Şamaxı və Qəbələ şəhərlərində akademik H.Ə.Əliyevin 110 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlər keçirilib Noy 20, 2017 | 02:11 / KONFRANSLAR
17-18 noyabr tarixlərində Azərbaycanın görkəmli coğrafiyaşünas alimi,  akademik H.Ə.Əliyevin 110 illik yubileyi münasibəti ilə AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzi və Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində Cİ əməkdaşlarının rayon ictimaiyyətinin, təhsil idarəsinin nümayəndələri, kənd orta məktəblərinin coğrafiya müəllimləri ilə görüşü  keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şamaxı rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev və Qəbələ rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Ətayə Osmanova Bakıdan gələn qonaqları salamlayaraq, dövrünün görkəmli coğrafiyaşünas alimi, akademik Həsən Əliyevin Azərbaycanda coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin təşəkkül tapmasındakı  xidmətlərindən söhbət açıb, eləcə də tədbirin  keçirilməsindən məmnun qaldıqlarlarını bildiriblər.
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun   direktoru akademik R.M.Məmmədov “Akademik H.Ə.Əliyevin elmi və ictimai fəaliyyəti haqqında” movzusunda geniş məruzə edib, onun Azərbaycan təbiətinin, torpağının və suyunun mühafızəsi sahəsində əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.  Alim çıxışında qeyd edib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycanın elm xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və tanınmış ictimai xadim Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə Coğrafiya İnstitutu tədbirlər planı işləyib hazırlamış və həmin plana əsasən institut il böyu müxtəlif tədbirlər – konfranslar, sərgilər, görüşlər, seminarlar və s. təşkil edir.
Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. Ənvər Əliyev alim haqqında məruzəsində H. Əliyevi həm elmi rəhbəri, həm şöbə müdiri, həm də İnstitut direktoru kimi xarakterizə edərək  onu insanlıq, alimlik, haq-ədalət simvoluna çevrilən bir dağ, bir azərbaycanlı kişisi adlandırıb. Məruzəçi bildirib ki, H. Əliyev bütün elmi və ictimai fəaliyyəti ilə  mükəmməl tədqiqatçı olmaqla yanaşı, böyük hörmət sahibi, el ağsaqqalı, vətənini ürəkdən sevən əsil azərbaycanlı olduğunu sübut etmişdir.
İnstitutun Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. İsmayıl Quliyev “Akademik H.Ə.Əliyev görkəmli ekoloq kimi” mövzusunda məruzə edib, özünün müəllimi adlandırdığı  torpaqşünas alimin elmi tədqiqat işlərindən, nəşr fəaliyyətindən, Azərbaycanın torpaq xəritəsinin tərtibindəki əməyindən və s. söhbət açıb. İ.Quluyevin Şamaxı şəhərindəki görüşdə bu şəhərə həsr etdiyi şer hamının ürəyincə olub.
Akademikin aspirantı olmuş Cİ Torpaq coğrafiyası şöbəsinin  aparıcı elmi işçisi, a.e.ü.f.d. Tahirə Salmanova, onun İnstitut direktoru işlədiyi vaxtlarda partiya komitəsinin katibi, hazırda isə Cİ Həmkarlar İttifaqı  Komitəsinin sədri, Coğrafi informasiya mərkəsi istiqamətinin rəhbəri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev böyük alim, tədqiqatçı Həsən Əliyevin insani keyfiyyətlərindən, təbiətə, insanlara, vətəninə, dövlətinə olan sevgisindən və bağlılığından,  qayğısından və sadəliyindən danışaraq xatirələrini bölüşüblər.
Şamaxı rayon Ağsaqqallar Şurasının sədri, i.ü.f.d. Mail Aslanov, İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi, c.ü.f.d. Gümrah Müsayev, Qəbələ rayon nümayəndəsi, Cİ-nin keçmiş əməkdaşı, c.ü.f.d. Ağasəf Tahirov da mövzu ilə bağlı çıxışlar edib, akademik Həsən Əliyevin kadr hazırlığından, cavan alimlərə qayğısından, Böyük Vətən Müharibəsində iştirakından, coğrafiya elminə verdiyi töhfələrdən və s.-dən söhbət açıblar.
Tədbirin gedişi boyu Həsən Əliyevin fəaliyyətinə həsr olunmuş Coğrafiya institutunun hazırladığı kinolent nümayiş etdirilib. Sonda akademik Ramiz Məmmədov Coğrafiya İnstitutunun nəşri olan kitabları və atlası Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzinə və Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin Kitabxanasına hədiyyə edib.
Tədbirdən sonra iştirakçıların Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğuna, Tufandağ Yay Qış istirahət kompleksinə, Gilan Holdingin şirə və kartof emalı zavoduna ekskursu təşkil edilib.

17-18 ноября, в связи со 110-летним юбилеем видного географа, академика Г.А.Алиева, в Центре Культуры г. Шамаха и Археологическом центре г. Габала организованы встречи сотрудников Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА с общественностью районов, представителями отдела образования, учителями сельских школ.
В Шемахе мероприятие началось со вступительного слова главы Исполнительской власти района, Асифа Агаева. В Габале собрание открыла заместитель главы Исполнительской власти района Атая Османова. Они приветствовали гостей и рассказали о больших заслугах видного ученого-географа, академика Гасана Алиева в развитии различных отраслей географической науки и почвоведения, а также выразили большое удовлетворение в связи с проведением мероприятия.
Директор Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов выступил с обширным докладом «О научной и общественной деятельности академика Г.А. Алиева». Он отметил неоценимые заслуги ученого в защите окружающей среды.
Академик отметил в своем докладе, что в соответствии с Распоряжением главы страны Ильхама Алиева о достойном проведении 110 летнего юбилея видного географа, академика Г.А. Алиева, внесшего ценный вклад в сокровищницу науки и являвшимся умелым организатором науки и общественным деятелем, Институт Географии разработал план мероприятий. Согласно этому плану институт организует конференции, выставки, встречи, семинары и др.
Руководитель отдела Экогеографии ИГ, д.ф.а.н. Анвар Алиев в своем выступлении об ученом коснулся его человеческих качеств как истинного справедливого директора института, руководителя отдела, научного руководителя. Будучи исследователем, он также снискал большое уважение к себе, как аксакал и человек, искренне любящий свою страну.
Заведующий отделом Географии земельных ресурсов, д.ф.а.н. Исмаил Гулиев, рассказал о публикациях, исследовательских работах видного ученого, назвав его своим учителем. Всем пришлось по сердцу стихотворение, посвященное И,Гулиевым городу Шамаха.
Ведущий научный сотрудник отдела Географии почвы ИГ, д.ф.а.н. Таира Салманова, бывшая аспиранткой академика, председатель профсоюзной организации ИГ, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, также рассказали о деятельности Академика Г.Алиева в бытность его директором института, его прекрасных человеческих качествах, его привязанности к народу, стране, природе.
Председатель Совета аксакалов Шамахинского района, д.ф.э Маил Асланов, представитель Исполнительской власти, д.ф.г. Гюмрах Мусаев, представитель Габалинского района и бывший сотрудник ИГ д.ф.г. Агасеф Таиров выступили по данному вопросу. Они поведали о таких сторонах деятельности академика Г. Алиева, как подготовка кадров, забота о молодых ученых, участие его в Великой Отечественной войне и о его вкладе в науку.
В ходе мероприятия был продемонстрирован фильм, подготовленный ИГ о деятельности академика Г. Алиева. Затем академик Рамиз Мамедов отдал в дар книги и атлас, опубликованные Институтом Географии, Центру Культуры г. Шамаха и Археологическому Центру г. Габала.
После окончания заседания участники мероприятия отправились на экскурсию в Габалинский государственный историко- художественный заповедник , комплекс отдыха Туфандаг, заводы по производству картофеля и соков Гилан Холдинга.