Elmi şura ilə elmi seminarın birgə iclası Apr 03, 2013 | 01:04 / ELMİ İCLASLAR
2013-cü il aprelin 3-də Coğrafiya institutunun növbəti Elmi seminarı ilə Elmi şurasının birgə iclası keçirilmiş, aşağıdakı məsələlərə baxılmışdır:
1. Əlizadə Elbrus Kərim oğlunun "Azərbaycan Avropa və Asiyanın təmas körpüsüdür" mövzusunda məruzəsi.
2. 2013-cü ildə AMEA-nın Coğrafiya institutunda yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması ilə əlaqədar (doktorantura və dissertasila yolu ilə) zəruri  kadr ehtiyacına uyğun sifarişin verilməsi haqqında.
3. İnstitutun dissertantı Rzayeva Solmaz İsaq qızının "Onkoloji xəstəliklərin əmələ gəlməsi və yayılmasına ekocoğrafi mühitin təsiri (Azərbaycan ərazisi daxilində") mövzusunda dissertasiya işinin birinci elmi rəhbəri akademik B.Ə.Budaqovun vəfatı ilə əlaqədar ona yeni elmi rəhbərin təyin edilməsi haqqında.
4. Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin baş elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə elmləri doktoru E.S.Kərimovanın Elmi Şuranın siyahısında gənc alim kimi fəaliyyətinin dayandırılması və onun əvəzinə həmin şöbənin gənc alimi elmi işçi Ələkbərova Samirə Oqtqy qızının üzvlüyə daxil olması haqqında.
5. Azərbaycan əhalisi və sosial inkişafı şöbəsinin əməkdaşı, k.e.i Zaur Aydın oğlu Qasımovun ağırlıq qaldırma üzrə Avropa Çempionatında 2-ci yeri tutaraq gümüş medal alması münasibətilə təbrik edilməsi.

3 апреля состоялось очередное совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета Института географии, на котором были рассмотрены следующие вопросы:
1. Доклад руководителя отдела «Ландшафтоведение и ландшафтное планирование» д.г.н. Ализаде Э.К. «Азербайджан - мост, соединяющий Европу и Азию»
2. О наборе кадров (в докторантуру и диссертантуру) в связи с потребностями Института в высокоспециализированных научных кадрах.
3. О назначении нового руководителя диссертанту Рзаевой С.И. в связи с кончиной ее прежнего руководителя Будагова Б.А.
4. О назначении научного сотрудника отдела «Ландшафтоведение и ландшафтное планирование» Алекперовой С.А. на должность Председателя союза молодых ученых.
5. Поздравление младшего научного сотрудника отдела «География населения и социального развития Азербайджана» Гасымова Заура Айдын оглы по поводу занятия им второго места и присуждения серебряной медали на Чемпионате Европы по пауэрлифтингу.