AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə keçən növbəti elmi seminarında Xəzər dənizinin monitorinqi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, f.-r.ü.e.d. Rauf Qardaşov “Günəş avtomobillərinin yol boyunca hərəkətinin simulyasiyası və vizuallaşdırılması” mövzusunda məruzə edib.
Günəş enerjisi ilə işləyən avtomobillərin yol boyunca hərəkətinin simulyasiyası və vizuallaşdırılması üçün riyazi model işləmiş alim onun iki modelin birləşməsindən ibarət olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, birincisi, yolun ixtiyari nöqtəsində və zamanın istənilən anında avtomobilin panelinə düşən günəş enerjisini hesablama modeli, ikincisi isə günəş avtomobilləri hərəkətinin riyazi modelidir. Avtomobilin hərəkəti ona təsir edən bütün əsas qüvvələr (dartı, ağırliq, reaksiya və müqavimət), yolun əyrixətli trayektoriyası və relyefin panelə düşən günəş enerjisinə təsiri nəzərə alınaraq modelləşdirilmişdir. Seçilmiş yollar (Bakı-Şamaxı, Zaqatala-Tbilisi və Hamburq-Berlin) boyunca “SunRiser” günəş avtomobilinin hərəkəti simulyasiya edilmiş və monitorda vizuallaşdırılmışdır.
R.Qardaşov bu modelin gələcəkdə yaradılacaq günəş avtomobillərinin naviqasiya sisteminın əsasını təşkil edə biləcəyini diqqətə çatdırıb. Onun fikrincə, bu model enerjidən optimal istifadə etməklə onların hərəkətinin idarə edilməsi: 1) hərəkətin başlanğıc vaxtının seçimi, 2) yol boyunca saxlanılması lazım olan optimal sürət, 3) dağ keçidlərinə çatma vaxtı (böyük miqdarda günəş enerjisi və ya tam doldurulmuş akkumulyatorlar), 4) akkumulyatordan istifadə və onun doldurulma vaxtlarının seçimi) və s. bu kimi problemlərin həllində tətbiq edilə bilər.

Заслушан доклад о движении электромобилей на солнечных батареях 2018-03-14 15:24:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На очередном Научном семинаре Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА, под председательством академика Рамиза Мамедова, заведующий отделом мониторинга Каспийского моря, член-корреспондент НАНА, д. ф.-м. н. Рауф Гардашов, выступил с докладом «Симуляция и визуализация  движения на дорогах электромобилей на солнечных батареях».
Ученый, разработавший математическую модель для симуляции и визуализации  движения на дорогах легковых машин, работающих на солнечной энергии, отметил, что она состоит из соединения двух моделей. Первая, по его словам, это модель расчета солнечной энергии, падающей на панель машины в любое время и любом месте дороги. Вторая – математическая модель движения электромобилей. Движение машины смоделировано с учетом влияния всех воздействующих на нее сил: энергии, падающей на панель, траектории дороги (тяги, тяжести, реакции и сопротивления). Вдоль выбранных дорог (Баку-Шемаха, Закатала-Тбилиси и Гамбург-Берлин) произведена симуляция и визуализация движения электромобиля на солнечной энергии “SunRiser”.
Рауф Гардашов обратил внимание на тот факт, что сможет создать основу навигационной системы электромобиля на солнечной энергии. По его мнению, оптимальное использование этого вида энергии поможет решить ряд проблем, таких как: 1) выбор времени начала движения 2) оптимальная скорость, необходимая для остановки в пути 3) время прибытия к горным перевалам (большое количество солнечной энергии  или полный аккумулятор 4) Использование аккумулятора и выбор времени его заполнения.