Cİ-70-ə həsr olunmuş konfrans Sen 21, 2015 | 10:09 / KONFRANSLAR
17-18 sentyabr 2015-ci il  tarixində  Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müasir qlobal dəyişmələrə geo- və təbii-təsərrüfat sistemlərinin adaptasiyası problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirildi. Konfransda Qazaxıstan və Gürcüstanın Coğrafiya İnstitutlarının direktorları və tanınmış coğrafiyaçı  alimləri, Rusiya, eləcə də Azərbaycanın müxtəlif elm, təhsil ocaqlarından alim-mütəxəssislər, dəvətli qonaqlar, əlaqədar təşkilatların və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak   edirdi.
AMEA prezidenti akademik Akif Əlizadə tədbiri giriş sözü ilə açaraq yığıncağı bayram konfransı adlandırdı. Coğrafiya elminin zəngin tarixi olduğunu söyləyərək onun dünya elminə verdiyi töhfələrdən, Coğrafiya İnstitutunun yarandığı ilk illərdən ona rəhbərlik edən alimlərdən söhbət açdı, Azərbaycanın coğrafiyaçı alimlərinin əməyini yüksək qiymətləndirdi.  Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri institutunun kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdi, konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Sonra Coğrafiya İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov institutun keçdiyi tarixi yolu əks etdirən  “Coğrafiya İnstitutu - 70” mövzusunda geniş məruzə etdi.
O, Coğrafiya İnstitutunda ölkə ərazisində təbii, iqtisadi və sosial coğrafi proseslərin inkişafı, onların qarşılıqlı əlaqələri, təbii ehtiyatların yerləşməsi qanunauyğunluqları, onlardan səmərəli istifadə yollarının öyrənilməsi üzrə aparılan elmi-tədqiqat işlərindən söhbət açdı. Biosferin, atmosferin və dənizin təbii sərvətlərinin tədqiqi, onlardan səmərəli istifadə və ətraf mühitin mühafizəsi üzrə bir sıra elmi problemlərin işlənilməsindən danışdı. İnstitutda iqlimin proqnozu, hidrometeoroloji proseslərin tədqiqi, landşaftşünaslıq, geomorfologiya, paleocoğrafiya, neotektonika, biocoğrafiya və Xəzər dənizi sahəsində tədqiqatlar aparılmışdır. 70 il ərzində bu elmi müəssisə tərəfindən 300-dən çox monoqrafiya, atlas, xəritə, 100-dən artıq kitab və dərslik, 5000-ə yaxın məqalə çap olunmuşdur.
Akademik R.Məmmədov rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin yaranma tarixini,  70 ildə gördüyü işləri, əldə etdiyi nailiyyətləri özündə əks etdirən “Coğrafiya İnstitutu 70 ildə: nailiyyətlər, perspektivlər, prioritet istiqamətlər” kitabının çapdan çıxdığını bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, nəşrdə nəinki indiyədək əldə olunan elmi nəticələr, həmçinin 2020-ci ilədək ölkənin strateji inkişaf planına uyğun olaraq institutda aparılacaq elmi-tədqiqat işləri, o cümlədən təbii təsərrüfat sistemlərinin inkişafı, ətraf mühitə təsirləri, coğrafiya elmi qarşısında duran problemlər, qlobal iqlim dəyişmələrinin Azərbaycan iqlimində əksi və digər prioritet istiqamətlər öz əksini tapıb. Akademik  son vaxtlar Coğrafiya İnstitutunun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan da danışıldı.
Sonra Kazaxıstan Coğrafiya İnstitutunun direktoru Axmedxan Medeu, Gürcüstan Coğrafiya İnstitutunun direktoru Nana Bolaşvili, Qazaxıstan Milli Coğrafiya Cəmiyyətinin Korporativ Fondunun icraçı direktoru Jana Rüstəm, İtaliya Milli Elmlər Akademiyası Biofizika İnstitutunun direktoru Stefano Viqnudelli, Qazaxıstan MPU-nun professoru, c.e.d. Baxadurxan Abdimanapov, BDU coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor  Fərda İmanov,  SAM-ın  direktoru Fərhad Məmmədov, ADPU  coğrafiya fakültəsinin dekanı Mətanət Əsgərova, c.e.d., professor Neron Babaxanov, Hidrometeorologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, c.e.d., professor Rza Mahmudov, c.e.d., professor  Şövqi Göyçaylı çıxış edərək  əlamətdar gün münasibətilə Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşlarını təbrik etdi, onlara yeni uğurlar arzudı.
Fasılədən sonra konfrans işini iki gün ərzində  bölmə iclaslarında davam etdirdi. Konfransda müasir qlobal dəyişmələr, onların təbii-təsərrüfat sistemlərində, su ehtiyatları ilə təminatda, Xəzər dənizinin ekocoğrafiyasında yaratdığı sosial-iqtisadi və regional problemlər, təbii-təsərrüfat sistemlərinin müasir şəraitə adaptasiyası məsələləri və s. haqqında məruzələr dinlənildi, mövzular ətrafında  geniş müzakirələr aparıldı..
Yubiley ilə əlaqədar keçirilən elmi konfransın tərkib hissəsi kimi “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsində Respublikanın ərazisindəki sürüşmələr zonasına (Şamaxı-İsmayıllı rayonları), antecedent dərələr kompleksinə (Axsu rayonu) və Pirqulu astpofiziki rəsədxanasına səyahət təşkil edilmişdir. Səyahətdə şöbə əməkdaşları ilə birlikdə konfrans iştirakçısı, Kuban Dövlət Universitetinin Geomorfologiya kafedrasının  müdiri, professor  Y. V. Yefremov da iştirak etmişdir.
Eyni zamanda lаndşaftşünaslıq вə landşаft planlaşdırılması  şöвəsinin əməkdaşları tərəfindən Qazaxıstan, Rusiya, Gürcüstan və İtaliyadan olan qonaqlar üçün bir sıra ekskurslar təşkil olunmuşdur. Konfrans iştirakçıları Bakı şəhərinin bir çox tarixi və görməli yerlərində olmuş, eləcə də Qobustan Milli Tariхi Вədii Qoruğunа səfər etmişlər. Qonaqlar böyük maraqla 3D Muzeyinin ekspozisiyaları və qayaüstü petroqlif-rəsmləri ilə tanış olmuş, sonra isə Daşgil palçıq vulkanına yürüş etmişlər.

Конференция, посвященная 70-летию ИГ Сен 21, 2015 | 10:09 / КОНФЕРЕНЦИИ
17-18 сентября 2015 года состоялась Международная научно-практическая конференция «Проблемы адаптации гео- и природно-хозяйственных систем к современным глобальным изменениям», приуроченная к 70-летию Института Географии. На конференции участвовали директоры и известные ученые географы институтов географии Казахстана и Грузии, ученые-специалисты различных научных и учебных заведений России и Азербайджана, гости, представители соответствующих организаций и СМИ.
Академик Акиф Ализаде, президент НАНА, выступая с вступительным словом, назвал собрание праздничной конференцией. Он рассказал о богатой истории географической науки, ее вкладе в мировую науку, об ученых, руководивших институтом с первых дней его создания, высоко оценив труд азербайджанских ученых-географов.
В конце своего выступления руководитель НАНА поздравил коллектив института с юбилеем и пожелал успехов работе конференции.
Далее директор Института Географии, академик Рамиз Мамедов сделал обширный доклад на тему «Институт Географии-70», отражающий пройденный институтом путь.
Он коснулся научно-исследовательских работ, проводимых в Институте Географии по изучению путей эффективного использования природных ресурсов, закономерностей их размещения, по развитию природных, социально-экономических и географических процессов на территории страны.
Он рассказал об изучения природных богатств биосферы, атмосферы и моря, их эффективного использования, а также о разработке ряда научных проблем в области охраны окружающей среды.
В Институте проводились исследования гидрометеорологических процессов, прогнозов климата, а также в области ландшафтоведения, геоморфологии, палеогеографии, неотектоники, биогеографии и Каспийского моря. На протяжении 70 лет этой научной организацией было напечатано  более 300 монографий, атласов, карт, более 100 книг и учебников, около 5000 статей.
Академик Р.Мамедов сообщил об издании книги «Институт Географии за 70 лет: успехи, перспективы, основные направления», отражающей историю создания научного заведения,  работу, осуществленную за 70 лет и достижения.
В издании нашли место не только достигнутые по сей день результаты, но и научно-исследовательские работы, запланированные соответственно стратегическому плану развития страны до 2020 года, а также вопросы развития систем натурального хозяйства, их воздействия на окружающую среду, проблемы, стоящие перед географической наукой, влияние глобальных климатических изменений на Климат Азербайджана и другие приоритетные направления.
Академик также рассказал о важных мерах, принятых в последнее время в Институте Географии в целях расширения международных связей.
Затем выступили гости и поздравили коллектив Института Географии со знаменательным днем и пожелали всем его сотрудникам новых достижений. Это директор Института Географии Казахстана Ахмедхан Медеу, директор Института Географии Грузии Нана Болашвили, исполнительный директор Корпоративного Фонда Национального Географического Общества Казахстана Жана Рустам, директор Института Биофизики НАН Италии Стефано Вигнуделли, профессор Казахстанского Университета д.г.н. Бахадурхан Абдиманапов, декан факультета географии БГУ, проф. Фарда Иманов, директор ЦСИ Фархад Мамедов, декан факультета географии АГПУ Матанат Аскарова, д.г.н., проф. Нерон Бабаханов, директор НИИ Гидрометеорологии д.г.н. Рза Махмудов, д.г.н., проф. Шовги Гейчайли.
После перерыва конференция в течение двух дней продолжила свою работу на заседаниях секций.
На Конференции состоялись широкие обсуждения вокруг различных тем, были прослушаны доклады об адаптации систем натурального хозяйства к современной окружающей среде, о влиянии глобальных изменений на обеспечение питьевой водой, на  социально-экономические и региональные проблемы в экогеографии Каспийского моря.
В юбилейном мероприятии были продемонстрированы слайды, показавшие 70-летний путь  становления института.
В связи с юбилеем, в качестве составной части конференции, в отделе «Геоморфология и природные риски» была организована поездка в Пиркулинскую астрофизическую обсерваторию и в Ахсуинский район, в антецедентный комплекс впадин, в зону оползней (районы Шамаха- Исмаиллы). В ней участвовал проф. Е. В. Ефремов, заведующий кафедрой Геоморфологии Кубанского Государственного Университета.
Сотрудниками отдела "Ландшафтоведение и ландшафтное планирование" для гостей из Казахстана, России, Грузии, Италии был проведен ряд экскурсий. Гости  совершили обзорные экскурсии по городу Баку, в ходе которых они посетили комплекс Дворца Ширваншахов и Девичью Башню в Ичери Шехер, множество других достопримечательностей столицы. Также была совершена поездка в Гобустанский Национальный Историко-Художественный Заповедник, где они с интересом ознакомились с экспозицией 3D Музея и наскальными изображениями-петроглифами, после которого они совершили поездку на грязевой вулкан Дашгиль.