Əməkdaşların yay tətilindən sonra sentyabrın 9-da akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurası ilə Elmi Seminarının ilk iclası keçirilib.
İclasda akademik Ramiz Məmmədov direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə ilə birlikdə avqustun 17-dən 21-dək Moskva Dövlət Universitetində keçirilən “Coğrafiya, mədəniyyət və cəmiyyət dünyanın gələcəyi üçün” regional konfransın işində iştirakları barədə məlumat verib.
Sonra 17-18 sentyabr 2015-ci il tarixlərində keçiriləcək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müasir qlobal dəyişmələrə geo-və təbii- təsərrüfat sistemlərinin adaptasiyası problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktik konfransın keçirilməsilə əlaqədar məsələlər müzakirə edilib.

Совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета 2015-09-10 22:38:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
9 сентября, после летних отпусков, проведено первое заседание ученого совета и научного семинара Института Географии под председательством академика Рамиза Мамедова.на заседании, академик Рамиз Мамедов и член-корр.НАНА Эльбрус Ализаде поделились информацией  о Конференции, состоявшейся 17-21 августа в Московском Государственном Университете на тему « География, культура и обществ для будущего мира».
Затем обсудили вопросы, связанные с проведением 17-18 сентября Международной научно-практической конференции « Проблемы адаптации гео- и природно-хозяйственных систем к современным глобальным изменениям».