландшафтов в условиях урбанизации. В своём выступлении он подробно осветил вопросы формирования экологического каркаса Азербайджанской Республики и города Баку, развития системы зелёных и гибридных коридоров и их роли в обеспечении экологической устойчивости городских экосистем. Особое внимание было уделено проблемам увеличения численности населения, роста плотности застройки и связанным с этим экологическим вызовам. Также были представлены подходы к рациональной организации городского пространства с учётом принципов устойчивого развития, сохранения биоразнообразия и улучшения качества окружающей среды.
В ходе семинара состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам современного градостроительства, применения инновационных технологий и экологических решений в архитектуре и территориальном планировании. Участники отметили важность проведения подобных мероприятий для развития научного диалога и междисциплинарного сотрудничества.