22–30 may 2026-cı il tarixlərində Almaniyanın Yustus-Libix Giessen Universitetinin koordinatorluğu ilə həyata keçirilən və DAAD tərəfindən maliyyələşdirilən “SDG-ESS Caucasus” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda “Regional Fieldwork & Excursion Programme” təşkil olunmuşdur. Proqramın əsas məqsədi Cənubi Qafqaz regionunda dayanıqlı inkişaf məqsədləri, ekosistem xidmətləri, iqlim dəyişmələrinin təsirləri, turizm potensialı və regional dayanıqlılıq məsələləri üzrə nəzəri biliklərin praktiki müşahidələrlə zənginləşdirilməsi, eləcə də Azərbaycan və Almaniya ali təhsil və elmi müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi olmuşdur.
Səfərdə Azərbaycan və Almaniyadan ümumilikdə 28 nəfər alim, tədqiqatçı, doktorant və tələbə iştirak etmişdir. Proqram çərçivəsində Bakı, Şamaxı, İsmayıllı, Qəbələ, Şəki, Qax, Gəncə, Göygöl, Lənkəran və Astara bölgələrində yerləşən müxtəlif təbii, sosial-iqtisadi və turizm obyektlərinə səfərlər təşkil edilmiş, ərazilərin coğrafi xüsusiyyətləri, landşaft müxtəlifliyi, biomüxtəliflik, kənd təsərrüfatı fəaliyyəti, turizm infrastrukturu və iqlim dəyişmələrinin təsirləri yerində öyrənilmişdir.
Coğrafiya İnstitutu layihənin əsas tərəfdaşlarından biri kimi proqramın təşkilati və elmi təminatında fəal iştirak etmişdir. Layihə proqramının yerinə yetirilməsində İnstitutun əməkdaşları yaxından iştirak etmişlər. İnstitut tərəfindən səfər marşrutunun planlaşdırılması, iştirakçıların koordinasiyası, elmi müzakirələrin təşkili və sahə müşahidələrinin aparılması istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Səfər müddətində keçirilən müzakirələr və birgə fəaliyyətlər nəticəsində gələcək elmi əməkdaşlıq imkanları, birgə tədqiqatların aparılması, akademik mobillik proqramlarının genişləndirilməsi və yeni layihələrin hazırlanması istiqamətində ilkin razılıqlar əldə olunmuşdur.
Qeyd olunan proqram Azərbaycan və Almaniya arasında elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, gənc tədqiqatçıların beynəlxalq təcrübə qazanması və Coğrafiya İnstitutunun beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir.

Сотрудничество между высшими учебными и научными учреждениями Азербайджана и Германии расширяется 2026-06-18 15:38:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
С 22 по 30 мая 2026 года в Азербайджане в рамках международного проекта «SDG-ESS Caucasus», реализуемого под координацией немецкого Университета имени Юстуса Либиха в Гиссене и финансируемого Германской службой академических обменов (DAAD), была организована программа «Regional Fieldwork & Excursion Programme» («Программа региональных полевых исследований и экскурсий»).
Основной целью программы стало обогащение теоретических знаний практическими наблюдениями по вопросам целей устойчивого развития, экосистемных услуг, воздействия изменения климата, туристического потенциала и региональной устойчивости в Южно-Кавказском регионе, а также расширение сотрудничества между высшими учебными и научными учреждениями Азербайджана и Германии.
В поездке приняли участие в общей сложности 28 учёных, исследователей, докторантов и студентов из Азербайджана и Германии. В рамках программы были организованы поездки в различные природные, социально-экономические и туристические объекты, расположенные в Баку, Шамахе, Исмаиллы, Габале, Шеки, Гахе, Гяндже, Гёйгёле, Ленкорани и Астаре. На местах изучались географические особенности территорий, разнообразие ландшафтов, биоразнообразие, сельскохозяйственная деятельность, туристическая инфраструктура и последствия изменения климата.
Институт географии, являясь одним из основных партнёров проекта, принимал активное участие в организационном и научном обеспечении программы. Сотрудники института были непосредственно задействованы в реализации мероприятий проекта. Институт осуществил необходимые меры по планированию маршрута экспедиции, координации участников, организации научных дискуссий и проведению полевых наблюдений.
В ходе обсуждений и совместной работы, проведённых во время поездки, были достигнуты предварительные договорённости о перспективах дальнейшего научного сотрудничества, проведении совместных исследований, расширении программ академической мобильности и подготовке новых проектов.
Данная программа имела важное значение с точки зрения укрепления научных связей между Азербайджаном и Германией, приобретения молодыми исследователями международного опыта, а также расширения международного сотрудничества Института географии.