İntensiv yağıntılar nəticəsində baş vermiş sürüşmə və sel hadisələrinin fəsadları təhlil edilib Apr 24, 2026 | 10:04 / MÜSAHİBƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və paleocoğrafiya, həmçinin Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması laboratoriyalarının əməkdaşları Qusar və Quba rayonlarında martın sonu, aprelin əvvəllərində intensiv yağıntıların səbəb olduğu sürüşmə və sel hadisələrinin nəticələrini araşdırıblar.
İnstitutun elmi işçisi coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Starə Tarixazər AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, aparılan tədqiqatlar nəticəsində Qusar rayonunun bir sıra kəndlərində ciddi fəsadlar qeydə alınıb. Belə ki, kənddə yollar sel suları tərəfindən yuyularaq yararsız hala düşüb. Suvacal, Gündüzqala, Əniğ və Mucuq kəndlərində yerləşən körpülər istifadəyə yararsız vəziyyətə düşüb.
Bundan əlavə, Əniğoba kəndində fəaliyyət göstərməyən köhnə məscidin bir hissəsi dağılıb. Həzrə kəndində Ukur çayının sahilində yerləşən dəyirman sel sularının təsirinə məruz qalıb. Quxuroba kəndində 200 hektar, Zuxul kəndində isə 50 hektardan artıq əkin və bağ sahələri su altında qalıb.
“Quba–Qusar zonasında ekzodinamik proseslərin inkişafı üçün əlverişli təbii şərait mövcuddur və sürüşmə, sürüşmə-uçqun və uçqun mənşəli relyef formalarının yaranması neotektonik hərəkətlərin diferensiallığı və giltərkibli süxurların üstünlük təşkil etməsi ilə əlaqədardır. Orta dağlıq zonada bu proseslər Qudyalçay və Qaraçay çayları arasındakı suayrıcının şərqindən başlayaraq Qonaqkəndədək uzanır və Soxub–Yərfin çökəkliyini əhatə edir. Arid iqlimli alçaq dağlıq zonada isə sürüşmələr Afurca–Şurabad qurşağında inkişaf edib”, - deyə alim bildirib.

Проанализированы последствия оползней и селевых явлений, произошедших в результате интенсивных осадков 2026-04-24 10:23:00 / ИНТЕРВЬЮ
Сотрудники лабораторий геоморфологии и палеогеографии, а также ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии Министерства науки и образования исследовали последствия оползней и селевых явлений, вызванных интенсивными осадками в конце марта — начале апреля в Кусарском и Кубинском районах.
Научный сотрудник института, доктор философии по географии, доцент Стара Тарихазер сообщила АЗЕРТАДЖ, что в результате проведённых исследований в ряде сёл Кусарского района зафиксированы серьёзные последствия. Так, в сёлах дороги были размыты селевыми водами и пришли в негодность. Мосты, расположенные в сёлах Суваджал, Гюндюзгала, Эниг и Муджуг, оказались непригодными для эксплуатации.
Кроме того, в селе Энигоба частично разрушена старая недействующая мечеть. В селе Хазра мельница, расположенная на берегу реки Укурчай, пострадала от селевых вод. В селе Гухуроба под водой оказалось 200 гектаров посевных и садовых угодий, а в селе Зухул — более 50 гектаров.
«В Куба–Кусарской зоне существуют благоприятные природные условия для развития экзодинамических процессов, а формирование оползневых, оползнево-обвальных и обвальных форм рельефа связано с дифференциальностью неотектонических движений и преобладанием глинистых пород. В среднегорной зоне эти процессы начинаются к востоку от водораздела между реками Кудиалчай и Карачай, простираются до Конаккенда и охватывают Сохуб–Ерфинскую впадину. В аридной низкогорной зоне оползни развиваются в поясе Афурджа–Шурабад», — отметила учёный.