Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclas institutun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə baş tutub.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq bir sıra elmi və təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Gündəlikdə yer alan əsas mövzulardan biri laboratoriya müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Stara Tarixazər və Nurtən Həşimovanın “Gəncə–Göygöl yolunun istismarına yamac proseslərinin təsirinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda çıxışı olub.Çıxış Şura üzvləri tərəfindən maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Daha sonra “Data və Analitika Ofisi” sektorunun müdiri Aslan Babaxanov cari ilin ilk 3 ayı üzrə hesabatı təqdim edib. Hesabatda institutda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri, rəqəmsal məlumatların idarə olunması, analitik fəaliyyət istiqamətində görülən işlər və gələcək planlar ətraflı şəkildə əks olunub. Təqdimat Şura üzvləri tərəfindən böyük maraqla dinlənilib və bir sıra suallar cavablandırılıb.
İclasda həmçinin “Geoməkan analitikası və kartoqrafiya laboratoriyası”nın müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Cəfərovanın dosentlik elmi adının alınması üçün müvafiq sənədləri rəsmi qaydada təqdim olunub.
Təqdim edilən sənədlərə baxış keçirildikdən sonra məsələ ilə bağlı yekun rəy verilib. Bildirilib ki, Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) bəzi cari tələbləri və düzəlişləri nəzərə alınmaqla, sənədlər yenidən işlənilməli və İnstitutun Elmi Şurasına təqdim olunmalıdır.

Состоялось очередное заседание Учёного совета Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Заседание прошло под председательством исполняющего обязанности директора института, доктора географических наук, доцента Заура Имрани.
В соответствии с повесткой дня был рассмотрен ряд научных и организационных вопросов. Одной из ключевых тем повестки стало выступление заведующей лабораторией, доктора географических наук Стары Тарихазер и Нуртэн Гашимовой на тему «Оценка влияния склоновых процессов на эксплуатацию дороги Гянджа–Гёйгёль». Доклад был с интересом воспринят членами совета, после чего состоялось его обсуждение.
Затем руководитель сектора «Офис данных и аналитики» Аслан Бабаханов представил отчёт за первые три месяца текущего года. В отчёте подробно отражены результаты научно-исследовательской деятельности института, управление цифровыми данными, выполненные работы в области аналитической деятельности, а также планы на будущее. Доклад был внимательно выслушан членами совета, и были даны ответы на ряд вопросов.
Также на заседании заведующая лабораторией «Геопространственная аналитика и картография», доктор философии по географии Натаван Джафарова официально представила документы для получения учёного звания доцента.
После рассмотрения представленных документов было вынесено заключение по данному вопросу. Отмечено, что с учётом некоторых текущих требований и изменений Высшей аттестационной комиссии (ВАК) документы должны быть доработаны и повторно представлены на рассмотрение Учёного совета института.