Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları yağıntılarla əlaqədar baş vermiş uçqun və  sürüşmə hadisələrini araşdırıb May 06, 2026 | 09:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
İntensiv yağıntılar nəticəsində respublikanın şimal bölgələrində, xüsusilə Quba və Qusar rayonlarında baş vermiş uçqun və sürüşmə hadisələrinin torpaq ehtiyatlarına təsirinin qiymətləndirilməsi məqsədilə tədqiqatlar aparılmışdır.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin Torpaq ekologiyası laboratoriyalarının əməkdaşları tərəfindən təşkil olunmuş ekspedisiyada laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaman Məmmədov, eləcə də əməkdaşlar Xıdır Qasımov və Tərlan Yermarlı iştirak etmişlər.
Aparılan tədqiqatların nəticələrinə əsasən müəyyən edilmişdir ki, regionun əsas çay hövzələri – Qusarçay, Kənarçay, Qudialçay, Quruçay, Ağçay, Qaraçay, Vəlvələçay, Gilgilçay və digər su sistemləri boyunca geniş miqyaslı torpaq sürüşmələri və uçqunlar baş vermiş, nəticədə torpaq örtüyündə əhəmiyyətli itkilər qeydə alınmışdır.
Tədqiqatlar göstərmişdir ki, kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlar, yaşayış məntəqələri, sənaye, nəqliyyat, rabitə, müdafiə və digər təyinatlı torpaq sahələri, o cümlədən meşə fondu torpaqları müxtəlif dərəcələrdə zərərə məruz qalmış, bəzi sahələr isə şərti olaraq yararsız vəziyyətə düşmüşdür.
Xüsusilə örüş sahələri kimi istifadə olunan kənd təsərrüfatı torpaqlarında sürüşmə prosesləri daha intensiv xarakter daşımışdır. Qusar rayonu üzrə Ləzə, Zindamuruq, Cağar, Çətgün, Kuzun, Əniq, Xuray, Çiləgir, Gican, Hil və Yasab kəndlərində, həmçinin Quba rayonu üzrə Susay kəndində və əsas avtomobil yolları boyunca – Quba–Xınalıq yolunun 7-ci, 28-ci və 32-ci kilometrliklərində, Quba–Qonaqkənd yolunun 40–43-cü kilometrliklərində, Aydınkənd ərazisində, eləcə də Quba– Möhüc–Tülər–Aşağı Tüləkəran istiqamətində yerləşən kəndlərdə 1,5–2 km uzunluğunda sahələrdə müxtəlif dərəcəli sürüşmə və uçqun prosesləri müşahidə edilmişdir.
Bununla yanaşı, aparılmış təhlillər göstərmişdir ki, bəzi ərazilərdə həyata keçirilən infrastruktur layihələri zamanı torpaq-iqlim şəraiti lazımi səviyyədə diqqət yetirilməmişdir. Nəticədə, xüsusilə cənub baxarlı yamaclarda sürüşmə və uçqun proseslərinin intensivliyi artmışdır. Məlumdur ki, torpaqəmələgəlmə prosesində relyef əsas amil kimi iştirak edir. Məhz bu baxımdan cənub yamaclarda torpaq örtüyü yuxa, quru, zəif bitkili olması istər kənd təsərrüfatında istərsədə iqtisadiyyatın digər sahələrində nəzərə alınmalıdır.

Сотрудники Института географии изучили оползни и обвалы, вызванные осадками 2026-05-06 09:46:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В результате интенсивных осадков в северных регионах республики, особенно в Кусарском и Кубинском районах, были проведены исследования с целью оценки влияния произошедших обвалов и оползней на земельные ресурсы.
В экспедиции, организованной сотрудниками лабораторий почвенной экологии Института географии Министерства науки и образования, приняли участие заведующий лабораторией, доктор философии по биологии, доцент Заман Мамедов, а также сотрудники Хыдыр Гасымов и Тарлан Ермарлы.
Согласно результатам проведённых исследований установлено, что вдоль основных речных бассейнов региона - Кусарчай, Кенарчай, Гудиалчай, Куручай, Агчай, Карачай, Вельвеличай, Гильгильчай и других водных систем - произошли масштабные оползни и обвалы, в результате чего зафиксированы значительные потери почвенного покрова.
Исследования показали, что земли сельскохозяйственного назначения, населённые пункты, территории промышленности, транспорта, связи, обороны и другие категории земель, включая земли лесного фонда, в различной степени пострадали, а некоторые участки условно стали непригодными.
Особенно интенсивный характер оползневые процессы носили на сельскохозяйственных землях, используемых в качестве пастбищ. В Кусарском районе - в сёлах Лаза, Зиндамюруг, Джагар, Четгюн, Кузун, Эник, Хурай, Чилегир, Гиджан, Хил и Ясаб, а также в Кубинском районе - в селе Сусай и вдоль основных автомобильных дорог (на 7-м, 28-м и 32-м километрах дороги Куба-Хыналыг, на 40-43-м километрах дороги Куба-Конагкенд, в районе Айдынкенд, а также в направлении Куба-Мёхюдж-Тюлер-Ашага Тюлекеран) на участках длиной 1,5-2 км наблюдались оползни и обвалы различной степени.
Вместе с тем проведённый анализ показал, что при реализации некоторых инфраструктурных проектов в отдельных районах не было уделено должного внимания почвенно-климатическим условиям. В результате, особенно на южных склонах, интенсивность оползневых и обвальных процессов возросла. Известно, что в процессе почвообразования рельеф играет ключевую роль. Именно поэтому на южных склонах, где почвенный покров тонкий, сухой и слабо покрыт растительностью, эти особенности должны учитываться как в сельском хозяйстве, так и в других отраслях экономики.