Coğrafiya fənninin tədrisində CİS-in tətbiqi layihəsinin təqdimatı keçirilib Dek 21, 2017 | 06:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Dekabrın 18-də Bakı Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə birinci qrant müsabiqəsi”nin "Ümümtəhsil məktəblərində coğrafiya fənninin tədrisində coğrafi informasiya sistemlərinin (CİS) tətbiqi” layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Layihənin məqsədi Azərbaycanın orta ümumtəhsil məktəblərində coğrafiya fənninin tədrisi zamanı şagirdlərə CİS texnologiyalarının öyrədilməsi, fənnin praktiki olaraq mənimsənilməsidir.
Tədbirdə Cİ-nin əməkdaşları -  istiqamət rəhbəri, c.e.d. Zakir Eminov, c.ü.f.d Habil Haqverdiyev, böyük laborant Samir Vəlizadə, Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin inkişaf layihələr üzrə sektor müdiri Anar Qədiməliyev, “Açıq dərs” televiziya  verilişinin aparıcısı Orxan Cabbarlı, məktəb direktorları, Bakı Dövlət Universitetinin müəllimləri, gənc doktorantlar, layihə üzrə 78 nömrəli məktəbin şagird və valideynləri iştirak ediblər.
layihənin ideya müəllifi, Cİ-nun əməkdaşı Samir Vəlizadə çıxış edərək Coğrafiya İnformasiya Sistemləri haqqında ətraflı məlumat verib və qeyd edib ki, bu tip tədris sistemi beynəlxalq aləmdə 1960-cı ildən, Azərbaycanda isə ilk dəfə olaraq bu ildən, məhz Bakı şəhəri 78 nömrəli tam orta məktəbində tətbiq olunur. S.Vəlizadə  layihə zamanı hazırlanmış tədris vəsaitinin gələcəkdə daha da təkmilləşdirilərək tədris vəsaiti kimi istifadə olunması təklifini irəli sürüb.
Tədbirdə 1 ay  ərzində  uşaqlarla keçilən təlimlər haqda hazırlanmış videoçarx nümayiş etdirilib. Təqdimatın sonunda şagirdlərin layihədə ətrafında çıxışları dinlənilib,  fərqlənən şagirdlərə hədiyyələr və sertifikatlar verilib.

Проведена презентация проекта по применению ГИС в преподавании Предмета географии Дек 21, 2017 | 06:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
18 декабря в Бакинском Международном Пресс-Центре состоялась презентация проекта первого грантового конкурса по «Инновациям и развитию в образовании» на тему «Применение ГИС в преподавании географии в общеобразовательных школах».
Цель проекта - обучение учащихся общеобразовательных школ Азербайджана технологиям ГИС в процессе преподавания географии, практическому усвоению предмета.
На мероприятии участвовали сотрудники Института Географии: руководитель направления, д.г.н. Закир Эминов, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, старший лаборант Самир Велизаде, заведующий сектором по проектам развития отдела образования г. Баку Анар Гадималиев, телеведущий передачи «Открытый урок» Орхан Джаббарлы, директора школ, преподаватели БГУ, молодые докторанты, учащиеся и родители школы № 78.
Автор идеи проекта, сотрудник Института Географии Самир Велизаде, в своем выступлении дал обширную информацию о ГИС, отметив, что данная система обучения  применяется в мире с 1960 года, а в Азербайджане она была впервые применена в бакинской школе № 78 с этого года.
С. Велизаде предложил использовать в качестве учебных пособий материалы, подготовленные во время проекта.
На мероприятии был показан видеоролик, подготовленный во время  тренингов с учащимися, длившимися 1 месяц.