S.Dinkov məruzə etdi May 20, 2015 | 09:05 / TƏDBİRLƏR
Mayın 20-də AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun növbəti Elmi Seminarı Bolqarıstan tədqiqatçısı, yazıçı, Strategiya və Analiz Mərkəzinin rəhbəri, tarix elmləri doktoru, professor Stoyan Dinkovun  “Paleocoğrafiya və DNK-genealogiyası” mövzusunda məruzəsinə həsr olunub.
İclasa sədrlik edən İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov məruzəçi  haqqında məlumat verərək deyib ki, məşhur bolqar şairi İvan Dinkovun ailəsində boya-başa çatmış alim  Bolqarıstan və Türkiyənin ümumi tarixi və paleocoğrafiyasının tədqiqi  ilə məşğuldur. Tədqiqatçı alim  bu mövzuya həsr olunmuş “Osmanlı-Roma imperiyası, bolqarlar və türklər”, “Turan – ckiflərdən və hunlardan, türklərə və bolqarlara qədər”,  “Genetika və poleocoğrafiyada politonimlər” və s. bu kimi kitabların  müəllifidir. 2013-cü ildən Bakıda yaşayan S.Dinkov bu istiqamətdə tədqiqatlarını davam etdirərək paleocoğrafiya və paleotarixdə genetikaya həsr olunmuş   “Dağlıq Qarabağın genetik landşaftının paleocoğrafiyası” kitabını  nəşrə hazırlayır.
Məruzə ilə bağlı müzakirələrdə Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, tərcüməçi-jurnalist Əlisəfa Mehdiyev də iştirak edib.
Sonda məruzəçi seminar iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırıb və respublikamızda da sahələrarası yeni elmi istiqamət olan genetik paleocoğrafiya üzrə elmi tədqiqatların aparılmasını arzulayıb.

С.Динков выступил с докладом Мая 20, 2015 | 09:05 / МЕРОПРИЯТИЯ
Очередной научный семинар в Институте Географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА, состоявшийся 20 мая, был посвящен докладу профессора Стояна Динкова, доктора исторических наук, руководителю Центра Аналитических и Стратегических исследований на тему: «Палеогеография и генеалогия ДНК». Председатель собрания академик Рамиз Мамедов дал информацию о докладчике. Выросший в семье известного болгарского поэта Ивана Динкова, ученый занимается исследованием общей истории и палеогеографии Болгарии и Турции. Он автор книг «Османско-римская империя, болгары и турки», «Туран - от скифов до гуннов, до турков и болгаров», «Генетика и политонимы палеогеографии» и другие.
Стефан Динков, живущий в Баку с 2013 года, продолжает свои исследования в этом направлении. Он готовит к печати книгу «Палеогеография генетического ландшафта Нагорного Карабаха», посвященную генетике в палеогеографии и палеоистории.
В обсуждениях доклада, помимо сотрудников Института, участвовал журналист-переводчик Алисафа Мехдиев.
Затем докладчик ответил на вопросы участников семинара и пожелал проведения и в нашей республике исследований в области генетической палеогеографии, нового межотраслевого научного направления.