15 May Beynəlxalq İqlim Günüdür
Hər il may ayının 15-i dünyada Beynəlxalq İqlim Günü kimi qeyd edilir. Belə bir xüsusi günün təsis edilməsində əsas məqsəd dünyanın dayanıqlı inkişafı prosesində iqlim dəyişmələri ilə mübarizəyə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb etməkdir. Respublikamız 2021-ci ildə Qlazqo şəhərində keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 26-cı Sessiyası (COP26) zamanı rəsmi olaraq qlobal iqlim dəyişmələrinə təsirini azaltmaq məqsədilə təşəbbüslərə töhfə olaraq 2050-ci ilə qədər atmosferə atılan istixana qazlarının miqdarını 40 faiz azaldılmanı hədəf kimi götürüb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev bu günlərdə keçirilən Aqrobiznesin İnkişafı Forumunda çıxışı zamanı qeyd edib ki, “2025-ci ildə ölkə üzrə orta temperatur 14,3 dərəcəyə çatıb. Bu isə əvvəlki dövrlərlə müqayisədə 1,6 dərəcə yüksəkdir. Ölkə üzrə ən yüksək orta temperatur 2021-ci ildə 16,2 dərəcə qeydə alınıb”. M. Babayev daha sonra bildirib ki, ölkədə isti hava dalğaları da tez-tez baş verir və daha uzun davam edir.
Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin iqlim şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev XQ-yə mövzu ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, iqlim dəyişmələrinin tədqiqi müasir iqlimşünaslığın çox vacib və aktual problemlərindən biridir. Onun tədqiqi və araşdırılması Yer kürəsinin hər bir yerində olduğu kimi, respublikamızda da böyük elmi və praktiki əhəmiyyət kəsb edir. Bu dəyişmələri yaradan səbəblər mürəkkəb və müxtəlif olub kompleks təsirə malikdirlər.
İstiləşmənin əsas səbəbi kimi dünyanın əksər ölkələrində antropogen təsir nəticəsində atmosferə atılan istixana qazlarının konsentrasiyasının çoxalması göstərilir. Ölkəmiz 2015-ci ildə BMT çərçivəsində İqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə məqsədilə Paris razılaşmasına qoşulub. 196 ölkənin qoşulduğu bu razılaşmaya görə, atmosferə atılan istixana effekti yaradan qazların miqdarını azaltmaq, qlobal orta temperatur artımının 1,5 dərəcə həddini keçməyə imkan verməmək idi. Ölkəmiz də digər ölkələr kimi öz üzərinə öhdəliklər götürdü və onu müvəffəqiyyətlə yerinə yetirməyə başlayıb.
COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi də bir daha göstərdi ki, ölkəmiz bu məsələyə çox ciddi yanaşır. Amma bir şeyi nəzərə almaq lazımdır ki, bu öhdəlikləri bütün ölkələr yerinə yetirməlidir, əks təqdirdə müsbət nəticə əldə etmək mümkün olmayacaqdır, çünki hava sərhəd tanımır. Təbii səbəblərin rolunu da yaddan çıxarmamalıyıq. Hələ 2019-cu ildə Beynəlxalq World Weather Attribution qrupunun alimləri qeyd etmişdilər ki, ekstremal isti hava dalğalarının təkrarlanması ötən 100 ilə nisbətən on dəfədən artıq çoxalıb. Onların məlumatına görə yüz il əvvəl müşahidə olunan isti hava dalğaları zamanı havanın temperaturu indikinə nisbətən 4 dərəcə selsi aşağı olub.
2026-cı il mart-aprel aylarında Bakıda və Azərbaycanın bir sıra regionlarında baş verən anomal hadisələr – subasma, kütləvi sel axınları və digər təhlükəli təbiət hadisələri də iqlim dəyişmələri ilə sıx bağlıdır. Mart ayınin sonunda Xəzər dənizinin şimal-şərqində, troposferin orta təbəqələrində yaranan və rütubətlə ifrat doymuş yüksəklik siklonu nəinki dənizin, hətta ölkənin böyük ərazisini əhatə edərək normadan bir neçə dəfə çox yağıntı düşməsinə səbəb olmuş, şəhər ərazisində subasma ilə bağlı problemlərin yaranmasına gətirib çıxarmışdır. Belə proseslər nadir hallarda baş verir, adətən Azərbaycandan şimal-şərqdə, xüsusilə də Qərbi Sibir və Qazaxıstan üzərində antisiklon yaranır, Cənubi Qafqaz ərazisində siklonik fəaliyyətin güclənməsı ılə hava kütlələrinin ölkə ərazisinə müdaxiləsi baş verir, amma bu müdaxilə nəticəsində havanın temperaturu aşağı düşür, yağıntının miqdarı isə çox olmur. Bu qeyri-adi təbiət hadisəsini iqlim dəyişmələri ilə əlaqələndirmək olar. Aprel ayının 4-dən başlayan proses isə ölkə ərazisinə daxil olan Cənub siklonlarıı ilə bağlıdır. Skandinaviya yarımadasından Aralıq dənizinin mərkəzi hissəsinə qədər uzanan yüksək təzyiq çökəkliyinin arxası ilə müdaxilə edən soyuq hava kütlələrı burada siklonların yaranma prosesini intensivləşib. Növbəti mərhələdə bu siklon şərq və şimal-şərq istiqamətdə Cənubi Qafqaz ölkələrinə doğru hərəkət etmiş və çoxlu miqdarda yağış və qar yağmasına səbəb olub.
Mütəxəssisin fikrincə, iqlim dəyişmələri Azərbaycan ərazisində təbii-dağıdıcı hadisələrin (sel, daşqın, dolu və s.) təkrarlanmasinin çoxalması ilə, sirkulyasiya şəraitinin, hakim kuləklərin gücünün və istiqamətinin dəyişməsi, meridional proseslərin güclənməsi, cənub siklonlarının respublika ərazisinə müdaxiləsinin artması, her yerdə – istər düzənlik, istərsə də dağlıq ərazilərdə havanın temperaturunun artmasi, yağıntı miqdarının azalması, su probleminin yaranması ilə müşaiyət olunur. Apardığımız tədqiqatlar göstərdi ki, Azərbaycanda baş verən bu dəyişikliklər bilavasitə Günəş fəallığının artması ilə sıx bağlıdır. Hazırki dövrdə 25-ci 11 illik Günəş siklində (2019-2030-cu illər) günəş fəallığı daha intensivləşib və ölkədə böyük dəyişkənliyə gətirib çıxaran meridional proseslərin təkrarlanmasına və nəticədə, təbii-dağıdıcı hadisələrin artmasına səbəb olub.
Həsən Nəbiyevin fikrincə, yay aylarında daha çox müşahidə olunan meridional sirkulyasiya tipləri zamanı şimal yarımkürəsinin qütbətrafi rayonlarında yaranan antisiklonlar cənuba doğru hərəkət edir, subtropik antisiklonun yalı ilə birləşir və yaranan yüksək təzyiq qurşağı Atlantik okeanı tərəfdən gələn qərb hava axınlarının qarşısını kəsir. Şərqi Avropa və Sibir üzərində yaranan antisiklonların yalları isə Cənubi Qafqaza, o cümlədən Azərbaycan ərazisinə doğru yönəlir, burada dayanıqlı hava şəraiti yaranır və havanın temperaturunun artmasına səbəb olur.
Digər siklon isə Qərbi Sibir üzərində yerləşir və geniş bir ərazini əhatə edir. Mərkəzi və Şərqi Avropa üzərində isə subtropik antisiklonun şimala doğru yönəlmiş yüksək təzyiq yalı yerləşir. Troposferin orta təbəqələrində barik sistemlərin bu cür yerləşməsi onun aşağı təbəqələrində Avropanın cənubunda, Şimali Qafqazda Azor antisiklonu nüvəsinin inkişaf etməsinə, bəzən Azərbaycan ərazisinə qədər yayılmasına, Qafqaz üzərində zonal sirkulyasiyanın pozulmasına, meridionallığın artmasına gətirib çıxarır. Bu səbəbdən tədqiq olunan ərazidə havanın transformasiyası baş verir, nisbi və mütləq rütubətlik azalır, quraqlıq, yüksək temperatur üçün şərait yaranır.

Зелёная» революция — путь спасения человечества Мая 15, 2026 | 02:05 / ИНТЕРВЬЮ
Ежегодно 15 мая во всём мире отмечается Международный день климата. Основная цель учреждения этой даты — привлечь внимание международного сообщества к борьбе с изменением климата в процессе устойчивого развития мира. Азербайджанская Республика в 2021 году во время 26-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP26), прошедшей в Глазго, официально взяла на себя обязательство сократить к 2050 году объём выбросов парниковых газов в атмосферу на 40 процентов.
Представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтар Бабаев, выступая в эти дни на Форуме развития агробизнеса, отметил, что «в 2025 году средняя температура по стране достигла 14,3 градуса. Это на 1,6 градуса выше по сравнению с предыдущими периодами. Самая высокая среднегодовая температура в стране была зафиксирована в 2021 году — 16,2 градуса». Далее М. Бабаев подчеркнул, что волны жары в стране стали возникать чаще и продолжаются дольше.
Ведущий научный сотрудник климатического отдела Института географии Министерства науки и образования, доктор философии по географии Гасан Набиев в комментарии для газеты «Халг газети» заявил, что исследование климатических изменений является одной из важнейших и наиболее актуальных проблем современной климатологии. Изучение и анализ этих процессов имеют большое научное и практическое значение как для всего мира, так и для нашей республики. Причины, вызывающие эти изменения, сложны, разнообразны и имеют комплексный характер воздействия.
Основной причиной потепления считается увеличение концентрации парниковых газов, выбрасываемых в атмосферу в результате антропогенного воздействия в большинстве стран мира. В 2015 году Азербайджан присоединился к Парижскому соглашению, заключённому в рамках ООН для борьбы с изменением климата. Согласно этому соглашению, к которому присоединились 196 стран, необходимо сократить объёмы выбросов парниковых газов и не допустить повышения средней глобальной температуры более чем на 1,5 градуса. Наша страна, как и другие государства, взяла на себя обязательства и успешно приступила к их выполнению.
Проведение COP29 в Азербайджане ещё раз показало, что наша страна очень серьёзно относится к этой проблеме. Однако необходимо учитывать, что эти обязательства должны выполнять все государства, иначе добиться положительного результата будет невозможно, поскольку воздух не знает границ. Не следует забывать и о роли природных факторов. Ещё в 2019 году учёные международной группы World Weather Attribution отмечали, что частота экстремальных волн жары по сравнению с предыдущими 100 годами увеличилась более чем в десять раз. По их данным, сто лет назад во время подобных волн жары температура воздуха была на 4 градуса Цельсия ниже нынешней.
Аномальные явления, произошедшие в марте–апреле 2026 года в Баку и ряде регионов Азербайджана — подтопления, массовые селевые потоки и другие опасные природные явления — также тесно связаны с изменением климата. В конце марта в северо-восточной части Каспийского моря в средних слоях тропосферы сформировался высотный циклон, перенасыщенный влагой, который охватил не только акваторию моря, но и большую часть территории страны, вызвав выпадение осадков в несколько раз выше нормы и проблемы с подтоплением в городе. Подобные процессы происходят редко. Обычно к северо-востоку от Азербайджана, особенно над Западной Сибирью и Казахстаном, формируется антициклон, а усиление циклонной деятельности на Южном Кавказе приводит к вторжению воздушных масс на территорию страны. Однако при таком вторжении температура воздуха обычно понижается, а количество осадков не бывает значительным. Это необычное природное явление можно связать с изменением климата.
Процесс, начавшийся 4 апреля, был связан с южными циклонами, вошедшими на территорию страны. Холодные воздушные массы, вторгавшиеся по тыловой части области высокого давления, простиравшейся от Скандинавского полуострова до центральной части Средиземного моря, усилили процесс формирования циклонов. На следующем этапе этот циклон начал двигаться в восточном и северо-восточном направлении к странам Южного Кавказа и вызвал обильные дожди и снегопады.
По мнению специалиста, климатические изменения в Азербайджане сопровождаются учащением природных разрушительных явлений (селей, наводнений, града и др.), изменением циркуляционных процессов, силы и направления преобладающих ветров, усилением меридиональных процессов, увеличением вторжения южных циклонов на территорию республики, повышением температуры воздуха как на равнинах, так и в горных районах, уменьшением количества осадков и возникновением проблем с водными ресурсами.
Проведённые исследования показали, что эти изменения в Азербайджане непосредственно связаны с повышением солнечной активности. В настоящее время, в период 25-го одиннадцатилетнего солнечного цикла (2019–2030 годы), солнечная активность усилилась, что привело к учащению меридиональных процессов, вызывающих значительные климатические колебания в стране и, как следствие, рост числа опасных природных явлений.
По мнению Гасана Набиева, во время меридиональных типов циркуляции, чаще наблюдаемых летом, антициклоны, формирующиеся в приполярных районах Северного полушария, движутся к югу и соединяются с гребнем субтропического антициклона. Возникающий пояс высокого давления блокирует западные воздушные потоки, поступающие со стороны Атлантического океана. Гребни антициклонов, формирующихся над Восточной Европой и Сибирью, направляются к Южному Кавказу, в том числе к территории Азербайджана, где устанавливается устойчивая погода и повышается температура воздуха.
Другой циклон располагается над Западной Сибирью и охватывает обширную территорию. Над Центральной и Восточной Европой при этом находится гребень высокого давления субтропического антициклона, направленный к северу. Такое расположение барических систем в средних слоях тропосферы способствует развитию ядра Азорского антициклона на юге Европы и Северном Кавказе, а иногда и его распространению до территории Азербайджана, нарушению зональной циркуляции над Кавказом и усилению меридиональности. В результате на исследуемой территории происходит трансформация воздушных масс, снижается относительная и абсолютная влажность, создаются условия для засухи и высоких температур.