İki gün öncə Bakıda dolu müşahidə olunub. Paytaxtın bəzi ərazilərində şiddətli yağıntı qeydə alınıb. Dolu hadisəsi Abşeron yarımadası üçün xarakterik olmasa da, son illərdə bu cür halların müşahidə tezliyi artmaqdadır.
Bu barədə AZƏRTAC-a Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin coğrafiyası laboratoriyasının müdiri coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov məlumat verib. Onun sözlərinə görə, yaz aylarında atmosfer prosesləri qeyri-sabit xarakter daşıyır və xüsusilə bu il martın sonu – aprelin əvvəllərində yüksək aktivlik müşahidə edilir.
Qeyd olunub ki, hazırda respublika ərazisində baş verən hadisələr əsasən konvektiv proseslərlə bağlıdır. Ərazinin müxtəlif hissələrinin fərqli qızması, eləcə də regiona daxil olan soyuq və rütubətli hava kütlələrinin qarşılıqlı təsiri nəticəsində atmosferdə güclü yüksələn hava axınları yaranır. Bu zaman rütubətli hava yuxarı qalxaraq kondensasiya olunur, buludlar formalaşır və daha yüksək qatlarda kristallaşma prosesi baş verir ki, bunun nəticəsində müxtəlif intensivli leysan yağışları və bəzən isə dolu düşməsi müşahidə olunur.
Aprel ayının sərin keçməsi fonunda atmosferdə 0°C -yə uyğun izoterminin yer səthinə yaxınlaşması hətta buludda yaranan nisbətən kiçik buz zərrəciklərinin də yerə düşənədək əriməməsinə şərait yaradır. Bu cür yağıntılar əsasən lokal xarakter daşıyır və Bakının bütün ərazilərini əhatə etmir. Bu isə topa-yağış buludlarının nisbətən məhdud ölçüləri ilə əlaqədardır.
Səid Səfərov vurğulayıb ki, iqlim dəyişiklikləri nəticəsində bu cür hadisələrin həm təkrarlanma tezliyi, həm də intensivliyi artır: “Əvvəllər belə hadisələr nadir hallarda baş verirdisə, indi daha tez-tez müşahidə olunur”. Onun sözlərinə görə, yaxın günlərdə də oxşar hava hadisələrinin baş verməsi istisna edilmir və bu, sinoptik şəraitdən asılı olacaq.

Два дня назад в Баку наблюдался град. В некоторых районах столицы были зафиксированы сильные осадки. Хотя град не является характерным явлением для Апшеронского полуострова, в последние годы частота таких случаев возрастает.
Об этом сообщил АЗЕРТАДЖ заведующий лабораторией географии Каспийского моря Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук Саид Сафаров. По его словам, весной атмосферные процессы носят нестабильный характер, и особенно в этом году в конце марта — начале апреля наблюдается высокая активность.
Отмечается, что происходящие сейчас на территории республики явления в основном связаны с конвективными процессами. В результате неравномерного прогревания различных участков территории, а также взаимодействия холодных и влажных воздушных масс, поступающих в регион, в атмосфере формируются мощные восходящие потоки воздуха. При этом влажный воздух поднимается вверх, конденсируется, образуются облака, а в более высоких слоях происходит процесс кристаллизации, что приводит к интенсивным ливням и иногда к выпадению града.
На фоне прохладного апреля изотерма 0 °C в атмосфере опускается ближе к поверхности земли, что позволяет даже относительно небольшим ледяным частицам, образующимся в облаках, не таять до достижения земли. Такие осадки, как правило, носят локальный характер и не охватывают весь Баку. Это связано с относительно небольшими размерами кучево-дождевых облаков.
Саид Сафаров подчеркнул, что в результате изменения климата частота и интенсивность подобных явлений увеличиваются: «Если раньше такие явления происходили редко, то теперь наблюдаются всё чаще». По его словам, в ближайшие дни не исключены аналогичные погодные явления, что будет зависеть от синоптической ситуации.