Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Abşeron və cənub-şərqi Qobustanda səhralaşma proseslərini araşdırıblar May 25, 2026 | 02:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil nazirliyi Coğrafiya İnstitutu PHŞ-in “Torpaqların rekultivasiyası” laboratoriyasının elmi işçiləri  Sübahət İsgəndərov, Çimnaz Baxşıyeva və Dəyanət Baxışov laboratoriya müdiri İsmayıl Quliyevin rəhbərliyi altında “Abşeron və cənub -şərqi Qobustanın torpaqlarının səhralaşması və ona qarşı kompleks mübarizə tədbirlərinin işlənməsi” mövzusu ilə əlaqədar tədqiqat rayonunda beş günlük ekspedisiyada olmuşlar.
Məqsəd, təbii və antropogen amillərin qarşılıqlı təsiri fonunda mövcud vəziyyəti qiymətləndirməkdən və negativ təsiri aradan qaldırmaq istiqamətində kompleks mübarizə tədbirləri işləməkdən ibaret olmuşdur.
Çöl tədqiqatı Duvannı-Torağay-Umbakı; Sanqaçal-Çeyildağ; Dəniz sahili-Qızıldaş-İlxıdağ; Xırdalan-Pereküşkül-Qobustan marşurutlar üzrə baş tutmuşdur.
Ayrı-ayrı marşurutlarda müqayisəli coğrafi metod əsasında təbii və antropogen amillər nəzərə alınmaqla qiymətləndirilmiş, xarakterik ərazilərdən bitki və torpaq nümunələri götürülərək analiz üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.
Antropogen yüklənməni düzgün qiymətəndirmək üçün yerli əhali, heyvandarlıqla məşğul olan fermerlərlə söhbətlər aparılmışdır.
Bu tədqiqat işi 2024-2026-cı illəri əhatə edir. Çoxillik və son üç ilin monitorinq nəticələri tədqiqat rayonu torpaqlarının səhralaşması istiqamətində gedən prosesi düzgün qitymətləndirməyə imkan verəcəkdir.

Научные сотрудники лаборатории «Рекультивация почв» Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики — Субахат Искендеров, Чимназ Бахшиева и Даянет Бахышов под руководством заведующего лабораторией Исмаила Гулиева приняли участие в пятидневной экспедиции в районе исследований в рамках темы «Опустынивание почв Апшерона и юго-восточного Гобустана и разработка комплексных мер борьбы с ним».
Целью исследования была оценка существующей ситуации на фоне взаимодействия природных и антропогенных факторов, а также разработка комплексных мер по устранению негативного воздействия.
Полевые исследования проводились по маршрутам: Дуванный-Торагай-Умбаки; Сангачал-Чейилдаг; Побережье моря-Кызылдаш-Илхыдаг; Хырдалан-Пирекюшкюль-Гобустан.
На отдельных маршрутах с использованием сравнительно-географического метода проводилась оценка с учетом природных и антропогенных факторов; из характерных территорий были взяты образцы растений и почвы, которые доставлены в лабораторию для анализа. Для правильной оценки антропогенной нагрузки были проведены беседы с местным населением и фермерами, занимающимися животноводством.
Данное исследование охватывает 2024–2026 годы. Результаты многолетнего мониторинга, а также наблюдений за последние три года позволят более точно оценить процессы опустынивания почв исследуемого региона.