EŞ və ES birgə iclası Dek 24, 2015 | 11:12 / ELMİ İCLASLAR
Coğrafiya İnstitutunun dekabrın 23-də akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən növbəti elmi şurası ilə elmi seminarının birgə iclasında  aparıcı elmi işçi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Quliyeva Sevilin dosent Kuçinskaya İrina ilə birgə hazırladığı “Azərbaycan landşaftlarının kompleks tədqiqatlarının nəticələri” mövzusunda məruzəsi  dinlənilib.
Məruzə ətrafında çıxış edənlər mövzu ətrafında aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirərək, elmi işin gələcək  tədqiqatlarda  mənbə rolunu oynaya biləcəyini qeyd ediblər. Akademik R.Məmmədov tədqiqatçıların zəngin material əldə etmələrini, əvvəlki xəritələrlə müqayisəli şəkildə təhlil apardıqlarını, mövzunun genişliyini nəzərə alıb məruzəni bir neçə hissəyə ayırmağın mümkünlüyünü  diqqətə çatdırıb və bu istiqamətdə tədqiqatların davamlı olmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, c.ü.f.d. Samirə Ələkbərova Şuranın 2015-ci il üçün illik hesabatını təqdim edib.
Daha sonra  Cİ-nin elmi katibi Luiza Salayevanın  AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu üzrə 2015/2016-cı tədris ili üçün dissertanturaya  fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə qəbulu haqqında məlumatı dinlənilib.

Совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета Дек 24, 2015 | 11:12 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
23 декабря состоялось заседание Ученого совета Института Географии совместно с Научным семинаром под председательством академика Рамиза Мамедова, на котором был заслушан совместный доклад д. ф. по г. Гулиевой Севиль и Кучинской Ирины «Результаты комплексных исследований азербайджанских ландшафтов.
В ходе обсуждений выступающие высоко оценили значение исследований и отметили, что научная работа может играть роль источника в будущих исследованиях.
Академик Рамиз Мамедов подчеркнул возможность разделения доклада на несколько частей, учитывая масштабность  темы, получение докладчиками богатого материала, сравнительный анализ  с предыдущими картами и особо отметил важность продолжения исследований в этом направлении.
Затем д.ф. по г. Самира Алекперова, Председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов представила годовой отчет Совета за 2015 год.
Далее Ученый секретарь Института Географии НАНА Луиза Салаева информировала о приеме в диссертантуру и докторантуру  в 2015/2016 учебном году.