BDU-da “Dayanıqlı inkişafın coğrafi problemləri” mövzusunda ustad dərsi May 01, 2026 | 10:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin, Coğrafiya və Geologiya fakültələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı inkişafı coğrafi problemləri” mövzusunda ustad dərsi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin direktoru vəzifəsini icra edən, c.e.d, dosent Zaur İmrani məruzə ilə çıxış edib.
Coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Məqsəd Qocamanov müasir dövrdə qlobal miqyasda geniş tətbiqini tapmış BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) konsepsiyasının coğrafi baxımdan tədqiqinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra məruzəçi Zaur İmrani müasir dövrdə dayanıqlı inkişaf modelinə olan beynəlxalq elmi baxışların fərqlilikləri barədə geniş məlumat verib. Bu modellər arasındakı nəzəri-konseptual və tətbiqi fərqliliklərə diqqət çəkilərək “davamlı artım” və “dayanıqlı inkişaf” anlayışlarının fərqlilikləri vurğulanıb. Dayanıqlı inkişafın əsas məqsədi onun iqtisadi, sosial və ekoloji komponentləri arasında qarşılıqlı balansın qorunması və mövcud imkanlardan səmərəli istifadə etməklə coğrafi təbəqənin gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanılmasını təmin etməkdir. Məruzə zamanı dayanıqlı inkişafın əsas komponentlərinin ardıcıl dəyişməsi və iyerarxik asılılığı barədə təqdimat olunub. Z. İmrani dayanıqlı inkişaf üzrə milli prioritetlərə diqqət çəkərək bu istiqamətdə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Professorlar Məqsəd Qocamanov, Nazim İmamverdiyev, Aydın İbrahimov, Çingiz İsmayılov, coğrafiya elmləri doktoru Şəkər Məmmədova, dosentlər Saleh Nağıyev, İradə Əliyeva, Nərminə Seyfullayeva, Sahilə Allahverdiyeva və başqaları tədqiqat mövzusunun aktual, metodik yanaşmanın isə innovativ olduğunu vurğulayıb, bu istiqamətdə elmi tədqiqatların davam etdirilməsini tövsiyə ediblər.

Мероприятие было организовано Центром организации научной деятельности и инноваций БГУ совместно с факультетами географии и геологии. С докладом выступил исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор географических наук, доцент Заур Имрани.
Декан географического факультета, профессор Магсад Годжаманов подчеркнул важность изучения концепции Целей устойчивого развития ООН (SDG), широко применяемой сегодня в глобальном масштабе, с географической точки зрения.
Затем докладчик Заур Имрани подробно рассказал о различиях международных научных подходов к модели устойчивого развития в современный период. Было обращено внимание на теоретико-концептуальные и прикладные различия между этими моделями, а также подчеркнуто различие понятий «постоянный рост» и «устойчивое развитие». Основной целью устойчивого развития является поддержание баланса между его экономическими, социальными и экологическими компонентами, а также обеспечение сохранения географической среды для будущих поколений за счёт эффективного использования имеющихся ресурсов. В ходе доклада была представлена информация о последовательной изменчивости основных компонентов устойчивого развития и их иерархической взаимозависимости. З. Имрани также отметил национальные приоритеты в области устойчивого развития и рассказал о проводимой в этом направлении работе.
Профессора Магсад Годжаманов, Назим Имамвердиев, Айдын Ибрагимов, Чингиз Исмаилов, доктор географических наук Шекер Мамедова, доценты Салех Нагиев, Ирада Алиева, Нармина Сейфуллаева, Сахиля Аллахвердиева и другие подчеркнули актуальность темы исследования, а также инновационный характер методологического подхода и рекомендовали продолжить научные исследования в этом направлении.