“Pont-Xəzər hövzəsində biomüxtəliflik” Yan 27, 2016 | 12:01 / TƏDBİRLƏR
2016-cı il yanvarın 25-də AMEA H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda  “Pont-Xəzər  hövzəsində biomüxtəliflik” beynəlxalq proqram  layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Layihə ilə əlaqədar Bakıya gəlmiş Niderland “Təbiətin  Biomüxtəlifliyi Mərkəzi”nin baş elmi işçisi, “Avropa Birliyi – Qürur” proqramının direktoru, doktor Frank Vesseling və Utrext Universitetinin elmi işçisi doktor Kristian van Baak Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə ilə görüşüb, layihə ətrafında müzakirələr aparıblar.
Sonra doktor Frank Vesseling institut əməkdaşlarının iştirakı ilə layihənin təqdimatını keçirib, layihə haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib. Proqramın  əsas məqsədi  Dördüncü dövrdə Pont-Xəzər hövzəsində (Xəzər, Qara və Mərmərə dənizlərində) biomüxtəlifliyin inkişafının öyrənilməsidir.  Layihə rəhbəri Rumıniya, İngiltərə, Hollandiya, İran, Rusiya, İspaniyadan 15 aspirantın, eləcə də müxtəlif ölkələrdən mütəxəssis-alimlərin qoşulduğu proqram çərçivəsində  aparılacaq tədqiqatların əhəmiyyətindən danışıb. O qeyd edib ki, Pont-Xəzər hövzəsində mikro və makrofaunanın palinologi, geokimyəvi  və s. tədqiqi, onların miqrasiya yollarının  təyin edilməsi Pont-Xəzər hövzəsinin Dördüncü dövr ərzində su səviyyəsi dəyişkənliyinin, iqliminin və s. öyrənilməsi üçün  mühüm rol oynayır.
Paleocoğrafiya şöbəsinin müdiri c.e.d. Yelena Tağıyeva bildirib ki, Coğrafiya İnstitutunun həmin layihədə iştirakı onun qarşısında bir sıra imkanlar açacaqdır. İnstitut əməkdaşları əlaqədar Beynəlxalq konfranslarda, çöl ekspedisiyalarında iştirak edəcək, Dördüncü dövr süxur nümunələrini araşdıracaq, əməkdaşlar elmi əsərlərini impakt faktorlu jurnallarda dərc etmək imkanı əldə edəcəklər.

"Биоразнообразие в понто-каспийском бассейне" Янв 27, 2016 | 12:01 / МЕРОПРИЯТИЯ
25 января 2016 года в Институте Географии имени Г.А.Алиева НАНА была проведена презентация проекта международной программы «Биоразнообразие в понто-Каспийском бассейне».
В связи с проектом из Нидерландов в Баку прибыли главный научный сотрудник «Центра биоразнообразия природы», директор программы «Гордость», доктор Франк Весселинг и научный сотрудник Утрехтского университета доктор Кристиан ван Баак. Они встретились с директором Института Географии, академиком Рамизом Мамедовым и заместителем директора по науке, членом-корреспондентом НАНА Эльбрусом Ализаде и провели обсуждения вокруг проекта.
Затем доктор Франк Весселинг провел презентацию проекта с участием сотрудников института, дал присутствующим обширную информацию о проекте. Основная цель программы - это исследование развития биоразнообразия в Понто-Каспийском бассейне в Четвертичном периоде (в Каспийском, Черном и Мраморном морях).
Руководитель проекта рассказал о значении исследований, которые будут проводиться в рамках проекта, к которому присоединились 15 аспирантов  из Румынии, Англии, Голландии, Ирана, России, Испании, а также ученых-специалистов из разных стран. Он отметил, что палинологическое, геохимическое и др. исследования микро- и макрофауны Понто-Каспийского бассейна и определение путей их миграции играют важную роль для изучения климата, изменчивости уровня воды и пр. Понто-Каспийского бассейна в Четвертичном периоде.
Заведующая отделом Палеогеографии, д.г.н. Елена Тагиева, сообщила, что участие Института Географии в данном проекте откроет перед ней ряд возможностей. Сотрудники Института будут участвовать в связанных с этим международных конференциях, полевых экспедициях. Сотрудники, которые будут исследовать образцы пород Четвертичного периода, получат возможность печатать научные труды в журналах  с импакт-фактором.