2014-cü il, fevralın 12 -sində AMEA-nın prezidenti akademik A.A.Əlizadənin sədrliyi ilə AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirildi.
İclasda digər institutlarla yanaşı akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun doktoranturasına 2014-cü ildə qəbul edilmiş doktorantların elmi mövzularının adlarının müzakirəsi məsələsinə baxılmışdır. Gündəliyə eyni zamanda həmin doktorantların təyin edilmiş elmi rəhbərlərinin təsdiq edilməsi məsələsi də daxil idi. Coğrafiya İnstitutunun direktor əvəzi AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor R.Məmmədov bu il institutda 13 doktorantın qəbul edildiyi haqda informasiya verdi. Hər doktorantın elmi mövzusunun adı ayrılıqda müzakirə olundu. İclasda doktorant mövzularının müasir tələblərə cavab verməsinə xüsusi fikir verildi. Doktorantların özlərinin mövzu ilə əlaqədar fikirləri öyrənildi. Bəzi mövzuların adlarında müəyyən dəyişikliklərin edilməsi məsləhət görüldü.

Заседание Президиума НАНА Фев 13, 2014 | 12:02 / МЕРОПРИЯТИЯ
12 февраля 2014 г. под председательством президента Национальной Академии Наук академика А.А. Ализаде состоялось заседание Президиума НАН Азербайджана.
На встрече, наряду с другими институтами,  были обсуждены научные темы докторских исследований докторантов, поступивших в докторантуру Института географии им. акад. Г.А.Алиева в 2014 году. На повестку дня был также вынесен вопрос об утверждении научных руководителей докторантам. Исполняющий обязанности директора Института географии член-корреспондент, доктор технических наук, профессор Р.М. Мамедов проинформировал собравшихся о том, что в этом году в институт было принято 13 докторантов. Было проведено обсуждение каждой научной темы по отдельности. На собрании особое внимание было уделено темам, отвечающим современным требованиям. В ходе дискуссии аспиранты высказали свое мнение по этому вопросу. Было высказано пожелание о внесении изменений в названия некоторых тем.