1 mart - Beynəlxalq Mülki Müdafiə günü Mart 02, 2016 | 09:03 / TƏDBİRLƏR
Martın 1-də AMEA Coğrafiya İnstitutunda 1 Mart - Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Fövqəladə Hallar Komissiyasının sədri, İnstitutun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə mülki müdafiəyə hazırlığın əhəmiyyətini qeyd edərək, bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin və  maariflənmə işinin  vacibliyindən  söz açıb.
İnstitutun mülki müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev çıxış edərək mülki müdafiə gününün  Coğrafiya İnstitutunda keçirilməsi ilə əlaqədar fevralın 11-də mülki-müdafiə qərargahının Fövqəladə hallar komissiyasının yığıncağının keçirildiyi haqqında məlumat verib. O, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Gününün  hər il konkret bir problemə həsr edildiyi kimi, builki tədbirlərin də “Mülki müdafiə və imformasiya texnologiyaları” mövzusuna həsr edildiyini qeyd edib.
Respublika ərazisinin aktiv zəlzələlər zonasında yerləşdiyini diqqətə çatdıran qərargah rəisi mülki müdafiə tədbirlərinin keçirilməsində  əsas məqsədin əhalini təbii və texnogen qəzalardan, partlayış və yanğınlardan mülki müdafiəsini, yanğın təhlükəsizliyi, istehsalat və nəqliyyat qəzalarından mühafizəsinin təşkili işi ilə məlumatlandırmaqdan ibarət olduğunu bildirib. O, eyni zamanda, coğrafi informasiya sistemlərinin (GİS) və aerokosmik məlumatların fövqəladə hallarda tətbiqinin öz həllini gözləyən aktual məsələlərdən olduğunu da xüsusi vurğulayıb.
Coğrafiya elmləri doktoru Rəna Qaşqay, elmi katib Luiza Salayeva, kiçik elmi işçi Bibixanım İbrahimova, baş laborant Samir Vəlizadə  və başqaları  bugünkü  tədbirlə əlaqədar öz təklif və fikirlərini bildiriblər.
Tədbir zamanı Azərbaycan Respublikası FHN-nin mövzuya dair təlimat xarakterli videomaterialları nümayiş etdirilib.

1 марта- международный день ГО Мар 02, 2016 | 09:03 / МЕРОПРИЯТИЯ
1 марта в Институте Географии проведено мероприятие по случаю международного дня гражданской обороны.
Заседание открыл вступительным словом председатель комиссии по чрезвычайным ситуациям, зам.директора института, член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде. Отметив значение готовности к гражданской обороне, он рассказал о важности мероприятий и подготовки в этом направлении.
Начальник штаба гражданской  обороны Института, Намазали Мустафаев, проинформировал о собрании комиссии по чрезвычайным ситуациям штаба гражданской  обороны 11 февраля, посвященном дню гражданской  обороны.
Он отметил, что каждый год Международный День гражданской  обороны посвящается определенной теме. В этом году он посвящается теме «Гражданская  оборона и информационные технологии».
Обратив внимание на сейсмичность территории республики, подверженность ее землетрясениям, начальник штаба сообщил о необходимости осведомления населения об организации работы по защите от стихийных, техногенных бедствий, взрывов и пожаров, производственных и транспортных аварий.
В то же время, он подчеркнул актуальность применения системы ГИС и аэрокосмической информации в чрезвычайных ситуациях.
Доктор географических наук, Рена Гашгай, ученый секретарь Луиза Салаева, младший научный сотрудник Бибиханум Ибрагимова, старший лаборант Самир Велизаде и другие высказались по теме собрания.