Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə fevralın 7-də AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun növbəti Elmi seminarı keçirilib.
İnstitutun böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Məhəmməd Məmmədov “Zəyəmçay hövzəsində qonur dağ-meşə torpaqlarının müasir vəziyyəti” mövzusunda məruzə ilə  çıxış edib. Tədqiqatçı Zəyəmçay hövzəsinin qonur dağ-meşə torpaqlarında apardığı çoxillik torpaq tədqiqatları, laborator analiz və çoxillik monitorinqin təhlili əsasında məlum etmişdir ki, son 50-60 il müddətində qonur dağ-meşə torpaqlarında antropogen təsirin çoxalması ilə əlaqədar eroziya prosesi surətlənmiş və nəticədə torpağın genetik qatları pozulmuş, qida maddələri, o cümlədən, humusun miqdarı və ehtiyatı 20-25% azalmışdır.
M.Məmmədov apardığı çoxillik tədqiqatların müqayisəsindən belə nəticəyə gəlmişdir ki, Zəyəmçay hövzəsində ən çox antropogen deqradasiyaya məruz qalmış torpaqlar yuylmuş və bozqırlaşmış dağ-meşə qəhvəyi torpaqlarıdır. Bu torpaqlardan kənd təsərrüfatı məqsədi üçün istifadə olunduğundan onların təbii morfogenetik xüsusiyyətləri pozulmaqla yanaşı, həm də bir çox parametrləri təbii vəziyyətinə nisbətən çox dəyişmişdir. Bildirilmişdir ki, dağ-meşə qəhvəyi torpaqlar zonasında son illər əhalinin təbii qaz yanacağı ilə təmin olunması insanın ətraf təbiətə təsirini azaltmışdır. Bunlar meşə və çöl ekosistemində bitkilərin təbii bərpası ilə özünü göstərir. Bu proses davamlı olarsa, yaxın gələcəkdə torpaq örtüyünün bərpası və yaxşılaşması ilə nəticələnə bilər.
Sonra akademik Ramiz Məmmədov Coğrafiya İnstitutunda qanun halını almış, hər həftənin çərşənbə günü keçirilən Elmi seminarların əhəmiyyətindən danışıb. Akademik göstərib ki, elmi seminar bir çox cəhətdən elmi tədqiqat institutunun  siması, səviyyəsinin göstəricisidir. Müasir tədqiqatlar apararkən onların nəticələrini müzakirə etmək, nəzəri fikirləri, mülahizələri yoxlamaq, tənqidləri eşitmək vacibdir. Bu, seminarın əsas funksiyalarından biridir. Digər funksiyası gələcəkdə reallaşa biləcək maraqlı müştərək tədqiqat layihələrinin tapılması, üzə çıxarılmasıdır. İnstitut rəhbəri hər bir elmi işçinin məşğul olduğu sahə üzrə müxtəlif mövzularla vaxtaşırı İnstitut seminarlarında iştirakını vacib hesab  edib.
İnstitut əməkdaşının dəvəti ilə elmi seminarda iştirak edən Naxçıvan Dövlət Universitetinin baş müəllimi, 15 il muxtar respublikanın Bəstəkarlar Təşkilatının sədri olmuş, 40 mahnının müəllifi Şəmsəddin Qasımov söz istəyərək elmi seminar haqqında təəssüratlarını bölüşüb. O bildirib ki,  ilk dəfədir ki, elmi yığıncaqda iştirak edir və Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarında iştirak etdiyinə görə fəxr edir. Bəstəkar iclasa sədrlik edən İnstitut direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun elmi seminarı idarə etmək bacarığını yüksək qiymətləndirib, lazım gəldikdə, elmi mövqeyi təsdiqləmək üçün səsini belə qaldırmaqdan çəkinməyən, yeri gəldikdə isə dost münasibəti göstərən rəhbərin bacarığına heyran qaldığını və seminarda iştirakından  məmnunluğunu dilə gətirib. Ramiz Məmmədov qonağa təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, hər zaman qızğın müzakirələr, bəzən də mübahisələr şəraitində keçən və keçirilmə günləri dəyişməz olan elmi seminarlara maraq böyükdür: “İclaslarda iştirak etmək istəyənlərin sayı çox olduğundan  bəzən oturmağa belə, yer tapmaq çətin olur, - bununla belə, Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarında iştirak etmək istəyənlərin hər biri üçün qapımız həmişə açıqdır!”

Проведен очередной Научный семинар Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА, под председательством академика Рамиза Мамедова.
Старший научный сотрудник ИГ, д.ф.г. Махаммад Мамедов, сделал доклад на тему: «Современное состояние бурых горнолесных почв в бассейне Зейемчай». На основе многолетних исследований почвы, лабораторных анализов и многолетнего мониторинга ученый установил, что на протяжении 50-60 лет, в результате усиления антропогенного воздействия на бурые горнолесные почвы, эрозийные процессы ускорились, нарушив генетические слои почвы, на 20-25 % уменьшились количество и резервы питательных веществ и гумуса.
При сравнении многолетних результатов М.Мамедов пришел к выводу, что, в бассейне Зейемчай, наиболее подверженными антропогенной деградации являются серо-коричневые горнолесные почвы. По причине использования их в сельском хозяйстве их природные морфогенетические особенности нарушились, и многие параметры по сравнению с естественным состоянием изменились.
Было сказано, что, за последние годы, снабжение населения газом в зоне коричневых горнолесных почв уменьшило влияние человека на окружающую природу. Это выражается в природной реабилитации растений в экосистеме пустыни и лесов. В ближайшем будущем, почвенный покров будет восстановлен и улучшен при условии устойчивости процесса.
Затем академик Рамиз Мамедов рассказал о значении Научных семинаров, узаконившихся по средам в ИГ, которые являются показателем образа и уровня исследовательского института. Очень важно обсуждать результаты исследований, проверять научные предположения и высказывания. Это главная функция семинаров. Другая функция - это поиск и нахождение интересных совместных проектов. Руководитель Института считает необходимым участие научных сотрудников в семинаре с различными темами в области их исследований.
Далее слово взял гость семинара, старший преподаватель Нахчиванского Государственного Университета, бывший на протяжении 15 лет председателем Организации Композиторов, автор 40 песен-Шамсаддин Гасымов. Он поделился впечатлениями о научном семинаре. По его словам, это его первое участие на научном собрании и он очень гордится этим фактом. Он высоко оценил умение академика Рамиза Мамедова вести Научный семинар, манеру высказывания своей научной позиции в конкретных вопросах. Рамиз Мамедов выразил благодарность гостю, отметив большой интерес извне к семинарам, полным горячих дискуссий, проводимым всегда по средам. «Из-за большого количества желающих присутствовать на этих семинарах, трудно найти места. Но, вместе с тем, наши двери всегда открыты для желающих участвовать в научных семинарах Института географии!»