Coğrafiyaşünas alim: Yağıntıların artması nəticəsində sürüşmə zonaları genişlənib İyn 09, 2026 | 02:06 / MÜSAHİBƏLƏR
Bu ilin yaz aylarında Azərbaycanda müşahidə olunan intensiv atmosfer yağıntıları, qar əriməsi və yamac sularının artması nəticəsində bir sıra bölgələrdə sürüşmə və torpaq çökməsi prosesləri kəskin aktivləşib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Geosiyasət və iqtisadi coğrafiya laboratoriyasının müdiri coğrafiya elmləri doktoru, dosent Nəriman Paşayev AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, xüsusilə Böyük Qafqazın cənub yamacı, Kiçik Qafqazın şimal-şərq hissəsi, Talış dağlıq zonası və Abşeron yarımadasında geodinamik proseslərin fəallaşması qeydə alınıb. Bu proseslər yaşayış məntəqələri, avtomobil yolları, kommunikasiya xətləri və kənd təsərrüfatı sahələri üçün ciddi təhlükə yaradıb.
Məlumata görə, Böyük Qafqaz regionunda ən aktiv sürüşmə sahələri Şamaxı-İsmayıllı-Qəbələ xətti boyunca müşahidə olunub. Aprelin ikinci yarısından etibarən intensiv yağışlar Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil magistralının Qobustan və Şamaxı rayonlarından keçən dağətəyi hissələrində yamac deformasiyalarına səbəb olub. Xüsusilə Acıdərə və Muğanlı istiqamətlərində yol yatağında çökmələr və çatlar yaranıb, bəzi sahələrdə nəqliyyatın hərəkəti müvəqqəti məhdudlaşdırılıb. Yolun yamaca yaxın hissələrində qrunt kütləsinin sürüşməsi nəticəsində istinad divarlarının dayanıqlığı zəifləyib. İlkin hesablamalara görə, bəzi ərazilərdə sürüşən torpaq kütləsinin həcmi minlərlə kubmetr təşkil edir.
İsmayıllı rayonunda da sürüşmə prosesləri xüsusilə Lahıc, Basqal, Mücü və Kürdmaşı kəndləri istiqamətində intensivləşib. Mayın ilk ongünlüyündə güclü yağışlardan sonra Lahıc avtomobil yolunun bir neçə hissəsində qaya parçaları və torpaq laylarının yol üzərinə tökülməsi qeydə alınıb. Nəticədə Lahıc-Mücü istiqamətində bəzi kəndlərə gediş-gəliş çətinləşib, yolların təmizlənməsi ağır texnika vasitəsilə aparılıb.
Kürdmaşı və ətraf kəndlərdə yamaclarda torpaq qatının yerdəyişməsi fərdi yaşayış evlərində çatların yaranmasına, bəzi həyətlərdə isə qrunt çökmələrinə səbəb olub. Bununla yanaşı, əkin sahələrinin bir hissəsinin yararsız hala düşdüyü bildirilir. İsmayıllının Talıstan və Diyallı kəndlərində də sürüşmə aktivliyinin artdığı qeyd olunur.

В результате интенсивных атмосферных осадков, наблюдавшихся этой весной в Азербайджане, таяния снега и увеличения объёма склоновых вод в ряде регионов значительно активизировались процессы оползней и просадки грунта.
Заведующий лабораторией геополитики и экономической географии Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук, доцент Нариман Пашаев сообщил в комментарии для АЗЕРТАДЖ, что особенно заметна активизация геодинамических процессов на южном склоне Большого Кавказа, в северо-восточной части Малого Кавказа, в Талышской горной зоне и на Апшеронском полуострове. Эти процессы создают серьёзную угрозу для населённых пунктов, автомобильных дорог, линий коммуникаций и сельскохозяйственных угодий.
По имеющейся информации, наиболее активные оползневые участки в регионе Большого Кавказа наблюдались вдоль линии Шамаха–Исмаиллы–Габала. Начиная со второй половины апреля интенсивные дожди вызвали деформацию склонов на предгорных участках автомагистрали Баку-Шамаха-Евлах, проходящих через Гобустанский и Шемахинский районы. В частности, в направлениях Аджыдере и Муганлы на дорожном полотне образовались просадки и трещины, а на некоторых участках движение транспорта было временно ограничено.
В районах дороги, расположенных близко к склонам, устойчивость подпорных стен ослабла вследствие смещения грунтовых масс. По предварительным оценкам, объём сошедших грунтовых масс на некоторых территориях составляет тысячи кубических метров.
В Исмаиллинском районе оползневые процессы особенно усилились в направлениях сёл Лагич, Баскал, Мюджю и Кюрдмашы. После сильных дождей в первой декаде мая на нескольких участках дороги, ведущей в Лагич, были зафиксированы обвалы камней и сходы грунта на проезжую часть. В результате было затруднено сообщение с рядом населённых пунктов в направлении Лагич-Мюджю, а расчистка дорог проводилась с использованием тяжёлой техники.
В селе Кюрдмашы и близлежащих населённых пунктах смещение почвенных слоёв на склонах привело к появлению трещин в частных жилых домах, а на некоторых приусадебных участках - к просадке грунта. Кроме того, сообщается, что часть сельскохозяйственных земель стала непригодной для использования.