EŞ və ES-in növbəti birgə iclası Dek 17, 2015 | 11:12 / ELMİ İCLASLAR
Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə dekabrın 16-da Coğrafiya İnstitutunun elmi şurası ilə elmi seminarının növbəti iclası keçirilib.
İlk əvvəl R.Məmmədov anadan olmasının 109-cu ildönümü qeyd edilən AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru olmuş, görkəmli coğrafiyaşünas alim,   Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, kənd təsərrüfatı elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi, ABŞ-ın Ümumdünya Universitetinin fəxri elmlər doktoru Həsən Əliyev haqqında xatirə məruzəsi ilə çıxış etdi.
Sonra Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin müdiri, c.e.d. Yelena Tağıyeva şöbənin sabiq baş elmi işçisi, coğrafiya elmləri doktoru mərhum Vəliyev Seyran Süleyman oğlunun 65 illiyi münasibətilə təqdimat məruzəsi etdi. İclasda iştirak edən məhrumun yaxın dostu, AMEA Arxeologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, t.e.d. Tufan Məmmədov və oğlu Toğrul Vəliyev də alim haqqında xatirələrini dilə gətirdilər və  ona göstərilən diqqət və ehtirama görə institut rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sonda İran İslam Respublikasının vətəndaşı Əhmədzadə Nəgşin Kukiya Məhəmməd qızı «Urmiya gölünün ekoloji problemləri və onun geoturist əhəmiyyəti» mövzusunda məruzə etdi.

Заседание УС и НС Дек 17, 2015 | 11:12 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
16 декабря состоялось очередное совместное заседание УС и НС  Института Географии под председательством академика Рамиза Мамедова.  Прежде всего, Р.Мамедов  выступил с докладом в память о действительном члене Национальной Академии наук, являвшемся директором Института Географии, доктора наук в области сельского хозяйства, заслуженного деятеля наук, почетного доктора наук Всемирного университета США, профессора Гасана Алиева в связи с 109-летим со дня его рождения.
Далее руководитель отдела геоморфологии и природных рисков, доктор географических наук Елена Тагиева, сделала презентацию доклада в связи с 65-летием покойного Велиева Сейрана Сулейман оглы, доктора географических наук, бывшего старшего научного сотрудника отдела.
На собрании участвовали близкий друг покойного, старший научный сотрудник Института Археологии НАНА, д.т.н. Туфан Мамедов и его сын Тогрул Велиев.  Они поделились воспоминаниями об ученом и выразили администрации благодарность за внимание  и почтение к нему.
Затем гражданка Исламской Республики Иран Ахмедзаде Нагшин Кукия Махаммад гызы  сделала доклад на тему «Экологические проблемы озера Урмия и его геотуристическое значение».