AMEA H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurası ilə
Elmi seminarının mayın 18-də akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə keçən iclasında elmi məruzə dinlənilmiş, beynəlxalq elmi tədbirlərdə iştirak etmək üçün xaricə ezam edilmiş alimlər geniş məlumatla çıxış etmiş, “Xəbərlər” jurnalında çap olunmaq üçün təqdim edilən əsərlərin müzakirəsi aparılmiş, bir sıra digər məsələlərə baxılmışdır.
Landşaft və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin doktorantı Şahnaz Amanova “Acınohur öndağlığı və ona bitişik ərazilərin təbii landşaftlarının antropogen taransformasiyası və landşaft - ekoloji potensialının qiymətləndirilməsi” mövzusunda məruzə etmiş, onun bu elmi tədqiqatı seminar iştirakçıları tərəfindən müsbət qiymətləndirilmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü E.Əlizadə aparıcı elmi işçi, c.ü.e.d., dosent Stara Tarixazər ilə birlikdə iştirak etdikləri və qalib gəldikləri Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin Krasnodar şəhərində təşkil etdiyi “Büllur kompas” müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi haqqında məlumat vermişdir.
“Xəzər dənizi problemləri” bölməsinin elmi işçisi Elnur Səfərovun bölmə əməkdaşları - aparıcı elmi işçilər, c.ü.f. doktorları Zabit Allahverdiyev və Nazim Əhmədovla birgə İran İslam Respublikasında “İqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinə təsiri” mövzusunda beynəlxalq təlimdə iştirakları barəsindəkı məlumatı dinlənilmişdir.
Gənc alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, c.ü.f.d. Samirə Ələkbərovanın “Müasir ekocoğrafi problemlər və onların həlli yolları” mövzusunda Bakı məktəblərinin şagirdləri ilə keçirilən seminar-konfrans haqqında məlumat vermişdir.
Landşaft və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Qalib Rüstəmov Torpaq ehtiyatları şöbəsinin elmi işçi A.Rüstəmova ilə birgə yazdıqları “Böyük Qafqazın cənub yamacı landşaftlarının ekogeokimyəvi xüsusiyyətləri” monoqrafiyası haqqında geniş məlumat verdi. Əsərin çap olunması üçün “Xəbərlər” jurnalında təqdim edilməsi məsləhət görülmüşdür.
C.e.d. M.Abduyevin AMEA-nın müxbir üzvü E.Əlizadə ilə birgə yazdıqları “Azərbaycanın dağ çaylarında həll olunmuş qazın tədqiqi” adlı tədqiqat işi dinlənildikdən sonra əsərin çapa təqdim olinması məsləhət görülmüşdür.
İclasda həmçinin Şəki konfransına hazırlıq, yarımillik hesabatlar və s. haqqında məsələlər də müzakirə olunmuşdur.

Заседание УС и НС 2016-05-20 13:06:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
18 мая, на заседании Ученого Совета и научного семинара Института Географии НАНА под председательством академика Рамиза Мамедова был заслушан научный доклад,  подробная информация ученых, побывавших в зарубежной командировке, обсуждены труды для представления к печати в журнале «Хеберлер» и некоторые другие вопросы.
Докторант отдела ландшафтного планирования и ландшафтоведения Шахназ Аманова выступила с докладом «Аджинохурское предгорье и антропогенное трансформирование природных ландшафтов примыкающих территорий и оценка его ландшафтно-экологического потенциала». Ее научное исследование было положительно оценено участниками семинара.
Член корреспондент НАНА, доктор наук, профессор, зам. директора по научной части Ализаде Эльбрус Керим оглы рассказал о церемонии награждения на конкурсе «Хрустальный компас» Русского Географического Общества, на котором он участвовал и выиграл вместе с ведущим науч. сотрудником, канд. географ. наук, доцентом Тарихазер Стара Абульфаз гызы.
Затем был выслушано сообщение научного сотрудника отдела «Проблем Каспийского моря» Института Географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА Эльнура Сафарова о научной командировке в Иранскую Исламскую Республику, где также побывали ведущие научные сотрудники д. ф. по г. Забит Аллахвердиев и Назим Ахмедов.
Д.ф.по г. Алекперова Самира, председатель Совета Молодых ученых и специалистов, сделала сообщение об организованном для бакинских школьников семинаре-конференции «Современные экогеографические проблемы и пути их устранения» .
Ведущий сотрудник отдела ландшафтного планирования и ландшафтоведения д.г.н. Галиб Рустамов дал обширную информацию о монографии «Эко-геохимические особенности ландшафтов южного склона Большого Кавказа», написанной совместно с научным сотрудником отдела земельных ресурсов А.Рустамовой. Было рекомендовано представить труд в журнал “Xəbərlər”.
Была выслушана информация о совместном труде д.г.н. М.Абдуева и члена-корреспондента Э.Ализаде «Исследование растворенных в воде газов в горных реках Азербайджана», после чего было рекомендовано представить труд к печати.
В ходе собрания были также обсуждены вопросы о подготовке к конференции в Шеки, полугодовые отчеты и прочие вопросы.