AMEA ak. H.Ə. Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun Elmi seminarı ilə Elmi şurasının növbəti birgə iclasında Səbuhi Talıbovun “Lənkəran-Astara iqtisadi-coğrafi rayonunda ekskursiya xidməti və turların təşkili imkanları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi yerli resurslardan səmərəli istifadə etməklə regionun turizm imkanlarının artırılması, onlardan səmərəli istifadənin yollarını tədqiq etmiş, turistlərin regiona cəlb olunması məsələsini araşdırmışdır. Tədqiqatçı turist marşrutlarının, ekskursiya xidmətlərinin sayını artırmaqla turistlərin asudə vaxtının daha səmərəli istifadəsinə zəmin yaratdığını və bunun gələn turistlərin sayının artmasına və onların qalma müddətinin uzadılmasına səbəb olduğunu qeyd edib. Tədqiqatın nəticələrinə görə müəyyən edilib ki, təklif olunan marşrutların PR-nın aparılması və canlandılması hesabına yay mövsümü dövründə gələn turistlərin gecələmə müddətini ən azı minimum 30% arıtmaq mümkündür.
Sonra akademik Ramiz Məmmədov bu ilin sonu və 2018-ci il ərzində keçiriləcək tədbirlər haqqında danışıb, görkəmli coğrafiyaşünas alimlər - akademik H.Ə.Əliyevin 110, akademik Budaq Budaqovun 90 illik yubileyləri, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadənin ölümünün ildönümü və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin qurultayı ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında geniş məlumat verib.

Доклад о состоянии туризма в Астара-Ленкоранской зоне на научном собрании 2017-12-14 12:58:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На очередном совместном заседании Ученого Совета и Научного Семинара в Институте Географии им. акад. Г.Алиева Сабухи Талыбов выступил с докладом «Возможности экскурсионной службы и организация тур поездок в Астара-Ленкоранском экономико - географическом-районе».
Докладчик исследовал пути эффективного использования туристических возможностей региона с использованием местных ресурсов, рассмотрел вопросы привлечения туристов в регион. Он отметил причины, способствующие увеличению числа туристов и срока их пребывания, такие как разнообразие туристических маршрутов и экскурсионных услуг, позволяющее наиболее рационально проводить досуг. Выявлено, что за счет разнообразия и оживления программ маршрутов в летнем сезоне время ночлега туристов может быть повышено минимум на 30%.
Далее академик Рамиз Мамедов поделился информацией о мероприятиях, которые состоятся в конце 2017 года и в течение 2018 года.
Он подробно остановился на мероприятиях, посвященных 110-летию акад Г.Алиева, 90-летию акад. Б.Будагова, съезду Азербайджанского Географического Общества и годовщине кончины члена-корр. НАНА Эльбруса Ализаде.