Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Clarivate-in Elmmetriya üzrə Sertifikasiya Proqramında iştirak edib İyl 31, 2026 | 03:07 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin və Clarivate şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə 20-24 iyul 2026-cı il tarixlərində Serbiyanın Belqrad şəhərində yerləşən Clarivate şirkətinin ofisində "Clarivate Certification Program on Scientometrics" adlı beynəlxalq sertifikatlaşdırma təlimi keçirilmişdir.
AR ETN  Coğrafiya İnstitutu PHŞ “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” laboratoriyasının böyük elmi işçisi Turanə Hüseynova Serbiyanın Belqrad şəhərində keçirilmiş “Elmmetriya üzrə Sertifikasiya Proqramı” beynəlxalq təlimində iştirak etmişdir.
Beş gün davam edən proqramın əsas məqsədi elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi sahəsində beynəlxalq yanaşmaların öyrədilməsi, Clarivate platformalarının imkanlarının praktiki şəkildə mənimsənilməsi, bibliometrik göstəricilərin tətbiqi, elmi nəşrlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və tədqiqatçıların müasir elmi informasiya resurslarından səmərəli istifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi olmuşdur. Təlim proqramı nəzəri təqdimatlar, praktiki məşğələlər, real nümunələr üzərində tətbiqlər və yekun qiymətləndirmədən ibarət olmuşdur.

Сотрудник Института Географии принял участие в Программе сертификации Clarivate по наукометрии Июл 31, 2026 | 03:07 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
При совместной организации Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики и компании Clarivate, 20–24 июля 2026 года в офисе компании Clarivate в городе Белград (Сербия) прошло международное сертификационное обучение под названием «Clarivate Certification Program on Scientometrics».
Старший научный сотрудник лаборатории «География туризма и рекреации» Института Географии АР МНО Турана Гусейнова приняла участие в международном тренинге «Программа сертификации по наукометрии», прошедшем в городе Белград (Сербия).
Основной целью пятидневной программы было обучение международным подходам в сфере оценки научной деятельности, практическое освоение возможностей платформ   Clarivate, применение библиометрических показателей, повышение качества научных публикаций, а также развитие у исследователей навыков эффективного использования современных научно-информационных ресурсов. Программа обучения включала в себя теоретические презентации, практические занятия, применение на реальных примерах и итоговую оценку.