Kanadanın Sophia Publishing Group Inc. nəşriyyatı AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru akademik Ramiz Məmmədov və İran İslam Respublikasının Xəzər Dənizi Tədqiqatları mərkəzinin bölmə müdiri doktor Homayoun Xoşrəvanın “Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” atlasının elektron versiyasını nəşr etmişdir.
Atlasın giriş hissəsində Xəzər dənizi və onun hövzəsinin fiziki-coğrafi və iqlim xüsusiyyətləri haqqında ümumi məlumat, Azərbaycan Respublikasında Xəzər dənizinin tədqiqatlarının təşkili tarixi, bu sahədə işləyən elmi-tədqiqat institutları və dövlət təşkilatları, onların fəaliyyətinin istiqamətləri və s. haqqında ətraflı məlumat verilir. İran İslam Respublikasında bu tədqiqatlar son zamanlar başlasa da artıq genişləndirilir.
Atlas üç fəsildən, 270 xəritədən ibarətdir. Birinci fəsildə Xəzərin sahil zonasının və dibinin geomorfoloji xüsusiyyətləri və xəritələri, onların şərhi təqdim olunur.
İkinci fəsil dənizin fiziki xassələrinə həsr olunmuşdur. Burada dənizin axınları və su dövranları, səth dalğaları, suyun temperaturu, duzluluğu, şəffaflığı, alberdosu və başqa parametrlərin xəritələri və onların şərhləri verilir. Xəzərin əsas problemlərindən biri olan səviyyə problemi də bu fəsildə öz əksini tapmışdır.
Üçüncü fəsil Xəzər dənizinin iqlimi və meteorologiyası haqqındadır. Havanın temperaturu, rütubəti, şəffaflığı, buludluluq, küləyin istiqaməti və sürəti, günəş radiasiyası və istilik büdcənin xəritələri verilmişdir.
Atlas bütün dünyada Xəzər dənizi ilə maraqlanan təsərrüfat işçiləri və elmi tədqiqatçılar üçün maraqlıdır.

Канадский Издательский дом Sophia Publishing Group Inc. опубликовал электронную версию атласа «Гидрометеорология Каспийского моря» директора ИГ им.Г.Алиева НАНА, академика Рамиза Мамедова
и доктора Хомаюн Хошравана, заведующего отделом Центра Исследований Каспийского моря.
В ведении к Атласу дается общая информация о климатических особенностях Каспийского моря и его бассейна, указывается дата организации исследований Каспийского моря в Азербайджанской республике, сообщается подробная информация о научно-исследовательских институтах, государственных структурах, занятых в этой сфере, их деятельности и др. Несмотря на то что данные исследования начаты недавно в Иранской Исламской Республике, они расширяются.
Атлас состоит из 3 глав и 270 карт. В первой главе представлены геоморфологические особенности прибрежной зоны и дна Каспийского моря, а также карты; к ним также даны комментарии.
Вторая глава посвящена физическим особенностям моря. Здесь даются сведения о течениях, циркуляции, поверхностных волнах, температуре воды, солености, прозрачности, альбедо и карты других параметров, и комментарии к ним. Проблема уровня моря, являющаяся одной из главных проблем, нашла отражение в этой главе.
Третья глава дает информацию о климате и метеорологии Каспийского моря. Даны карты температуры воздуха, влажности, ясности, облачности, направления ветра и скорости, солнечной радиации и тепловых поясов.