AR ETN Coğrafiya İnstitutunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib İyn 19, 2026 | 02:06 / ELMİ İCLASLAR
19  iyun 2026-cı il tarixində AR ETN Coğrafiya İnstitutunun  "Xəzər dənizinin coğrafiyası” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, doktorant Vüsalə Rəsulzadənin “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun  sahil zonasında külək və dalğa enerji potensialının tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilmişdir.
Müzakirə zamanı iddiaçı tərəfindən aparılmış elmi tədqiqatın əsas nəticələri təqdim edilmiş, dissertasiya işinin aktuallığı, elmi yeniliyi, nəzəri və praktik əhəmiyyəti ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır. Müzakirə iştirakçıları tərəfindən dissertasiya işinə dair rəy və təkliflər səsləndirilmiş, müəllif tərəfindən verilən suallar ətraflı cavablandırılmışdır.  Müzakirələrin yekununda tədqiqat işinin elmi səviyyəsinin qənaətbəxş olduğu vurğulanmış və dissertasiya işinin növbəti mərhələyə təqdim edilməsi məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
Yekun qərara əsasən, Vüsalə Rəsulzadənin “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun  sahil zonasında külək və dalğa enerji potensialının tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işi müdafiəyə tövsiyə olunmuşdur.

19 июня 2026 года в Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы младшего научного сотрудника лаборатории «География Каспийского моря», докторанта Вюсали Расулзаде на тему: «Исследование потенциала ветровой и волновой энергии в прибрежной зоне азербайджанского сектора Каспийского моря».
В ходе обсуждения соискателем были представлены основные результаты проведённого научного исследования. Состоялся широкий обмен мнениями по вопросам актуальности диссертационной работы, её научной новизны, теоретической и практической значимости.
Участниками обсуждения были высказаны замечания и предложения по диссертационной работе, а автор подробно ответила на все заданные вопросы.
По итогам обсуждения было отмечено, что научный уровень исследования является удовлетворительным, а представление диссертационной работы на следующий этап признано целесообразным.
Согласно итоговому решению, диссертационная работа Вюсали Расулзаде на тему «Исследование потенциала ветровой и волновой энергии в прибрежной зоне азербайджанского сектора Каспийского моря» рекомендована к защите.