AR ETN Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyasının əməkdaşları tərəfindən icra olunan “Abşeron yarımadası və Cənub-Şərqi Qobustanın torpaqlarının səhralaşması və ona qarşı kompleks mübarizə tədbirlərinin işlənməsi” mövzusunda elmi-tədqiqat işi çərçivəsində yekun çöl tədqiqatları 2026-cı il iyulun 10-dan 17-dək Abşeron yarımadasında yerləşən Balaxanı və Binəqədi Neft-Qaz Çıxarma İdarələrinin (NQÇİ) ərazilərində aparılıb.
Tədqiqatların əsas məqsədi eyni təbii-ekoloji şəraitə malik, lakin müxtəlif antropogen təsirlərə məruz qalmış ərazilərdə səhralaşma prosesinə təsir göstərən amillərin müqayisəli şəkildə öyrənilməsi və onların elmi cəhətdən qiymətləndirilməsi olub.
Elmi-tədqiqat proqramı metodiki baxımdan üç əsas istiqaməti əhatə edib. Bunlar texnogen landşaftlarda təbii dinamik proseslərin torpaq örtüyünə təsirinin öyrənilməsi, neftlə çirklənmiş torpaqların ətraf ekosistemlərə təsirinin qiymətləndirilməsi, eləcə də neft hasilatı zamanı istifadə olunan texnika və istehsalat fəaliyyətinin torpaq örtüyünə təsirinin tədqiqindən ibarət olub.
Hər üç istiqamət üzrə çöl şəraitində müşahidələr aparılıb, təcrübələr qoyulub, torpaq kəsimləri təsvir edilib, laboratoriya analizlərinin aparılması məqsədilə torpaq nümunələri götürülüb.
Çöl tədqiqatlarının yüksək səviyyədə təşkil olunmasına, əməkdaşlar üçün əlverişli iş şəraitinin yaradılmasına və göstərilən hərtərəfli dəstəyə görə aidiyyəti təşkilatlara dərin təşəkkürümüzü bildiririk.

Сотрудниками лаборатории рекультивации почв Программно-хозяйственного управления Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в рамках научно-исследовательской работы на тему «Изучение процессов опустынивания почв Апшеронского полуострова и Юго-Восточного Гобустана и разработка комплексных мер борьбы с ним» были проведены итоговые полевые исследования. Они прошли с 10 по 17 июля 2026 года на территориях Балаханского и Бинагадинского нефтегазодобывающих управлений (НГДУ), расположенных на Апшеронском полуострове.
Основная цель исследований заключалась в сравнительном изучении и научной оценке факторов, влияющих на процесс опустынивания на территориях со сходными природно-экологическими условиями, но подвергшихся различному антропогенному воздействию.
Научно-исследовательская программа методически охватывала три основных направления: изучение влияния природных динамических процессов на почвенный покров техногенных ландшафтов; оценка воздействия загрязнённых нефтью почв на окружающие экосистемы; а также исследование влияния техники, используемой при добыче нефти, и производственной деятельности на почвенный покров.
По всем трём направлениям в полевых условиях были проведены наблюдения, заложены опыты, описаны почвенные разрезы, а также отобраны образцы почв для проведения лабораторных анализов.
Выражаем глубокую благодарность соответствующим организациям за высокий уровень организации полевых исследований, создание благоприятных условий работы для сотрудников и оказанную всестороннюю поддержку.